
Bosanskohercegovački stručnjak Vahid Halilhodžić otpušten je sa mjesta šefa stručnog štaba Japana prije oko dva mjeseca, a razlog su bili poraz i remi u prijateljskim mečevima. Halilhodžiću je ova odluka saveza teško pala jer ih je upravo on i odveo na Svjetsko prvenstvo na kojem će nastupati za dvije sedmice.
Od njegovog odlaska stvari u Japanu počele su da idu silaznom putanjom,a to se vidjelo i u duelu sa Ganom. Pred oko 65 hiljada gledalaca na "Nissan" stadionu u Yokohami, reprezentacija Gane je bila bolja od domaćina sa 2:0.
"Crne zvijezde" su povele u ranoj fazi meča. Igrao se deveti minut kada je vezista madridskog Atletica Thomas Partey iz slobodnjaka gađao Kavashimin ugao, golman Japana je očajno reagovao i lopta je završila u mreži.
Pobjedu Gane ovjerio je momak koji je nadavno bljesnuo postigavši het-trik protiv Barcelone, napadač Levantea Emanuel Boateng. Bio je precizan sa penala, koji je početkom drugog poluvremena skrivio golman Kavachima i postavio konačnih 0:2.
Japanci su izabrali Ganu za rivala jer su na Mundijalu u grupi sa Senegalom. Ako je suditi prema ovoj utakmici, ne piše im se dobro protiv "Lavova". U toj grupi su još Poljska i Kolumbija.
Japan je od odlaska Vahida Halilhodžića sa kormila upao u veliku krizu, igrači se nisu adaptirali na rad novog privremenog trenera, i sigurno da Japanci sada žale što su rušili sklad ekipe dva mjeseca pred tako važno takmičenje.
(Sport.ba)