907

Najveći "nomadi" u engleskom Premiershipu

D. D.
0
Nicolas Anelka (34) je jučer svoj nogometni put nastavio potpisom za šesti klub u engleskom Premiershipu u svojoj bogatoj karijeri. WBA je tako osigurao usluge Francuza koji je prije toga nosio dres Arsenala, Liverpoola, Manchestera Citya, Boltona i Chelseaja. ARSENAL 1997-99 anelka-arsenal Anelka je stigao na Highbury za 500,000 funti kao 17-godišnjak iz PSG-a. Arseanl ga je prodao Real Madridu za 23.5 milliona funti. U Arsenalu je igrao 65 utakmica, postigao 23 gola. Zabijao je svakih 193 minute. LIVERPOOL 2001-02 (posudba) anelka-liverpool Gerard Houllier tadašnji trener Liverpoola vratio je Anelku u Premiership u decembru 2001. godine. Prvi je gol zabio u dresu Liverpoola, nikom drugom do ljutom rivalu - Evertonu (1-1). U Liverpoolu je odigrao 20 utakmica, i postigao četiri gola. Zabijao je svakih 315 minuta. MANCHESTER CITY 2002-05 anelka-city Manchester City je angažmanom Anelke napravio tada rekordan transfer u klupskoj historiji. Platili su 13 milion funti PSG-u u junu 2002. godine. Zadržao se tri godine u Cityju, a potom prešao u Fenerbahce. U Manchester Cityju je odigrao 89 utakmica, postigao je 37 golova. Zabijao je svakih 206 minuta. BOLTON 2006-08 anelka-bolton Sam Allardyce ga je kupio od Fenera nakon samo godinu dana, također rušeći klupski rekord kada je obeštećenje u pitanju. Bolton nikada prije nije platio igrača 8 miliona funti, koliko je augustu 2006. platio za Anelku. Bolton ga je prodao Chelseaju za 15 miliona funti. U Boltonu je odigrao 53 utakmice, postigao je 21 gol. Zabijao je svakih 220 minuta. CHELSEA 2008-12 anelka-chelsea Anelka je postao ključni igrač Plavaca i dio ubitačnog tandema Drogba - Anelka. Tokom boravka na Stamford Bridgeu osvojio je titulu prvaka i dva FA Cupa. Zaslužio je Zlatnu kopačku kao najbolji strijelac lige sa 19 golova u sezoni 2008-09. Iz Chelseaja je otišao u Shanghai Shenhua. [anter] Bellamy pred rekordom Anelka je potpisom za šesti klub u Premier ligi u svojoj karijeri, došao u mogućnost da se pridruži odabranom društvu igrača koji su postizali golove u dresu šest različitih klubova u Premiershipu. To su Nick Barmby, Craig Bellamy, Marcus Bent, Andy Cole, Peter Crouch, Les Ferdinand i Robbie Keane. Craig Bellamy ima mogućnost ući u historiju Premiershipa iduće sezone kao rekorder. Naime, ukoliko Bellamy, što je vrlo izvjesno, uspije postići gol u Premiershipu, u dresu Cardiffa, postat će prvi igrač u historiji koji je pogađao protivničke mreže u dresu sedam različitih klubova. [/anter] U Chelseaju je odigrao 125 utakmica, i postigao 38 golova. Zabijao je svakih 246 minuta Anelka je jedan od igrača u čijim se transferima okrenulo možda i najviše novca od kada postoji fudbal. No, ipak nije igrač sa najviše različitih klubova u elitnom rangu engleskog nogometa. Marcus Bent igrao je za čak osam različitih klubova; Crystal Palace, Blackburn, Ipswich, Leicester, Everton, Charlton, Wigan, Wolves. Craig Bellamy je igrao za sedam; Coventry, Newcastle, Blackburn, Liverpool, West Ham, Man City i sada će igrati s Cardiffom. Wayne Routledge, također je oblačio sedam različitih premierligaških dresova; Crystal Palace, Tottenham, Portsmouth, Fulham, Aston Villa, Newcastle, Swansea, baš kao i Andy Cole (Newcastle, Man Utd, Blackburn, Fulham, Man City, Portsmouth, Sunderland), te Tal Ben Haim (Bolton, Chelsea, Man City, Sunderland, Portsmouth, West Ham, QPR).