Pezer osvojio 9. mjesto na EP-u u Rimu, novi prvak Evrope je...
907
Pezer osvojio 9. mjesto na EP-u u Rimu, novi prvak Evrope je Italijan Fabri

0

Bosanskohercegovački bacač kugle Mesud Pezer osvojio je večeras u finalu 26. evropskog prvenstva u Rimu (Italija) 9. mjesto, dok je novi prvak Italijan Leonardo Fabri.

Nakon što je sinoć u kvalifikacijama s dužinom 19.79 metara osvojio 11. mjesto u konkurenciji 29 bacača, Pezer je večeras u trećoj seriji bacio 19.92 metara (u 1. seriji bacio je 19.70 m, a u 2. seriji 19.60 m), što mu je u tom trenutku donosilo 8. mjesto, ali se Luksemburžanin Bob Bertemes, s hicem od 20.86 metara, uspio probiti među prvih osam.

Time je i bh. takmičar pao na devetu poziciju pa nije dobio priliku da baca još tri puta te da nastavi borbu za medalju ili da, eventualno, popravi plasman. Slabiji od bh. reprezentativca večeras su bili Portugalac Francisco Belo s 19.74, Italijan Zane Weir s 19.70 i Šveđanin Wictor Petersson s 19.45 metara.

Novi evropski prvak, Italijan Leonardo Fabri, koji je sinoć pobijedio i u kvalifikacijama te bio jedini takmičar koji je ispunio normu za finale, već je u drugoj seriji bacio 22.12 metara te prebacio Hrvata Filipa Mihaljevića, koji je u prvoj seriji bio bacio 21.10 metara.

Fabri je u petoj je ostvario i dužinu od 22.45 metara, čime je definitivno sa evropskog trona skinuo Mihaljevića, koji je prije dvije godine u Minhenu pobijedio te postao prvak Evrope s hicem od 21.88 metara. Mihaljević je u šestoj seriji popravio dužinu na 21.20 metara, dok je Fabri takmičenje okončao s hicem od 21.93 metra, čime je još jednom potvrdio dominaciju.

Fabri je, tako, imao tri hica duža od drugoplasiranog Mihaljevića, ali je i oborio rekord evropskih prvenstava, koji držao Nijemac Werner Günthör. On je, 1986. godine u Štutgartu, ostvario dužinu od 22.22 metra.

Bronzanu medalju večeras je osvojio je Poljak Michal Haratyk s dužinom od 20.94 metra, što je njegov najduži hitac ove sezone. Srebreni iz Minhena, Srbijanac Armin Sinančević, ovog puta nije uspio izboriti ni plasman u finale, jer je u kvalifikacijama sinoć sva tri puta prestupio te je ostao i bez plasmana, dok je bronzani od prije dvije godine, Čeh Tomaš, večeras završio kao peti, s dužinom od 20.88 metara.

Srednjeprugaš Abedin Mujezinović jučer je, s vremenom 1:49.20, u kvalifikacijama za polufinale bio sedmi u svojoj kvalifikacijskoj trci na 800 metara, a ukupno je završio na pretposljednjem, 31. mjestu te nije nastupio u večeršnjem polufinalu.

Večerašnjim nastupom Pezera, svi bh. takmičari okončali su nastupe na ovogodišnjem EP-u, koje se završava 12. juna.