Ultrasi, osim navijanja, posebno vole napadanje protivničkih navijačkih grupa, što nerijetko zna završiti i tragično.
Rivalstvo među navijačkim grupama je sve veće širom svijeta, a mi vam ukratko predstavljamo neke od najopasnijih navijačkih skupina.
U nastavku pročitajte ko su grupe koje smo odabrali za vas, a tu je jedna i iz našeg regiona.
LA HINCHADA MAS POPULAR
Newell’s Old Boys, Argentina
Navijačke grupe u Argentini, ili kako se tamo nazivaju Barra Bravas, više su od navijača – slobodno ih možemo nazvati pravim malim kriminalnim organizacijama.
Poznati su po izvlačenju ne samo ulaznica, već i novaca iz kluba, ali i po fantastičnim dekoracijama na utakmicama.
La Hinchada Mas Popular je van stadiona, iako često i na njemu, agresivna grupa koja je u stalnim sukobima s drugim navijačkim skupinama, posebno s navijačima Rosario Centrala.
Utakmice između dva kluba nerijetko završavaju prekidima, a bacanje suzavcana tribinama je postao uobičajeni dekor.
Međutim, kao u slučaju 14-godišnjeg Waltera Caceresa, ili šefa navijača Newellsa Roberta Pimpia Caminosa, koji je ubijen, a njegovo tijelo ostavljeno ispred bolnice, sukobi znaju završiti i smrću.
BIALA GWIAZDA
Wisla Krakow, Poljska
Fudbalski huliganizam u Poljskoj nije nikakva novost, a vodeća grupa po teroru su navijači Wisle – Biala Gwiazda, odnosno Bijela zvijezda.
Njihov Swieta Wojna, tj. Sveti rat, s navijačima Cracovie je već uzeo veliki broj žrtava.
Mladog Poljaka su navijači Wisle ubili 2005., jer je rekao da navija za Cracoviju, iako u biti nije navijao niti za jedan klub.
Dvije godine kasnije ubili su jednog navijača Cracovije pred njegovim prijateljima, a najbrutalniji slučaj je došao 2011. godine kada su napravili "sačekušu" za drugog čovjeka Cracovijine Anti Wisla grupe. Nesretnika je presrelo 15-ak huligana, predvođenih vođom Biale Gwiazde, te naoružanih mačetama i baseball palicama. Izvukli su ga iz automobila i brutalno pretukli. Tomasz C. je preminuo na putu do bolnice.
GROBARI
Partizan, Srbija
Na području Balkana djeluje veliki broj "problematičnih" navijačkih grupa, ali niti jedna se, kada je riječ o nasilju, ne može nositi s Grobarima.
Navijači Partizana nažalost se ne zaustavljaju samo na lomljenju stolica, tučnjavi s policajcima i ulijetanju na teren, već su poznati i po organiziranim tučnjavama s protivničkim navijačima, ali i sačekušama.
U jednoj dogovorenoj tučnjavi s navijačima Vojvodine, ubijen je jedan pripadnik Firme.
Vjerojatno najpoznatiji slučaj je iz 2009. kada je u klasičnoj sačekuši nasmrt prebijen navijač Toulousea, a za njegovu smrt 14 pripadnika Grobara je osuđeno na ukpuno 240 godina zatvora.
Zanimljivo, Grobari se ne tuku samo s protivničkim navijačima već i međusobno. Tako postoji veliki rivalitet između dvije frakcije Grobara, Alcatraza i Zabranjenih koji su dogovarali međusobni okršaj čak i u Milanu!
Poznato je i njihovo veliko rivalstvo s Delijama, s kojim imaju bezbroj žestokih obračuna.
ULTRAS CURVA NORD
Catania, Italija
Italijanski ultrasi poznati su po fanatičnom navijanju, ali i uzavreloj krvi. A najuzavrelija krv u Italiji je gdje drugo nego na Siciliji, tačnije u Cataniji gdje su se na Curva Nord smjestili Ultrasi.
Dok drugi navijači prekidaju utakmice, navijači ovog malenog kluba su uspjeli prekinuti cijelo italijansko prvenstvo.
Derbiji s ljutim rivalom Palermom su uvijek na rubu incidenta, ali je nasilje iz 2007. i do danas ostalo nezapamćeno. Na stadionu Angelo Massimino Catania je gubila 0:1 kada su Ultrasi bacili dimnu bombu, na što je policija uzvratila suzavcem pa je utakmica prekinuta na 40 minuta.
Nakon relativnog smirivanja situacije, utakmica je nastavila, a Palermo je pobijedio 2:1. Bijes, zbog poraza, su Ultrasi iskalili na policiji, a bombu ručne izrade su bacili na jedan od policijskih automobila, ubivši pri tom 40-godišnjeg policajca.
TRINCHERA NORTE
Universitario, Peru
Dva najveća fudbalska kluba u Peruu dolaze iz glavnog grada Lime – Universitario i Alianza, stoga ne čudi što između njih vlada veliko rivalstvo, te su fizički obračuni vrlo česti.
Universitario je nešto popularniji i uspješniji klub, što pripadnici Trinchera Norte "natrljavaju na nos" Alianzinim navijačima.
Susreti ova dva kluba često završavaju neredima, ali je smrtni slučaj nije zabilježen sve do nezapamćenog događaja iz 2011. godine. Navijač Alianze Walter Oyarce, je s prijateljima gledao susret iz privatne kabine na Universitariovom Estadio Monumental, kada su u kabinu uletjeli huligani, i nesretnog Waltera bacili s visine od 10 metara na beton.
Iako je mladić preživio pad, preminuo je na putu za bolnicu, a huligan koji ga je bacio je istu noć pobjegao u Miami.
ULTRASLAN
Galatasaray, Turska
Welcome to Hell, najčešći su transparenti koji su se mogli vidjeti na starom Ali Sami Yen u Istanbulu i koji su pokazivali navijačima protivničkih klubova šta ih zapravo čeka.
Navijači Galatasaraya su izuzetno strastveni, a uprkos tome što se prozivaju apolitičnim, natirasističkim i mirnim navijačima, UltrAslani su izuzetno nasilni.
Na početku ovog stoljeća dan prije susreta između Galatasaraya i Leedsa, UltrAslani su nožem na smrt izboli dvojicu Engleza, a da stvar bude gora izviždali su minutu susreta u čast ubijenih navijača!
To je dovelo do masovnih nereda prije finala Kupa UEFA-e između Galatasaraya i Arsenala, što je rezultiralo s ukupno četiri ubodena navijača (dva Engleza, po jedan Turčin i Holanđanin), te još 19 lakše povrijeđenih i ukupno 60 uhapšenih. Da su im noževi omiljeno oružje, UltrAslani su pokazali i prije dvije godine kada su do smrti izboli 20-godišnjeg navijača Fenerbahcea.
LOS DEL SUR
Atletico Nacional, Kolumbija
Jedan od najuspješnijih kolumbijskih klubova, Atletico Nacional, muku muči sa svojim navijačima već duže vrijeme, ali nasilje je posebno eskaliralo u posljednje dvije godine.
Dovoljno je reći da je Atletico funkcionirao 80-tih i 90-tih od novca najvećeg narko dilera svih vremena – Pabla Escobara.
Stoga ne treba čuditi da je kriminal uvijek bio oko ovog kluba, a bogatstvo Atletica je uvijek teško padalo navijačima gradskog rivala Independientea, s kojim Atletico dijeli Estadio Atanasio Girardot.
Ipak, sve je prolazilo bez najtežih posljedica do prošle godine kada je u tučnjavama nakon gradskog derbija jedan navijač ubijen hicem u glavu, još devet ih je teže povrijeđeno, dok ih je čak 315 uhapšeno.
Nisu im nepoznate ni tučnjave među sobom, pa je ove godine jedna žrtva izbodena na smrt u dogovorenoj tučnjavi među zaraćenim frakcijama Los del Sura.
SPORT CLUB FEYENOORD
Feyenoord, Holandija
Het Legioen, odnosno navijačka skupina Feyenoorda je jedna od najentuzijastičkih navijačkih grupa koja svoje fudbalere prati na svim utkamicama, bilo na De Kupiu, bilo na gostovanjima.
I dok Feyenord s Het Legioenom nema većih problema, za isti klub navija i militantna grupa ultrasa pod nazivom Sport Club Feyenoord, koji su već druga priča.
Treća generacija navijača iz Rotterdama, kako se nazivaju, imaju veliko neprijateljstvo s F-side navijačima Ajaxa. Njihovo neprijateljstvo je punilo novinske stupce 1997. godine takozvanom „Bitkom za Beverwijk“.
Iako Feyenord i Ajax nisu međusobno igrali, na autoputu u Beverwijku, gradići 20 km od Amsterdama, SCF i F-side su naišli jedni na druge. Izbila je nezapamćena tučnjava u kojoj su letjeli čak i Molotovijevi kokteli. Morala je ragirati i policija suzavcima, a dovedeni su i specijalci. U tučnjavi je na smrt izboden mladi navijač Ajaxa.
JUGADOR N° 12
Boca Juniors, Argentina
Vjerovatno najpoznatiji argentinski klub, također ima svoju nasilnu Barra Bravas, koja se prozvala Jugador 12, odnosno 12. igrač.
Međutim, iako ih taj 12. igrač nosi na domaćim utakmicama na legendarnoj La Bomboneri, pripadnici ove navijačke skupine su razlog zbog kojega je nedavno u Argentini navijačima gostujućih klubova bilo zabranjeno putovanje na utakmice!
Incident, koji je odjeknuo i u svijetu se, za nepovjerovati, dogodio uoči prijateljske utakmice između Boca Juniorsa i domaćeg San Lorenza. Dvije frakcije Jugadora su se potukle oko kontrole tribine namjenjene gostujućim navijačima, a sve je rezultiralo pucnjavom u kojoj su život izgubila dva navijača, a šestero ih je dobilo prostrjelne rane. Više od 150 komada streljiva je ispaljeno tijekom okršaja!
ULTRAS GREEN EAGLES
Al-Masry, Egipat
Iako su navijači najpopularnijeg egipatskog kluba prva navijačka skupina osnovana na području Sjeverne Afrike i Bliskog Istoka, malo ko je čuo za njih donedavno.
Association of Al-Masry Club Fans su osnovani 1960. godine, a njihova nasilnija frakcija Ultras Green Eagles osnovana je 2009. godine.
Zelenim orlovima nije puno trebalo da cijeli svijet čuje za njih, samo tri godine nakon osnivanja došli su na naslovnice svih svjetskih medija. Proslavljajući pobjedu nad Al-Ahlyjem iz Kaira, Al-Masryjevi Ultrasi su uletjeli u teren, ne da bi podigli svoje nogometaše na ramena, nego da bi pretukli protivničke nogometaše.
Kada su ovi ipak uspjeli pobjeći u svlačionicu, Ultrasi su pozornost okrenuli prema dijelu tribina na kojima su bili protivnički navijači. Haos je rezultirao stampedom u kojem su čak 74 navijača poginula, a 248 ih je povrijeđeno!
AIK Stockholm, Švedska
Iako Šveđani nisu poznati po huliganima, jedna navijačka skupina ipak kvari prosjek.
AIK iz Stockholma je jedan od najstarijih klubova u Skandinaviji.
Za crno-bijele navija više navijačkih skupina, od Black Army do Ultras Nord, ali najopasniji su Firman Boysi, koji su jako dobro povezani i s moto bandom Hells Angelsima!
Na posebno zao glas došli su 2002. godine kada je nakon dogovorene tučnjave između Firman Boysa i Wisemena, navijača IFK Goteborga, u parku u južnom Stockholmu ubijen26-godišnji navijač Goteborga.
Nesretni navijač je dobio višestruke udarce u glavu od kojih je preminuo u bolnici. Bila je to prva smrt uzrokovana fudbalskim nasiljem u Švedskoj!