05. 01. 2016 - 19:45
Za njega riječ „nemoguće“ ne postoji: Čovjek koji će vratiti...
907
Shares
Za njega riječ „nemoguće“ ne postoji: Čovjek koji će vratiti srce i dušu slavnom Real Madridu

ZINEDINE ZIDANE

Za njega riječ „nemoguće“ ne postoji: Čovjek koji će vratiti srce i dušu slavnom Real Madridu

Besim TODOROVAC
05. 01. 2016 - 19:45
0
Shares

Rijetko kada jedan trener započinje svoju karijeru usred ovakve intrige. Ako je imenovanje Garyja Nevillea u Valenciji izazvalo pometnju, onda je dolazak Zinedinea Zidanea na klupu Real Madrida seizmički razvoj događaja.

Čovjek koji je mogao raditi sa loptom ono o čemu su ostali samo sanjali imao je poprilično ubrzan put ka trenerskom vrhu, zamijenivši Rafaela Beniteza unatoč nedostatku iskustva. Sasvim sigurno se radi o riziku, kako za klub, tako i za njega, ali rizik previše atraktivan da bi se ignorisao za obje strane.

Zidane je heroj u Madridu. Isto kao što je u Juventusu, Bordeauxu i širom Francuske. Navikao je na pritisak. Da na svojim plećima nosi nade milione ljudi i pokaže magiju kada je najpotrebnije. Umjetnost navođenja drugih da čine magiju nešto je sasvim drugo. 

Radi se o ozbiljnom riziku ukoliko se stvari ne budu razvijale kao što je zamišljeno, a to je da Zidane donese uspjeh na Bernabeu i obuzda Barcelonu i Atletico Madrid. Bilo bi tužno vidjeti kako Perez otpušta ovog titana u nekom trenutku u budućnosti, ali je i moguće da on uživa veliku naklonost i poštovanje kluba pa će njegov status ostati netaknut bez obzira šta će se desiti sa timom pod njegovom prismotrom. Već ima cilj osvojiti jedan trofej ove sezone.

zidane-perez

Zidane je bio na vrhuncu svoje moći upravo u bijelom dresu. Osvojio je Primeru i Ligu prvaka između 2001. i 2006. godine, iako Galacticosi nisu bili posve dominantna sila te je proveo veći dio svoga života u Madridu, pet godina kao igrač, a kasije kao direktor, asistent i trener B tima.

Možda je upravo on idealan čovjek za pretvaranje ekipe zvijezda u tu dominantnu silu, jer je sijao najsvijetlije u svom nekadašnjem timu zvijezda. Ako neko može ući u svlačionicu i zahtijevati poštovanje Cristiana Ronalda i društva, to je sigurno Zidane.

Čini se da je bio predodređen za ovu ulogu već neko vrijeme. Kada je okončao igračku karijeru nakon finala SP 2006., veznjak nije želio u trenerske vode. Sada se, međutim, našao u jednom od najtežih poslova u fudbalskom svijetu.

Njegova želja ka trenerskom poslu javila se tek godinama kasnije, a od kada je postao specijalni savjetnik prvog tima 2010., utjecaj u klubu samo je rastao. On je naveo Raphaela Varanea da se pridruži iz Lensa unatoč interesu Manchester Uniteda. Postao je direktor fudbala, a kasnije i prvi asistent Carla Ancelottija. Pod vodstvom Talijana Real se konačno domogao La Decime.

Zidane je potom imenovan trenerom Castille, Realovog B tima, dok je UEFA-inu Pro licencu dobio u maju 2015. Ekipa je trenutno druga u Segundi B. Kada je govorio o trenerskom zanatu u martu prošle godine, popularni Zizou je rekao: „Imao vremena, još uvijek učim. Nisam postao igrač kakav sam bio za dvije godine. Isto je i u trenerskom poslu“.

zidane3

Iako će bez sumnje morati učiti brže, Zidane ne dolazi u toliko kritičnoj situaciji. Kraljevi su treći u Primeri, četiri boda od vrha i postigli su više golova od bilo kojeg tima u ligi. Prošlog mjeseca pobijedili su Rayo sa 10-2. Također ih čeka duel osmine finala Lige prvaka sa Romom.

Dok njegova tri prethodnika – Benitez, Ancelotti i Jose Mourinho – imaju šest naslova prvaka Evrope među sobom, Zidane ima reputaciju, romantičnu privlačnost i kratko iskustvo koje je stekao vodeći rezervni tim. Njegov dolazak malo će smiriti bijes navijača ka Florentinu Perezu, a neki već upoređuju njegovu odluku sa onom Barcinom, kada su imenovali Pepa Guardiolu 2008., koji je također imao samo kratko iskustvo sa rezervama.

Kada je u ponedjeljak navečer objavljena odluka, Zidane je izgledao mirno i željan zadatka. Perez mu je rekao: „Znam da riječ 'nemoguće' ne postoji u tvom riječniku.

Učitaj još novosti