07. 04. 2019 - 15:32
BIO JE VOJNIK HITLEROVOG ODREDA SMRTI! Završio je kao ratni...
907
Shares
BIO JE VOJNIK HITLEROVOG ODREDA SMRTI! Završio je kao ratni ZAROBLJENIK u logoru, a onda je postao legenda Sitija!

PRIČA KOJA OSTAVLJA BEZ DAHA

BIO JE VOJNIK HITLEROVOG ODREDA SMRTI! Završio je kao ratni ZAROBLJENIK u logoru, a onda je postao legenda Sitija!

Sport.ba/Kurir
07. 04. 2019 - 15:32
0
Shares

Priča koja ostavlja bez daha! Legenda Mančester sitija, Nemac Bert Trautman, bio je član Hitlerovih odreda smrti, zarobljen je i prebačen u Englesku, gde je sasvim slučajno postao fudbalski golman...

O nevjerovatnoj životnoj priči legendarnog Berta Trautmana snimljen je film "Golman". Ova istinita priča o njemačkom čuvaru mreže sigurno će namamiti mnoge da pogledaju film.

Bert je rođen u Bremenu između dva rata, 1923. godine. U mladosti se isticao u raznim sportovima: atletika, fudbal... Pristupio je organizaciji "Jungfolk" (nešto kao mladi izviđači), iz koje se u nacističkoj njemačkoj vršio odbabir za služenje u vojsci. Početkom Drugog svjetskog rata pristupio je Luftvafeu, prvo je bio operater, a zatim padobranac. Ubrzo je prebačen na Istočni front, gdje se veoma istakao i dobio nekoliko odlikovanja, među kojima je i "Gvozdeni krst".

2

FOTO: PROFIMEDIA

Poslije sloma svoje jedinice i sreće da po ko zna koji put ne pogine u toku rata, odlučio se na povratak kući – u Bremen. Tada se njegova sudbina poigrala, već je tokom rata bio hvatan od strane Rusa i pripadnika francuskog pokreta otpora, oba puta uspijevao je da umakne. Ovoga puta bježeći od američkih progonitelja, preskočio je neku ogradu i bukvalno se našao na zemlji pred britanskim vojnikom. Proveo je četiri godine u logoru za ratne zarobljenike u Engleskoj. Budući da je dio zatvoreničkog života bilo i bavljenje sportom, Trautman je provodio vrijeme igrajući fudbal, ali na gol je stao tek kada se povrijedio i nije mogao da igra u polju. Od tada, njegovo mjesto je uvijek bilo između stativa.

Kada je pušten na slobodu 1948. godine, odbio da bude vraćen u Nemačku, jer je Englesku već tretirao kao svoj dom. Počeo je da radi na farmi, a iz hobija je branio za nižerazredni klub "St Hellens Town" i o njegovim bravurama na golu se pričalo sve više i više.

3

FOTO: PROFIMEDIA

Na startu naredne sezone dobio je poziv Mančester sitija. kako su ratne rane još bile svježe, njegov dolazak u siti izazvao je masovne proteste. Čak 20.000 ljudi izašlo je na ulice jer je u redove Građana došao bivši njemački vojnik. 

Međutim, svojim sjajnim partijama utišao je i najglasnije kritičare, a ikona kluba je postao nakon nastupa u finalu FA kupa 1956. godine. Te godine po izboru novinara proglašen je za najboljeg igrača lige, prvi golman kome je to ikada uspjelo. U finalu Kupa, Siti je igrao s Birmingemom, njegov tim je vodio (3:1), a protivnik je žestoko napadao. Prilikom jedne intervencije u 75. minutu, junak ove priče sudario se s protivničkim napadačem, spasao je gol, ali i zadobio povredu vrata. Kako izmjene nisu bile dozvoljene, morao je da povrijeđen stoji na golu do kraja.

4

FOTO: PROFIMEDIA

5

FOTO: PROFIMEDIA

Uprkos bolu, uspio je da još nekoliko puta spasi svoju mrežu i osvoji svoj jedini trofej u karijeri. Kako i nekoliko dana poslije slavlja bol nije jenjavao, obratio se lekaru, rentgenski snimak doneo je frapantnu novost, igrao je s slomljenim vratom, a milimetri su ga dijelili od smrtonosnih povreda. 

Po okončanju igračke karijere, Nijemac je ušao u trenerske vode, nije ostavio mnogo traga u klubovima, a radio je i kao selektor, predvodio je Burmu, Tanzaniju, Liberiju i Pakistan.

6

FOTO: PROFIMEDIA

Preminuo je u 89. godini života u mjestu La Ljosa blizu Valensije u Španiji.

Učitaj još novosti