Novinari cijenjenog portala Squawka su sastavili idealnu ekipu italijanske Genove i to od igrača koji su igrali u klubu, a sada su (uglavnom) u nekim drugim sredinama.
Ekipa zaista djeluje fascinantno, te bi se sigurno u formaciji 4-2-3-1 borila i za naslov prvaka Italije.
Marco Amelia (34, bez kluba)
Otišao 2011. godine za 3,5 miliona eura u Milan. Nakon tri sezone u dresu Rossonera, Amelia je branio za Rocca Prioru, Perugiju i Lupa Cast Rom da bi u ljeto 2015. potpisao za Chelsea. Na 'Stamford Bridgeu' nije upisao niti jedan nastup, a sada je u statusu slobodnog igrača.
Rafinha (31, Bayern)
U Genovi je proveo jednu sezonu, između dvije njemačke epizode. Italijani su ga u ljeto 2010. Schalkeu platili 8 miliona eura da bi ga godinu kasnije poslali u Bayern za 5,5 miliona eura.
Sokratis Papastathopoulos (28, Borussia Dortmund)
Genoa je bila njegova odskočna daska. Došao je 2008. iz AEK-a za 3,8 miliona eura, a dvije godine kasnije je za 4,5 miliona eura otišao u Milan. Brzo se vratio u Genovu, nakon samo 12 mjeseci među Rossonerima i to 4 miliona eura, a nakon toga je za ukupno 4,1 milion eura otišao u Werder. Trenutno je u Borussiji iz Dortmunda.
Leonardo Bonucci (29, Juventus)
Njega je u Genovu pustio Inter i to za 4 miliona eura. Ipak, nije nikada zaigrao za Genovu, jer je u klubu proveo samo nekoliko dana i odmah je proslijeđen Bariju na onu poznatu italijansku opciju zajedničkog vlasništva. Taj posao je vrijedio 10,5 miliona eura, a Juventus ga je 2010. otkupio za 15,5 miliona.
Domenico Criscito (30, Zenit)
Nekadašnji italijanski reprezentativac (22 nastupa) veći dio karijere je proveo u čudnovatim odnosima Juventusa i Genove. Bilo je tu transfera i posudbi, baš kao da se radi o Dinamu i Lokomotivi, a ne italijanskim klubovima. Prije pet godina je iz Genove za 15 miliona eura prešao u ruski Zenit.
Tomas Rincon (28, Genoa)
Iako se još uvijek vodi kao igrač Genove, ovaj 28-godišnji reprezentativac Venecuele je sve dogovorio s Juventusom te će uskoro biti i službeno objavljen njegov dolazak u redove 'Stare dame'. Genoa će u tom poslu zaraditi oko 10 miliona eura, a u ljeto 2014. su ga doveli besplatno iz HSV-a.
Thiago Motta (34, PSG)
Nakon što mu je istekao ugovor s Atleticom iz Madrida, Motta se pridružio Genovi gdje je proveo godinu dana. I na njemu je Genoa dobro zaradila – doveli su ga besplatno, a prodali Interu za 10,2 miliona eura.
Ezequiel Lavezzi (31, Hebei China Fortune)
Europska avantura ovog Argentina formalno je započela u Genovi. Ipak, ni on nije zaigrao niti jednu utakmicu za ovaj klub. Nakon što su ga doveli iz Estudiantesa za 1 milion eura, proslijedili su ga San Lorenzu na posudbu, ali ga nakon toga nisu mogli zadržati zbog umiješanosti u skandal oko namještanja utakmica. Genoa je ipak uspjela nešto malo zaraditi na njemu – prodali su ga u San Lorenzo za 1,2 milion eura.
Iago Falque (26, Torino – na posudbi iz Rome)
Real, Barcelona, Juventus, Bari, Villarreal, Tottenham, Southampton, Almeria, Rayo Vallecano. To su sve klubovi u kojima je Falque igrao prije nego je 2014. za 2 miliona eura iz Tottenhama došao u Genovu. Samo godinu dana nakon toga otišao je u Romu – prvo na posudbu, a zatim je 'Vučica' i otkupila njegov ugovor. Genoa je od Rome ukupno dobila 8 miliona eura.
Stephan El Shaarawy (24, Roma)
Dijete Genove koje je za svoj klub odigralo svega 3 utakmice, a onda za velikih 15,5 miliona eura, u ljeto 2011. prešao u Milan.
Giovanni Simeone (21, Genoa)
Kako je Rincon samo formalno član Genove, tako je Simeone jedini na ovom popisu koji je i dalje član Vecchio Balorda. Sin Diega Simeonea je ovog ljeta stigao iz River Platea za 3 miliona eura, a sa 6 golova u 18 nastupa u Serie digao je svoju cijenu, sudeći po Transfermarktu, na 8 miliona eura. Nismo sigurni da ćemo ga gledati u Genovi i sljedeće godine, jer je Inter opasno zagrizao.