03. 06. 2016 - 18:00
Koliko na predstojećem Euru mogu Turci, afere narušile slogu u...
907
Shares
Koliko na predstojećem Euru mogu Turci, afere narušile slogu u Terimovoj ekipi

NAJAVA ZA EURO 2016

Koliko na predstojećem Euru mogu Turci, afere narušile slogu u Terimovoj ekipi

Faris DŽAFEROVIĆ
03. 06. 2016 - 18:00
0
Shares

TURSKA KROZ HISTORIJU

Turska nogometna reprezentacija je praktično osnovana početkom daleke 1923 godine, dok su svoj prvi historijski nastup ubilježili tek u oktobru iste godine, kada su remizirali rezultatom 2:2 protiv Rumunije.

Turci prvi put do velikog takmičenja stižu 1950 godine, kada pobjedom protiv Sirije od 7:0 ovjeravaju plasman na Svijetsko prvenstvo, međutim zbog finansijske situacije su morali odustati od takmičenja, jer novca za put u Brazil nisu imali.

Ova velika nacija nije gubila vrijeme pa su se opet plasirali na Mundijal, koji se igra 1954 godine u Švicarskoj.
turci-1 


Turska je do plasmana stigla preko novčića, jer su u tadašnjem ''baražu'' igrali sa Španijom, zabilježili su poraz i pobjedu, pa se putnik na Svijetsko odlučivao novčićem, tu su imali sreće, no sreća im se nije osmjehnula na samom Mundijalu, gdje su bili u grupi sa Zapadnom Njemačkom, Mađarskom i Južnom Korejom.

Poslije ovog Mundijala kreće jedan veoma dug sumorni period za Tursku, koja je sve do 1996 godine čekala na svoj nastup na nekom od velikih takmičenja. 

U tom period Turska je pretrpila svoje najveće poraze, prvo su izgubili 8:0 od Poljske, da bi kasnije u dva navrata istim rezultatom izgubili i od Gordog Albiona.

Turski savez se osvjestio tek početkom devedesetih godina, kada su konačno počeli da ulažu u najvažniju sporednu stvar na Svijetu, te im je zbog toga 1996 godine stigla nagrada, odnosno nakon punih 42 godine su izborili nastup na velikom takmicenju, a to im je ujedno bio i prvi put da ucestvuju na europskoj smotri najboljih selekcija.

Te godine su bili u grupi sa Portugalom, Hrvatskom i Danskom, i nisu imali mnogo sreće te su ispali već u grupnoj fazi. Četiri godine kasnije Turska je opet na Euru, samo ovaj put su prošli grupnu fazu iako su bili smješteni u grupu smrti sa Belgijom, Italijom i Švedskom.

 U četvrtfinalu Turke je dočekala selekcija Portugala koja je tada imala fantastične pojedince u timu, pa su tako Turskoj nanijeli poraz od 2:0 i izbacili ih iz daljeg toka takmicenja.

Turci se na scenu vraćaju u velikom stilu, kada su iznenadili cijeli Svijet i na Mundijalu 2002 godine u Južnoj Koreji osvojili bronzanu medalju. Grupnu fazu u kojoj su bili sa Brazilom, Kostarikom i Kinom, su prošli zahvaljujući boljoj gol razlici. 

Nakon toga minimalnim pobjedama protiv Japana i Senegala stižu do polufinala, gdje ih opet dočekuje Brazil, pa tu utakmicu gube sa minimalnim rezultatom, te ih u utakmici za treće mjesto dočekuje domaćin Južna Koreja.

Utakmica za treće mjesto je privukla dosta pažnje, možda čak i više od finalne, jer su se sastale dvije ne tako velike fudbalske velesile, pa je tako ta utakmica i ponudila odličan fudbal sa čak pet postignutih golova, tj. završeno je rezultatom 2:3 u korist Turske.

Utakmicu je otvorio Hakan Sukur golom u prvoj minuti, da bi samo osam minuta kasnije Lee Eul-Yong utakmicu vratio na početak, međutim Ilhan Mansiz sa dva gola u nešto manje od dvadeset minuta dovodi Tursku reprezentaciju do predonosti od dva gola razlike, da bi konačan rezultat postavio Song Chong svojim golom u sudijskoj nadoknadi. 

Kako većina utakmica ima popularne ''triler' završnice, ova nam je ponudila triler početak jer se u samo tridesetak minuta vidjela čak četiri pogotka.

Turska je 2008 djelimično uspjela ponoviti ovaj uspjeh sa Mundijala, samo ovaj put na Europskom takmičenju, prošli su grupnu fazu, tako reći grupu smrti u kojoj su bili Portugal, Češka i Švicarska. 

Nakon grupe dolazi im tada neugodna Hrvatska, igralo se 90 minuta djelimično dosadnog fudbala, da bi nam produžeci donijeli predstavu za infrakta. 
Prvo je Hrvatska u 119 minuti susreta preko Klasnića stigla do pogotka, da bi Semih Senturk u 122 minuti pogodio za slavlje Turaka, koji su tako izborili penale, i nakon njih prošli dalje. 

U polufinalu ih je dočekala njemačka, koja je opet u istom periodu takmičenja , savladala Tursku, te je Turcima finale ostalo samo san, Njemci su tu utakmicu dobili sa 3:2.

KVALIFIKACIJE ZA PREDSTOJEĆI EURO

Turska je kvalifikacije otvorila katastrofalno u prve tri utakmice samo jedan osvojen bod. Prva utakmica je bila veoma loša za Tursku selekciju, jer su u gostima deklasirani rezultatom 3:0 od Islanda, da bi u drugoj utakmici Terimovi ratnici opet podbacili izgubivši na svom stadionu od njihovog budućeg protivnika na Euru, selekcije Češke, rezultat je glasio 1:2. 

Turci prve bodove osvajaju tek u utakmici protiv Latvije, veoma, veoma loših i jako mršavih 1:1. Slabašni Kazahstan Turcima dolazi kao otpušni ventil, te na toj utakmici slave pobjedu od 3:1, međutim nakon toga opet ostvaruju remi, sada protiv Holandije, da bi i sa Latvijom ostvarili isti rezultat kao u prvoj utakmici. Prije Latvije ponovo su pobjedili Kazahstan, sada samo sa 1:0, ali tu se negdje nadziralo svijetlo na kraju tunela, odnosno mogućnost da dođu do baraža. 

turci-2

Poslije remija sa Latvijom Turci  počinju da broje 3,2,1 , odnosno bez primljenog gola ostvaruju pobjede protiv Holandije sa tri gola razlike, Češke sa dva gola razlike, i kasnije Islanda minimalcem, čime su i obezbjedili direktan nastup na Euru kao najbolja trećeplasirana reprezentacija, ostavivši veliku Holandiju u društvu Latvije i Kazahstana. 

EURO 2016

Turska je na Euru u grupi sa Hrvatskom, Češkom Republikom i Španijom. Prvenstvo otvaraju nastupom protiv Hrvatske, 12. Juna, nakon toga 17. juna igraju sa Španijom, da bi kasnije 21. juna igrali posljednju utakmicu na Euru protiv poznanika iz kvalifikacija za isti, Češke Republike.

turci-3turci-4
Terimov popis za Euro:

Golmani: Volkan Babacan (Medipol Basaksehir), Harun Tekin (Bursaspor), Onur Recep Kivrak (Trabzonspor)

Odbrana: Gokhan Gonul (Fenerbahce), Sener Ozbayrakli (Fenerbahce), Caner Erkin (Fenerbahce), Ismail Koybasi (Besiktas), Hakan Balta (Galatasaray), Mehmet Topal (Fenerbahce), Semih Kaya (Galatasaray), Ahmet Yilmaz Calik (Genclerbirligi)

Veznjaci: Nuri Sahin (Borussia Dortmund), Selcuk Inan (Galatasaray), Ozan Tufan (Fenerbahce), Oguzhan Ozyakup (Besiktas), Hakan Calhanoglu (Bayer Leverkusen), Arda Turan (Barcelona), Volkan Sen (Fenerbahce), Olcay Sahan (Besiktas), Yunus Malli (Mainz), Emre Mor (FC Nordsjaelland)

Napadači: Burak Yilmaz (Beijing Guoan), Cenk Tosun (Besiktas)

 

Faris DŽAFEROVIĆ , Sport.ba

Učitaj još novosti