Čovjek bi pomislio da će osam godina otkad je Fifa odredila domaćina SP-a 2022. biti dovoljno da Katar riješi barem dio problema vezanih za organizaciju takvog događaja, no oni se, četiri godine uoči Mundijala, samo gomilaju.
Najnoviji udarac za potencijalne posjetitelje odluka je tamošnjih vlasti, koja nije zapravo ni neočekivana, da uvede "porez na grijeh" i udvotruči sve cijene alkohola.
Za lokalno stanovništvo alkohol je u Kataru najstrože zabranjen, iako ga se može kupiti na posebnim mjestima, poput međunarodnih hotelskih lanaca. Ispijanje alkohola na ulicama također podliježe strogim šerijatskim zakonima, ali tijekom SP-a bit će otvorene dislocirane navijačke zone, u kojima će se neometano točiti i konzumirati. To, doduše, vjerojatno neće biti dovoljno navijačima, koji su naviknuti na puno veću slobodu kretanja i ponašanja tijekom sličnih avantura.
Od 1. januar sanduk od 24 piva (mala, dakako) košta oko 384 riyala, odnosno blizu 200 KM, što daje cijenu od skoro 9 KM po limenci/boci. Za bocu džina treba izdvojiti oko 150 KM, a tek je vino nešto prihvatljivije, ali i dalje "papreno", s cijenom od oko 40 KM za bocu južnoafričkog Chiraza od 0,75 l.
The 2022 World Cup host Qatar introduced a 100% alcohol tax last night. Meaning the price of all beer, wine and spirits has now doubled. As a reference point, A 24 crate of beer will now cost in the region of £82.73 and can only be bought with a alcohol permit.
— Mootaz Chehade (@MHChehade) January 1, 2019
Nagomilale su se optužbe za mito i korupciju pri samom dobivanju kandidature, pa za stravične uvjete rada na gradilištima, a uza sve to se zbog nemilosrdne klime termin održavanja s tradicionalnih ljetnih mjeseci prebacio na kraj godine.
Ne samo da će se time po prvi put u povijesti morati prekidati nacionalna prvenstva zbog SP-a, nego se ispostavilo da će se organizatori morati boriti i sa sasvim drugom vrstom vremenskih nepogoda. Umjesto paklenih vrućina prijete obilne kiše.
Posljednjih godina baš u jesenskim mjesecima Doha je svjedočila nezapamćenim oborinama. Godišnji prosjek padalina u Kataru je 77 mm, a proteklog je listopada u jednome danu palo čak 84 mm, a u nekim dijelovima na kojima će biti stadioni i nevjerojatnih 98 mm. To je izazvalo kolaps u gradu, poplavljene su ceste, tuneli, škole, bolnice... I stadioni. Razlog je pustinjska klima i nedostatak vegetacije koja bi pomogla upiti nagomilanu vodu. Vlasti su objavile da je uklonjeno više od milijardu litara padalina.
Losing #World_Cup_2022, Qatar’s nightmare
— قطريليكس QatariLeaks (@qatarileaks) December 31, 2018
Doubts are mounting over #Qatar’s ability to host World Cup 2022, Cornerstone Global exposed Qatar’s unpreparedness #qatarileaks pic.twitter.com/SDL789r0S1
Sustav podzemne željeznice još nije gotov, a izgradnja smještajnih kapaciteta u debelom je zaostatku. Obećali su 100.000 novih hotelskih soba, a muče se kako bi dogurali i do polovice planiranog. Čak razmišljaju o prebacivanju dijela smještaja u Iran, s druge strane Perzijskog zaljeva, buduči da su susjedni Bahrein, UAE i Saudijska Arabija odavno zatvorile svoje granice prema Kataru, uključujući i zabranu korištenja svojeg zračnog prostora.
A kad još znamo da Doha ne obiluje sadržajima koji bi mogli biti zanimljivi profilu nogometnog posjetitelja, uz udvostručenje cijena alkohola, plan o predstavljanju zemlje kao turističke destinacije ne djeluje obećavajuće...
(Sport.ba)