30 GODINA ČEKALI SU OVAJ TRENUTAK Moskovski CSKA osvojio titulu
907

RUSIJA

0

Hokejaši moskovskog CSKA napokon su osvojili naslov prvaka KHL lige. Oni su u velikom finalu 11. sezone s 4:0 u pobjedama bili bolji od Avangarda iz Omska, u četvrtoj utakmici igranoj u petak u moskovskom predgrađu Balašiki, gdje je Avangard ove sezone igrao domaće utakmice. CSKA je slavio s 3:2 (0:2, 1:0, 1:0; 1:0) u produžetku.

cska-hokej
Avangard je nakon prvih 20 minuta vodio s 2:0 golovima Sergeja Šumakova (12:51) i Codyja Fransona (17:11), u drugoj trećini Kiril Kaprizov (23:47) je smanjio na 2:1, da bi Konstantin Okulov (57:12) manje od tri minute prije isteka vremena odveo dvoboj u produžetak. Pobjednički pogodak za veliko slavlje CSKA postigao je Maksim Mamin (77:44).

Za CSKA je ovo prvi naslov prvaka nakon čak 30 godina čekanja, odnosno još od vremena Sovjetskog saveza. Svoj posljednji od 32 naslova prvaka SSSR-a ruski klub osvojio je 1989. godine.

No iako je u posljednjih pet sezona četiri puta bio najbolja ekipa u ligaškom dijelu sezone, CSKA je posrtao u doigravanju, 2015. i 2017. gubio je od SKA iz Sankt Peterburga u finalu Zapada, a 2016. i 2018. od Metalurga iz Magnitogorska i Barsa iz Kazana u velikim finalima.

Zanimljivo, CSKA je ovom trijumfom postao prva ekipa koja je osvojila Gagarinov kup nakon što je bio najbolji u ligaškom dijelu sezone, a ujedno se prvi put dogodilo da omjer pobjeda u velikom finalu bude čistih 4:0.

Avangard će tako i dalje morati čekati na svoj prvi naslov, bio mu je ovo drugi nastup u finalu i drugi poraz, 2012. bolji je bio Dinamo iz Moskve.