
"Dejane, Dejane, Dejane, kakva radost na Olimpijskom stadionu - olimpijsko veselje Crvene zvezde. Pogledajte kako igra veliki tim!". Gotovo da nema navijača Crvene zvezde koji se ne naježi od glave do pete kada čuvje ovaj legendarni komentar Milojka Pantića nakon fenomenalnog pogotka Dejana Savićevića u prvom polufinalnom meču Kupa evropskih šampiona s minhenskim Bayernom, odigranim na današnji dan prije tačno 25 godina.
Bio je to pravi mat u dva poteza, lopta je nakon reakcije Zvezdine odbrane stigla do Darka Pančeva, ovaj je poslao idealnu loptu u prostor za čuvenog Genija, koji se poput se poput tornada stuštio ka golu Aumana i donio preokret crveno-belima u tom meču.
"Gol u Minhenu je sigurno jedan od četiri ili pet najvažnijih u mojoj karijeri i posebno mi je drag. Darko mi je poslao odličnu loptu u prostor i već prilikom prvog kontakta sam dao for i bio u takvom naletu da Kohler nije imao nikakve šanse da me sustigne. Prije šuta fudbal je malo odskočio od zemlje, ali i pored toga sam poslao loptu u mrežu. Kada sad razmišljam o toj pobjedi, smatram da je to ravno tome da danas pobijedite Barselonu na Nou Campu. To je bio fantastičan rezultat. Koliko smo bili stabilni kao tim govori i to što smo na Olimpijski stadion istrčali sa sedam igrača koji su imali žute kartone. U takvom dvomeču da niko od nas ne dobije žuti da svi zadržimo pravo nastupa u Bariju, mislim da nije bilo nimalo lako", prisjeća se Genije u razgovoru za "Blic".
Sve nakon toga, a posebno ono što se dešavalo u revanšu u Beogradu, dio je najsvetlije istorije srbijanskog fudbala. Teško je, gotovo nemoguće, očekivati da se takav rezultat ponovi u budućnosti.
"Sada su drugačija, nova vremena. Mislim da ne samo naši klubovi iz bivše SFRJ, već i timovi iz istočne Evrope nemaju šansu da ponove takav uspjeh. Naša liga u to vrijeme bila je jedna od najjačih u Evropi i samo iz jakog takmičenja mogu da se stvore takvi, šampionski sastavi. Imate primjer Rusije, gdje klubovi imaju dosta novca, na primjer Zenit, koji je doveo Hulka, Vitsela i druge, ali ne uspijeva da se približi uspjehu koji smo mi ostvarili. Isti je primjer i sa Šahtjorom, koji je redovan u Ligi šampiona, ali ga nema u završnici i pored velikih sredstava koja ulaže", kaže Dejo.
Crvena zvezda se titulom evropskog šampiona okitila 29. maja 1991. godine, pa će narednog mjeseca bito u prilici da obilježi 25 godina velikog jubileja. Ostaje da se vidi da li će na Marakani tog dana gostovati neki evropski velikan, možda baš Olimpique iz Marseillea, koji je savladan u finalu na stadionu "Sveti Nikola" u Bariju, nakon dramatične penal serije.