Britanac nadmašio Fanđa i Prosta: Ispred je samo legendarni Šumi
907

HAMILTON BRILJIRA U F1

0

Luis Hamilton (Lewis) zaključio je u velikom stilu ovogodišnje Svjetsko prvenstvo Formule 1.

Britanski vozač je u posljednjoj ovosezonskoj utrci najbržeg cirkusa na svijetu slavio u Abi Dabiju (Ujedinjeni Arapski Emirati), gdje je vodio od starta do cilja.

Hamilton (34) je 55 krugova ukupne dužine od 305,4 kilometra prešao za jedan sat, 34 minute i 5,715 sekundi. Šestostrukom svjetskom prvaku ovo je bila 84. pobjeda u karijeri, samo sedam manje od rekorda koji drži legenda F-1, Nijemac Mihael Šumaher (Michael Schumacher), piše Avaz.

Taj će rezultat vozač Mercedesa sigurno pokušati oboriti iduće sezone, kao i Šumaherov rekord od sedam titula svjetskog prvaka Formule 1. Ako bude dominantan kao ove sezone, teško da će Luisu neko uspjeti uskratiti novu šampionsku radost.

Iza Hamiltona su ostale legende poput Argentinca Huana Manuela Fanđa (Juan Manuel Fangio, 5 titula) i Francuza Alena Prosta (Alain, 4).

S ukupno 11 pobjeda u 21 ovogodišnjoj utrci, Hamilton je izjednačio svoj najbolji učinak u jednoj sezoni, kakav je imao već 2014. i 2018.

- Toliko sam sretan, ponosan i zahvalan svim ljudima u Mercesedu koji su dali sve od sebe. Ko je mogao zamisliti da ćemo izvući toliko iz ovog vozila. Putovao sam širom svijeta i vidio mnogo ljudi koji su me inspirirali i dali podršku - rekao je Hamilton.

Šef Mercedesa Toto Volf (Wolff) dodao je da će njegov tim učiniti sve da 2020. osvoji još jedan trofej.

I titula ovogodišnjeg viceprvaka pripala je Mercedesu, iza Hamiltona (413 bodova) plasirao se finski vozač Valteri Botas (Valtteri Bottas, 326). Treće mjesto osvojio je Holanđanin Maks Ferštapen (Max Verstappen, 278) iz Red Bulla.

Naredna F-1 sezona počet će u martu iduće godine u Australiji.

Konačan poredak

1. Luis Hamilton (Velika Britanija/Mercedes) 413

2. Valteri Botas (Finska/Mercedes) 326

3. Maks Ferštapen (Holandija/Red Bull) 278

4. Šarl Leklerk (Monako/Ferrari) 264

5. Sebastijan Fetel (Njemačka/Ferrari) 240

19. put u karijeri Hamilton je pobijedio u utrci u kojoj je vodio od početka do kraja

88 puta Hamilton je imao prvu startnu poziciju na utrci, “pol-poziciju”, što je F-1 rekord