Žalgiris sigurnom igrom preko Olympiakosa do final foura Eurolige
907

EUROLEAGUE

0

Žalgiris nije bio favorit protiv Olympiakosa prije završne faze Eurolige, ali šestoplasirana ekipa iz grupe izbacila je trećeplasiranu i to rezultatom 3:1. Večeras je Olypmpiakos počeo dobro i gubili su sa svega 22:23 na kraju prve dionice iako je u jednom trenutku bili plus devet za Žalgiris, tačnije 21:13, ali lijepom serijom Olympiakos se uspio vratiti. Do 29:27 u drugoj dionici držali su se gosti, ali onda 14:0 serija Žalgirisa je riješila pitanje pobjednika prije kraja prvog poluvremena koje je završilo rezultatom 51:37. Imao je svega minus jedanaest Olympiakos sredinom treće dionice igre, ali ispod minus jedanaest nisu mogli da siđu nijednom i na kraju su imali duplo veći zaostatak i to minus 22. Dobro je igrao Olypiakos posljednju četvrtinu topili su prednost i na minus devet minutu i trinaest sekundi do kraja, te su ipak uspjeli da naprave pravu dramu. Jaskicevicius je u tom trenutku dobio i tehničku, a Papanikolau je blokirao igrača Žalgirisa i omogućio je da Spanoulis ima dva slobodnja bacanja, a Davis je napravio peti faul i morao je van igre. Spanoulis je pogodio oba slobodna bacanja, a nesportsku grešku je napravio Papanikolau i tu je bio kraj svim nadanjima Olympiakosa da mogu da se vrate. Dodao je čak i tehničku Papanikolau jer je hodao po terenu i bunio se na ovo odluku veoma silovito, a čitava dvorana iskoristila je to da ga maksimalno isprovocira na šta je on odgovorio aplaudiranjem i naravno napuštanjem terena.

Veliki je ovo uspjeh za Žalgiris koji ide na final four u Štark Arenu. Najbolji u pobjedi domaće ekipe bio je Kevin Pangos sa 21. poenom, dok je samo poen manje dao Edgaras Ulanovas. Vasilis Spanoulis postigao je 19 poena u Olympiakosu, dok je Janis Strelnieks dodao 17. Kostas Papanikolaou ubacio je 15 koševa. Sjajno su timski odigrali košarkaši Žalgirisa i zasluženo idu dalje nakon velike pobjede rezultatom 101:91. Žalgiris je prvi učenik final foura koji igra u polufinalu protiv boljeg iz duela Fenerbahcea i Baskonie. U preostale tri utakmice rezultat je 2:1, a Fenerbahce ima meč loptu u večerašnjoj utakmici protiv Baskonije.