01. 01. 2016 - 20:44
Najveći fudbalski eksperiment koji je skeptike ostavio bez riječi
907
Shares
Najveći fudbalski eksperiment koji je skeptike ostavio bez riječi

STABILNI WATFORD

Najveći fudbalski eksperiment koji je skeptike ostavio bez riječi

Besim TODOROVAC
01. 01. 2016 - 20:44
0
Shares

Uspjeh jedne male ekipe iz Hertfordshirea, okruga u južnoj Engleskoj, prošao je dosta podcijenjeno na Otoku.

Kao da se probudite i vidite sunce kroz prozor, a usred ste zime. Tako je uspjeh Watforda izazvao blagi osmijeh na licu, ali i određenu količinu zbunjenosti.

Očekivalo se da će Stršljenovi voditi grčevitu bitku za opstanak u Premier ligi, nakon što su sa Bournemouthom 'oduvali' konkurenciju u Championshipu u prethodnoj sezoni. 

Pa ipak, kako se u ovoj sezoni Premier lige događa svako čudo koje možete zamisliti, gdje Jamie Vardy postiže golove iz zabave, a aktuelni je prvak Chelsea udaljen tri boda od zone ispadanja, Watford je među rijetkima koji pokazuje konzistenciju.

To je i ključ pominjanog uspjeha. Možemo biti iznenađeni koliko hoćemo, ali postoji filozofija koja se može pronaći na Vicarage Roadu, čija tiha industrija i skromna logika daju solidan temeljac za uspjehe.

Ušli smo u 2016., a Watford se bez imalo drame, fanfare i cirkusa ugurao među deset najboljih. I sve to sa skoro posve novom ekipom. Naime, lukava kupovina preko ljeta rezultirala je sa šesnaest novih igrača.

Obogaćeni iskustvom iz liga poput Serije A, Primere i Bundeslige, pojačani igračima koji su dobro upoznati sa klimom u Engleskoj (Nathan Ake i Etienne Capoue su standardni), deveta pozicija čini se kao razuman povrat značajnih ulaganja.

flores

Ali opet, ovo je Watfordova prva sezona nakon povratka u najviši rang, a uskladiti brojna pojačanja u kratkom roku pokazao se kao izuzetno težak zadatak za svaki novi klub u Premiershipu. QPR, primjera radi, to nikada nije uspio. Umjesto zvučnih pojačanja, Watford se opredijelio za dokazane talente. José Holebas, Alessandro Diamanti i José Manuel Jurado imaju 92. godine iskustva, sedam različitih zemalja i dva kontinenta između sebe.

Bez sumnje, najveći dio Watfordovog uspjeha može se pripisati porodici Pozzo, koja je preuzela klub 2012. Poznato je kako vladaju još u Udineseu i Granadi pa se, recimo, Allan Nyom uspio oprobati u sva tri kluba. 

Klupsko dostignuće u prošloj sezoni prošlo je nesmetano, iako su se izmijenila čak četiri menadžera. Zasluga očigledno ide širokoj infrastukturi i transfer politici. 

Čini se da su i dani nemira daleko iza Watforda. Malo po malo, Quique Sánchez Flores je postao menadžer sa najdužim stažom od 2013. Ne postoji problemi između Španca i najboljeg strijelca Odiona Ighala, kao što su postojali sa Diegom Forlanom u Atletico Madridu. 

Sa Floresom je stigla stabilnost pa se čini da je istjeran i posljednji duh iz vladavine Pozzovih. Mnogi su bili zabrinuti zbog čestih promjena menadžera i igrača koji su kao posuđeni nastupali u više klubova (Vydra je najbolji primjer), bez imalo brige za kontinuitet.

Ako Watford opstane, najveći premijerligaški eksperiment dokazat će se opravdanim.

ighalo-deeney

Talijani su pogodili savršen balans razmjene stručnosti i minutaže fudbalera između svojih brojnih posjeda. Odoljeli su iskušenju da jedan klub podrede drugom. Sada je trijumvirat klubova u tri različite evropske lige najprestižnija i potpuno zaslužena nagrada.

Unatoč stavu prema menadžerima, tretman igrača nije bio ništa drugo do strpljiv. Postigavši skoro 50 golova između sebe u 2015., partnerstvo koje su samo Daniel Sturridge i Luis Suarez nadmašili u novijoj historiji, Odion Ighalo i Troy Deeney bili su jedini igrači imuni na ljetni remont na Vicarage Roadu.

Stršljenovi su zadržali vjeru u dvojac unatoč nedostatku pogodaka na početku sezone i dovođenju Victora Ibarba i Diamantija, koji su trebali skinuti pritisak sa njihovih leđa. Sada se to povjerenje itekako isplaćuje. 

Njihove metode možda su neobične, njihov mentalitet skroman, a veze ukorijenjene daleko od granica Hertfordshirea, no Watford bi mogao biti pravi primjer ostatku Championshipa

Učitaj još novosti