22. 06. 2014 - 13:26
Prošlo je 28 godina od Božje ruke
907
Shares
Prošlo je 28 godina od Božje ruke

diego armando maradona

Prošlo je 28 godina od Božje ruke

B. T.
22. 06. 2014 - 13:26
0
Shares

Na današnji je dan davne 1986. godine Argentina pobijedila Englesku, a dva famozna gola zabio je Diego Maradona. Jednog je 'mali zeleni' nazvao Božja ruka.

Igrala se 51. minuta četvrtfinala Svjetskog prvenstva, a na stadionu Azteca u Meksiku 22. lipnja davne 1986. godine sjedilo je čak 114.000 navijača! Bilo je to samo četiri godine nakon završetka Falklandskog rata koji je trajao 74 dana, a u kojem su se Velika Britanija i Argentina borili za otočje u južnom Atlantiku. Politička situacija između dvije nacije i dalje je bila napeta, a ta atmosfera preselila se na travnjak, javlja Goal.

Do spomenute minute nije bilo golova, vodio se 'rat' na terenu, a onda se 'ukazao' Diego Maradona. Zabio je prvi od dva svoja gola, a oba su dobila mjesto u povijesti. Argentinci su bili u napadu, a branič je uspio izbiti loptu. Doduše, vrlo nespretno pa je u visokom luku išla prema vrataru Peteru Shiltonu na šest metara. Činilo se da će je uhvatiti, ali nebeski visoko skočio je 'mali zeleni' i pospremio je loptu u mrežu.

"Čekao sam suigrače da dođu proslaviti, ali nitko nije dolazio. Derao sam im se, dođite me zagrliti jer će inače sudac poništiti gol", rekao je Maradona godinama kasnije.

Kao što vam je vjerojatno poznato, u skoku je igrao rukom, ali neprimjetno, barem za suca, Tunižanina Ali Bin Nassera. Englezi su se bunili, ali pomoći nije bilo. Taj pogodak jedna je od najveća prijevara u povijesti svjetskih prvenstava.

Samo četiri minute kasnije Maradona je primio loptu na 10-ak metara od centra, na svojoj polovici, a onda je nanizao četiri suparnička nogometaša i golmana. Nevjerojatan gol, kasnije proglašen golom stoljeća. Gary Lineker je samo ublažio poraz u 81. minuti pa je završilo 2-1.

Otočani do danas nisu oprostili Maradoni koji je o golu rukom izjavio:

"Udario sam loptu malo glavom, a malo uz pomoć Bože ruke".

'Gaučosi' su još svladali Belgiju i Zapadnu Njemačku te osvojili drugi naslov svjetskog prvaka. Diego Maradona je zbog toga i dalje božanstvo u domovini....

Učitaj još novosti