Ostalo je samo sjećanje na majstorije velikog igrača.
Bivši napadač turske reprezentacije Hakan Šukur nalazi se, sada već godinama, nalazi na "crnoj listi" predsjednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana.
Šukur je 2013. godine odlučio da se iščlani iz Erdoganove političke stranke, a od 2015. godine živi u Vašingtonu. Pre sedam godina je 48-godišnja legenda turskog fudbala sebi potpisala presudu, iako pred zakonom nije bio kriv.
"Neprijateljstvo je tu počelo. Radnja moje žene je kamenovana, moja deca su zlostavljana, a meni su pretili zbog svake izjave koju sam imao", prenosi njemački Fokus.
"Kada sam otišao uhapsili su mi oca i konfiskovali sve što sam imao", dodao je Šukur.
Dok je nekadašnjem napadaču Intera, Parme, Blekburna i osvajača 14 trofeja sa Galatasarajem imovina u domovini zamrznuta, on za to vreme vozi taksi u SAD.
"Neko vrijeme sam imao i kafeteriju, ali smo počeli da viđamo neke čudne ljude koji su slušali "dombra" muziku ", napominje Šukur, koji podseća da mu je Erdogan sve uzeo.
"Nemam više ništa na svijetu. Erdogan mi je uzeo sve, pravo na slobodu, pravo da objasnim svoje namere, čak i pravo da radim", objasnio je Šukur, koji sada radi kao vozač Ubera i da usput prodaje knjige i da od toga živi.
Opisao je da ga ljudi prepoznaju, ali da je bilo i neprijatnih situacija.
"Jednom je jedan putnik ušao u automobil i kazao: 'Ja vas poznajem. I voleo sam vas kao igrača, ali moraću da izađem. Izvinite, ne želim da imam ništa sa vama.' A imam i još jednu zanimljivu priču... Prije pokušaja puča u Turskoj sreo sam jednog svog zemljaka, studenta. Bio je sam na ulici. Tražio je da napravimo selfi. Kada se vratio u Tursku vlasti su otkrile tu fotografiju u njegovom telefonu. Uhapšen je odmah, 14 mjeseci proveo je iza rešetaka. Tamošnja vlast sve to radi namerno. I vrlo brutalno. Žele da me izbrišu, žele da ne postojim", opisao je Hakan Šukur.
Za njime je raspisana potjernica u Turskoj još od 2016. godine, osam godina nakon što se učlanio u Erdoganovu partiju i tri pošto je otišao iz nje.
Šukur je u dresu Turske odigrao 112 utakmica i dao je 51 gol. Jedan od najdražih bio mu je pogodak poslije 10.98 sekundi meča za treće mjesto protiv Južne Koreje na Svjetskom prvenstvu 2002. godine. Još uvijek je rekorder po najbržem golu u istoriji Mondijala, takođe je rekorder reprezentacija po broju pogodaka.
Najveće klupske uspjehe je zabilježio u Galatasaraju, a nastupao je i u Italiji, u Torinu i Interu je odigrao po sezonu.