29. 09. 2021 - 18:45
HITLER MU NIJE MOGAO NIŠTA! Bio je simbol NACISTIČKE...
907
Shares
HITLER MU NIJE MOGAO NIŠTA! Bio je simbol NACISTIČKE PROPAGANDE, a nikad njihov: Maks se kao padobranac liječio u Srbiji tokom rata

SPAŠAVAO JE JEVREJE, A OBOGATIO SE ZAHVALJUJUĆI KOKA KOLI

HITLER MU NIJE MOGAO NIŠTA! Bio je simbol NACISTIČKE PROPAGANDE, a nikad njihov: Maks se kao padobranac liječio u Srbiji tokom rata

29. 09. 2021 - 18:45
0
Shares

Legendarni njemački bokser Maks Šmeling rođen je 28. septembra 1905. godine.

Karijeru je počeo 1923. godine, a sedam godina kasnije ušao u istoriju kao prvi Nijemac i Evropljanin uopšte koji je osvojio titulu prvaka svijeta.

Njegovu karijeru obilježili su mečevi protiv legendarnog Amerikanca Džoa Luisa. Američki šampion je do tada bio nepobjediv, slavio je u svih 27 borbi do tada. Šmeling je ušao u borbu kao apsolutni autsajder, ali je napravio jedno od najvećih iznenađenja u istoriji ovog sporta. Poslije pobjede te 1936. godine postao je simbol nacističke propagande, iako nikada nije bio nacista. Naprotiv, Šmelingov trener je bio Jevrej, i Maks ga se nikada nije odrekao. Nacistički režim Adolfa Hitlera proglasio je njegovu pobjedu simbolom "arijevske nadmoći", piše Kurir.

Dvije godine kasnije, 1938. godine, uslijedio je revanš u kome je Luis pobijedio nokautom u prvoj rundi. Šmeling je tada u Americi posmatran kao simbol nacističke Nemačke.

Borba je u SAD prikazana kao sukob dobra i zla, a predsjednik Amerike Frenklin Ruzvelt pozvao je čak Luisa u Bijelu kuću prije borbe i pozvao ga da pobijedi Šmelinga.

"Kad sad razmišljam o tome, skoro da mi je drago što sam izgubio. Zamislite samo kako bi bilo da sam pobijedio i tako se vratio u Njemačku. Nacisti bi mi dali orden iako nisam imao ništa s njima, a poslije rata bih možda bio proglašen za ratnog zločinca", rekao je Šmeling kasnije.

Nacisti su se poslije tog poraza distancirali od Šmelinga. Uprkos tome što je često predstavljan kao oruđe nacista, Šmeling se često sukobljavao s vladajućim režimom tadašnje Njemačke.

Iako je ručao sa Adolfom Hitlerom i imao nekoliko dugih razgovora sa ministrom informisanja Jozefom Gebelsom, naciste je prvi put razljutio 1935. godine, kada je odbio da otpusti trenera Džoa Džejkobsa, američkog Jevrejina, i da se razvede od filmske zvezde Ani Ondra, rođene Čehinje. Za vrijeme Kristalne noći, kada su nacisti spaljivali knjige i palili sinagoge, sakrio je kod sebe dva jevrejska dječaka. Šmeling je navodno upotrijebio svoj uticaj i da spase svoje jevrejske prijatelje koncentracionih logora.

1754765-screenshot-15-ff

FOTO: PRINTSCREEN

Regrutovan je 1940. godine kao padobranac, a godinu dana kasnije teško je ranjen, tako da je dugo ležao u bolnici. Maks Šmeling (Maximilian Adolph Otto Siegfried Schmeling) bio je pripadnik specijalnih padobranskih snaga Vermahta, odnosno "Luftwaffe Fallschirmjägger" kako su pripadnici te jedinice imali ime.

Bio je padobranac na istočnom frontu, a prilikom vježbi u Rumuniji 1943. godine povrijedio je nogu. Zbog toga je prebačen u Beograd na liječenje, gdje je proveo nekoliko mjeseci.

Na fotografiji se vidi sa štapom, a u njegovoj pozadini je zgrada Gradske bolnice.

2645299-smeling-ff

FOTO: PRINTSCREEN

Poslije rata Šmeling je teško preživljavao i bio je primoran da se vrati u ring zbog novca. Borio se još pet puta prije nego što je 1948. godine poražen u 10. rundi od Valtera Nojsela.

Poslije toga se povukao, sa 43 godine i skorom 56-10-4, uz 39 nokauta.

Šmeling je novac upotrijebio da kupi licencu firme "Koka Kola" u Njemačkoj i uspio je da se obogati. Osim toga, koristio je svoje ime i popularnost na tržištu, uprkos problemima sa nacistima, piše Kurir.

Tokom godina, njemački velikan pazio je i cijenio prijateljstvo sa Luisom i nekoliko puta je tiho poklanjao novac američkom bokseru, koji je ostao bez sreće i novca. On je i platio Luisovu sahranu 1981. godine.

Tokom svojih posljednjih godina, Šmeling je vrijeme provodio gledajući televiziju u svom domu u Holenštetu blizu Hamburga. Svoj dug život pripisao je sretnom braku.

Živio je punih 100 godina. Preminuo je 2005. godine u svom domu, u gradiću Holenštatu.

Učitaj još novosti