907

ZOI Sochi 2014

M. G.
0
Slovenska skijašica Tina Maze osvojila je zlatnu medalju u veleslalomu na Olimpijadi u Sočiju. Slovenki je to bilo drugo zlato nakon što je najbolja bila i u spustu. Reprezentacija Slovenije do sada je osvojila šest olimpijskih medalja, što je najveći uspjeh u historiji te zemlje. Maze, koja je na skijalištu ''Roza Hutor'' započela s prve startne pozicije, već u prvoj vožnji je bila najbolja. U drugoj vožnji uspjela je zadržati najbolje vrijeme, te je za sedam sekundi bila bolja od drugoplasirane Austrijanke Anne Fenninger. Treće mjesto i bronzanu medalju, s 27 stotinki zaostatka za Tinom Maze, osvojila je Nijemica Viktoria Rebensburg, braniteljica naslova iz Vancouvera. Bosanskohercegovačka skijašica Žana Novaković osvojila je 37. mjesto. Novaković, koja je nakon prve vožnje zauzimala 42. poziciju, u drugoj vožnji popravila je svoj plasman te na kraju zauzela 37. mjesto sa zaostatkom od 10.91 sekundi za pobjednicom Tinom Maze.