
Fudbalske selekcije Švicarske i BiH odmjerit će večeras snage u Cirihu u prijateljskom susretu. Ovo će biti veoma značajan test za izabranike Mehmeda Baždarevića i to protiv selekcije koju s klupe predvodi Sarajlija Vladimir Petković.
Bivši as Fudbalskog kluba Sarajevo 2014. napustio je Lazio i preuzeo klupu Švicarske. Ovu zemlju odveo je i na najvažniju smotru Starog kontinenta.
"Ovo je predivno okupljanje", rekao je Petković pred duel sa Zmajevima. Vladimir je 1987. godine kao 24-godišnjak napustio rodno Sarajevo, koje je bilo u sklopu tadašnje Jugoslavije, a pet godina kasnije započela je agresija na BiH.
"Sarajevo je tada bio grad pun radosti i sreće", kaže 52-godišnji Vladimir Petković (52), te nastavlja: "Imali smo oko 600 do 700 restorana i barova, bilo je jako puno mjesta gdje su mladi izlazili, a večeri smo često provodili uz pjesmu i ples. Živjeli smo bezbrižno, to je bilo doba bez ikakvih problema."
1984. Petković je u disko klubu upoznao svoju današnju suprugu. Sarajevo je tada bilo dom mnogih kultura i religija. Kada je 15. augusta 1963., današnji selektor Švicarske rođen, njegov otac je završio karijeru profesionalnog fudbalera. Petković stariji je od tada zarađivao svoj novac kao direktor vrtića i bio trener amaterima, a Vladimir je čak i kao trogodišnjak dolazio na sve njegove utakmice.
Cijela moja mladost je bila zasnovana na fudbalu i porodici
S 10 godina Petković junior počinje trenirati fudbal, a već sa 14 prelazi u redove FK Sarajevo.
Petković se prisjetio i tih vremena za švicarske medije.
"Bio sam fizički robustan napadač, imao dobar pregled igre i dobro oko za gol. Po sezoni bih davao i do 60 golova."
Zbog službe u vojsci Vladimir je počeo igrati u Beogradu za Crvenu zvezdu. Nakon završetka njegovog vojnog roka počeo je studij prava (jer je to bilo najjednostavnije) te se počeo baviti profesionalno fudbalom. Svoju posljednju utakmicu na jugoslavenskom tlu odigrao je 1987. godine kao igrač NK Kopera, gdje je u remiju od 1:1 u Titogradu dao i pogodak.
Petković je za "Schweiz am Sonntag" otkrio i sljedeće.
"Ljeto '91. sam proveo u Sarajevu, nije bilo znakova nemira. Tek na povratku u Švicarsku sam vidio u Sloveniji vojsku. Godinu dana kasnije stigao je rat i u moje Sarajevo."
Opsada Sarajeva
Nevjerovatnih 1.425 dana je Sarajevo bilo pod opsadom, stanovništvo nije imalo ni minutu mira od snajpera. U prosjeku je na grad padalo 329 granata dnevno. 1993. na Petkovićev rodni grad padaju dvije granate na grupu ljubitelja fudbala koji su pratili jednu utakmicu u blizini Dobrinje. Tokom ovog granatiranja poginulo je 15 ljudi, a ranjeno 100, podsjećaju švicarski mediji.
Čak su i zaštićeni objekti, kao što su bolnice, džamije i crkve bili bombardovani. Tokom ove opsade u Sarajevu je poginulo 11.541 ljudi, uključujući 643 djece.
"Ovo je bilo izuzetno teško vrijeme za mene, posebno jer su moji roditelji, kao i roditelji moje supruge bili i dalje u Sarajevu. Užasno je kada preko telefona čujete kako padaju granate. Srećom bio sam u mogućnosti da kasnije svoje roditelje dovedem sebi", otkrio je Petković.
Veliki dijelovi planine Igman, gdje se 1984. održala Olimpijada su neprohodni i opasni, ovo područje se ubraja u jedno od najopasnijih minskih polja u Evropi. Kada je izbio rat 1992. godine, Petković je po drugi put počeo igrati za FC Chur (B liga), iako je tokom prvog boravka u ovom klubu bilo određenih problema.
Tadašnji predsjednik Chura Arnold Mathis je rekao: "Čim nađem nekoga novog, on leti! On nije dobar strijelac - mora da me je neko zeznuo kada je on u pitanju. To je pravi Petković, nema drugog u timu u Sarajevu, ali nije ni blizu onoga koliko su ga hvalili."
Nakon toga uslijedile su avanture u Tessin. AC Bellinzoni, Locarnu, pa opet Bellinzoni. Svoju aktivnu karijeru završava 1999. godine u Švicarskoj, u SC Buochsu.
Kao igraču falio mi je šlag na torti
I sam Petković je priznao kasnije da mu je kao igraču falio šlag na torti. Započeo je trenersku karijeru u FC Malcantone Agno, a svoj novac zarađuje kao socijalni radnik. Nakon toga usijedili su ovi klubovi: Lugano, Bellinzona, Young Boys, Samsunspor, Sion i Lazio.
Od jula 2014., ovaj Bosanac i Hercegovac sa švicarskim pasošom je selektor Švicarske protiv koje će njegova BiH večeras odigrati prijateljsku utakmicu.
"Ovo je prelijep susret, jer znam sve ljude iz bh. saveza. Neke od njih privatno, a s nekima sam igrao. Jedan od takvih je i Jasmin Baković, s kojim sam nastupao u juniorima bordo tima", otrkio je Petković za BLICK.
Večerašnji susret je zanimljiv i po tome što će na klupama sjediti bivši asevi velikih sarajevskih rivala - Petković čije srce i dalje kuca za bordo boju i tim s Koševa, te legenda Grbavice Meša Baždarević.