23. 08. 2025 - 20:36
Rutinska pobjeda Bosne i Hercegovine nad Belgijom u...
907
Shares
Rutinska pobjeda Bosne i Hercegovine nad Belgijom u posljednjoj provjeri pred Eurobasket

Rutinska pobjeda Bosne i Hercegovine nad Belgijom u posljednjoj provjeri pred Eurobasket

23. 08. 2025 - 20:36
0
Shares

Košarkaši Bosne i Hercegovine savladali su Belgiju bez većih problema u prijateljskom susretu pred Eurobasket (90:74).

Prva četvrtina

Jusuf Nurkić predvodio je Zmajeve na startu prve četvrtine kada je BiH napravila seriju 12:4 za pet minuta igre. Bosnian Beast ubacio je za manje od pet minuta osam poena.

Belgija dolazi nakon toga mini seriju 6:0 i smanjuje na 12:10.

U finišu prve dionice Belgija je zaigrala puno bolje ofanzivno i povela 15:14.

Bh. košarkaši dozvolili su nekoliko otvorenih šuteva Belgijancima, pa su gosti imali 18:16, nakon čega je selektor Adis Bećiragić morao tražiti time-out.

Nastavili su gosti sa dobrom ofanzivnom igrom i prvi put otišli na plus šest (16:22).

Smanjili su Zmajevi na 20:22, serijom poena Kenana Kamenjaša.

Druga četvrtina

Mnogo više energije vidjeli smo za manje od dva minuta, kada su napravili seriju 8:0 (28:22). Atić je ubacio dvije trice, a Kamenjaš zakucavanjem podigao publiku na noge.

Ipak, Belgija ponovo zahvaljujući greškama BiH smanjuje na 28:26.

I mladi Tarik Hrelja dobio je minute u nastavku meča uz ovacije publike u Skenderiji.

BiH pravi seriju 5:0 i opet vraća osjetniju prednost (33:26).

Prve poene za A selekciju postigao je 19-godišnji Hrelja i izmamio aplauze sarajevske publike (35:26).

Mnogo bolji body language pokazali su košarkaši Adisa Bećiragić u drugih deset minuta i stigli do dvocifrene prednosti prvi put na meču trojkom Jusufa Nurkića (40:28).

Do kraja BiH je nastavila dobar niz i sa nekoliko lijepih akcija otišla na odmor a 15 poena prednosti (49:34).

Prvi strijelac bh. tima na poluvremenu je Jusuf Nurkić sa 18 poena, dok je Kenan Kamenjaš dodao 10.

Treća četvrtina
Početak trećeg perioda donio je trojku Kenana Kamenjaša i jos brzih poena, kada je BiH prvi put imala 20 poena viška (57:36).

Kako je vrijeme odmicalo, sve više je rasla prednost košarkaša Adisa Bećiragića, pa 4:57 do kraja treće četvrtine na semaforu je bilo 63:40 za BiH.

Održavali su Zmajevi plus 20 tokom dionice i nisu dozvolili da naprave gostiju ozbiljniju seriju za povratak.

Košarkaši BiH ušli su u posljednjih deset minuta sa +17 (71:54).

Četvrta četvrtina
Uspjela je do polovine četvrte četvrtine smanjiti Belgija dobrom serijom na 76:66.

Ali mini serijom 5:0 poenima Vrabca odlijepili su se bh. reprezentativci na 15 i uveli meč u mirniju završnicu 81:66, tri minute prije kraja.

Košarkaška reprezentacija BiH na kraju je ostvarila pobjedu 90:68 i na najbolji način najavila odlazak na Eurobasket 2025.

Strijelci: Nurkić 25, Kamenjaš 19, Atić 15, Vrabac 13, Arslanagić 5, Lazić 5, Roberson 4, Hrelja 2, Alibegović 2.

(N1)

Učitaj još novosti