Kanađanke najavile novo zlato pobjedom protiv SAD-a
907

Finska bolja od švicarske

M. G.
0
U grupi A ženskog hokejskog turnira danas smo vidjeli dvije sjajne utakmice. Švicarska i Finska o pobjedniku su odlučile u prvom produžetku na ovim Olimpijskim igrama dok su Kanađanke u „finalu prije finala“ slavile protiv Amerikanki. Švicarska – Finska 3:4 (0:2, 2:1, 1:0; 0:1) Nesretne Švicarke su se dva puta uspjele vratiti iz dva gola zaostatka u ovoj utakmici, ali pobjedu su na koncu ipak odnijele Finkinje lijepim pogotkom Jenni Hiirikoski, koja je u ovom susretu bila sjajna s dva pogotka i jednom asistencijom, a koja igra u odbrabenom dijelu. Upravo je Hiirikoski dovela svoju reprezentaciju u vodstvo u osmoj minuti, a dvije minute kasnije Michelle Karvinen postavila je 2:0 pogotkom u situaciji s igračicom manje. Na samom startu druge trećine Romy Eggiman smanjuje na 1:2, a u 28. minuti Phoebe Stanz vraća stvari na početak pogotkom za 2:2. Novu prednost Finkinjama donosi Karvinen svojim drugim pogotkom, a s rezultatom 3:2 ušlo se u posljednju trećinu. Švicarke su do novog izjednačenja stigle samo tri i pol minute prije kraja susreta kada je Stephanie Marty pronašla put do mreže Noore Raty, pa smo tako došli do prvog produžetka u ženskom dijelu hokejaškog turnira. A tamo je junakinja Finske postala Hiirikoski koja je iskoristila sjajno dodavanje Linde Valimaki te odličnom fintom prevarila Florence Schelling na golu Švicarske. Zahvaljujući ovoj pobjedi Finska će se u četvrtfinalu susresti s poraženim iz susreta Švedska-Rusija dok će se Švicarke sučeliti s pobjednikom tog dvoboja. Kanada – SAD 3:2 (0:0, 0:1, 3:1) U najzanimljivijem dvoboju dosadašnjeg dijela Olimpijskih igara u Sočiju sastale su se reprezentacije Kanade i SAD-a od kojih mnogi ponovo očekuju novo međusobno finale. Amerikanke su u ovom susretu imale vodstvo od 1:0, ali Kanađanke su do pobjede stigle preokretom u posljednjih 20 minuta. Nakon što je prva trećina završena bez pogodaka, prvi smo gol smo vidjeli u 38. minuti kada Hilary Knight dovodi Amerikanke u vodstvo, a s tom se prednošću ušlo u posljednju trećinu. Kanađanke su do preokreta stigle u razmaku od samo minute i pol na samom početku zadnjeg perioda. Meghan Agosta poravnala je na 1:1 u 43. minuti, a odmah potom Hayley Wickenheiser dovodi Kanadu u vodstvo. Amerikanke se nisu uspjele oporaviti, pa su primile i treći zgoditak pet minuta prije kraja utakmice, a precizna je ponovno bila Agosta. Minutu prije kraja, Anne Schleper smanjuje na 2:3 učinivši tako kraj vrlo zanimljivim, ali bilo je to sve od Amerikanki u ovom susretu. Obje su ove reprezentacije već osigurale svoje mjesto u polufinalu te će do tada imati četiri slobodna dana. Grupa A: Kanada 9 SAD 6 Finska 2 Švicarska 1