Tunižani uz pomoć sudija i naših poklona do trijumfa
907

SP za rukometaše u Kataru

Mirza HADŽIJUSUFOVIĆ
0
Rukometna reprezentacija BiH poražena je danas na Svjetskom prvenstvu protiv Tunisa sa 24:27. Ovim porazom oprostili smo se od prolaska u drugi krug na najjačoj svjetskoj smotri. Bh. rukometaši su loše otvorili i ovaj duel, a Tunižani su brzo poveli 0:3. Prvi gol za naš sastav postigao je Dejan Malinović u četvrtoj minuti. Tunis je u nekoliko navrata imao po tri pogotka prednosti, ali smo u 24. minuti pogotkom Toromanovića uspjeli i povesti (12:11). Ipak, na odmoru smo imali gol zaostatka (14:15). Naš protivnik imao je čak pet sedmeraca, a jedan je uspio zaustaviti Nebojša Grahovac. S druge strane, mi smo samo jednom šutirali sa sedam metara, a siguran je bio mladi Malinović. Moramo istači da su i portugalske sudije bile naklonjenije Tunižanima, što nam također nije išlo na ruku. ovcina Izjednačili smo početkom nastavka, ali u nastavku smo opet zakazali u napadu. U 35. minuti smo bili sa dva igrača manje, što je selekcija Seada Hasanefendića itekako znala iskoristiti, te povesti četiri gola razlike (15:19). U tim trenucima smo čak sedam minuta bili bez postignutog gola. Dejan Malinović nas je u tim trenucima držao u igri, u 41. minuti prišli smo na gol zaostatka (18:19). Tunis nam je tada opet otišao na dva gola prednosti, a Mirsad Terzić promašio je sedmeran na našu žalost. Imali smo i igrača više, ali to smo koristili veoma loše. Opet su i u ovom duelu krila zakazala, a potpuno je podbacio i Mirsad Terzić. Jedan od naših najiskusnijih igrača, mora se to priznati, podbacio je na ovom šampionatu. Jednu od ključnih lopti za izjednačenje Terzić je bacio u prazno. Uz to, razbranio se tuniški golman, ali u 51. minuti Vladimir Vranješ iz kontre poravnava na oduševljenje naših malobrojnih navijača (22:22). U narednom napadu Duško Čelica postiže svoj prvi gol za naše vodstvo. U tim trenucima odvijala se prava rukometna drama, a Tunižani su promašili sedmerac za izjednačenje. Stativa je napokon bila naš saveznik. Perić je u 55. minuti pogodio za plus dva, a to je našem mladom organizatoru igre bio je to prvi gol na susretu. karacic Ipak, portugalske sudije su istjerale naša dva igrača, te je selekcija Seada Hasanefendića obilato to iskoristila. Napravili su seriju 3:0 i poveli. Imali smo igrača više tri minute do kraja, ali Faruk Vražalić je po ko zna koji put na ovom šampionatu promašio zicer. Na drugoj strani smo kažnjeni i tu je bio kraj našim nadama. Na kraju, ne možemo se oteti utisku da su nas sudije u ovom duelu drastično oštetile. Sasvim sigurno, Portugalcima na čast ide današnja arbitraža, ali moramo priznati da smo i sami djelomično krivi za ispadanje. U posljednjem kolu za naš prolaz trebalo bi se desiti ogromno čudo, da Iran nadigra tunis, a Zmajevi da savladaju prvoplasiranu Hrvatsku.