Veliki broj tih igrača, kao po nekom pravilu zapadne u tešku situaciju kako na reprezentativnom, tako i na klupskom planu.
Svima je poznata situacija oko reprezentacije BiH, reprezentacije koja zbog raznih motiva i razloga gubi veliki broj mladih talenata, koji ili zaigraju za susjedne države ili završe u nekom od nacionalnih timova iz zapadne Europe.
Veliki broj tih igrača, kao po nekom pravilu, nakon odbijanja da zaigraju za matičnu državu, zapadne u tešku situaciju kako na reprezentativnom, tako i na klupskom planu.
Izdvojit ćemo samo neke najpoznatije slučajeve igrača koji su odbili BiH, zaigrali za druge zemlje i na kraju požalili:
Dennis Salanović
U vrijeme kada je Salanović dobio poziv da zaigra za nacionalni tim BiH 2014.godine, važio je za jednog od najtalentovanijih igrača u svom uzrastu.
Tada 20-godišnji Salanović je zajedno sa ocem, prije početka prijateljskog susreta BiH i Lihtenštajna u Tuzli, dogovorio promjenu sportskog državljanstva i sve uslove sa FS BiH.
Ipak na kraju je Salanović promjenio odluku te izabrao reprezentaciju Lihtenštajna.
Od tog trenutka njegova karijera kreće nezaustavljivo da pada, od momka koji je bio velika nada Atletico Madrida, za čiji je U19 tim igrao, dospio je do igranja za NK Istra, pa trećeligaške timove u Švicarskoj. Trenutno nastupa za FC Thun.
Eldin Jakupović
Eldin je rodom iz Kozarca, planirao je nastupati za reprezentaciju BiH, ali jednom prilikom mu je tadašnji selektor BiH Blaž Slišković poručio da trenutno nije potreban nacionalnom timu.
Nakon toga je Eldin iz revolta odlučio da igra za reprezentaciju Švicarske. Prema riječima samog Jakupovića to je bio pogrešan potez za kojim i dan danas žali.
Tonči Kukoč
Tonči je bio ozbiljan kandidat za mjesto u defanzivnom bloku reprezentacije, ali je tu ponudu podrugljivo odbio:
„Ja u BiH mogu doći jedino naučiti njihove bekove kako se igra. Zna se za koju reprezentaciju trebam igrati. Hoće li Niko Kovač konačno izaći iz sjene Zdravka Mamića i objaviti popis koji on želi, to je pitanje stoljeća.“- rekao je tada.
Nikada nije zaigrao za A tim Hrvatske, a dva puta je ostao bez angažmana u klubu. Trenutno igra za mađarski Honved
Denni Avdić
Denni je bio jedan od najperspektivnijih igrača sa sjevera Europe. Oba Avidćeva roditelja su rodom iz BiH, te je mogao steći pravo nastupa za reprezentaciju BiH.
Međutim, Denni je poslao jasnu poruku da ga BiH ne zanima previše te najavio kako čeka poziv Švedske. Od tada je Avdić odigrao samo jednu jedinu utakmicu za nacionalni tim Švedske, ni u klupskom fudbalu mu nije išlo mnogo bolje, trenutno je bez kluba.
Alen Halilović
Alen je bio najveći talenat sa ovih prostora, toliko je oduševio svojim nastupima da su ga upoređivali čak i sa Leom Messijem. Sve je izgledalo kao bajka kada je Alen prešao u veliku Barcelonu.
Alenov otac, Sejad Halilović je svojevremeno nastupao za reprezentaciju BiH. Ipak, sin nije htio očevim stopama pa je izabrao reprezentaciju Hrvatske. Nekako u isto vrijeme sa ovim izborom počinje se Halilovićeva bajka pretvarati u noćnu moru.
U Barceloni su izgubili povjerenje u njega te je bio na posudbi u Sporting Gijonu, zatim je prodan Hamburgu gdje se takođe nije proslavio. Ponovo su uslijedile razne posudbe, da bi kao slobodan igrač došao u Milan. U Milanu su ga odmah posudili u Standard pa potom u Heerenveen.
Halilović ima 23 godine i još uvijek ima vremena da svoju karijeru vrati na pravi put, ipak niko ne može sporiti da je žestoko podbacio u dosadašnjem dijelu karijere.
Muamer Tanković
Za Muamera smo u BiH saznali kada je našoj U19 selekciji, igrajući za Švedsku dao tri gola. Golove nije slavio, te je poručio da u Švedskoj samo zarađuje za hljeb.
Ipak, kada je došlo vrijeme da bira, sa jedne strane je imao poziv Edina Džeke da se pridruži “Zmajevima”, a sa druge poziv Zlatana Ibrahimovića da zaigra za Švedsku.
Muamer je izabrao ovo drugo i debitovao za Šveđane 5. marta 2014., od tada je u dresu Švedske zaigrao samo još četiri puta. Tanković se pokajao zbog svog izbora te poručio da ”ako ponovo pozovu iz N/FS BiH dobro će razmisliti”.