17. 03. 2018 - 09:54
NISU VIŠE NI SJENA ONE PREPOZNATLJIVE EKIPE Igrali su fudbal...
907
Shares
NISU VIŠE NI SJENA ONE PREPOZNATLJIVE EKIPE Igrali su fudbal koji je osvajao Evropu, a sada...

TONU U PROSJEČNOST

NISU VIŠE NI SJENA ONE PREPOZNATLJIVE EKIPE Igrali su fudbal koji je osvajao Evropu, a sada...

Index.hr
17. 03. 2018 - 09:54
0
Shares

Prije nešto manje od godinu dana Borussia iz Dortmunda bila je momčad koju baš nitko nije želio izvući u ždrijebu Lige prvaka, a nakon poraza u Lisabonu 1:0 u prvoj utakmici osmine finala momčad Thomasa Tuchela je u uzvratu pregazila Portugalce 4:0 i djelovala je moćno. Bayern im je u prvenstvu bježao previše bodova, ali Borussia je nekako, unatoč pomalo zatrovanim odnosima koji će tek kulminirati za koji tjedan, održavala imidž jedne od najomiljenijih europskih momčadi koje je uvijek bio gušt gledati.

Vrijeme Jürgena Kloppa, čovjeka koji je zaslužan za Borussijinu renesansu i odveo je do dva naslova i finala Lige prvaka, prošlo je, ali je mladi Thomas Tuchel uspio zadržati nivo nogometa koji je na trenutke znao biti zastrašujući. U Tuchelovoj prvoj sezoni Borussia je bila najbolja drugoplasirana momčad u povijesti Bundeslige s čak 78 bodova, no Guardiolin Bayern bio je jednostavno prejak. U Europskoj ligi su se preko Porta i Tottenhama uz jedan primljeni gol prošetali do polufinala, da bi u šokantnoj utakmici na Anfieldu prosuli vodstvo 3:1 i ispali Lovrenovim golom za 4:3 u sudačkoj nadoknadi.

Uskoro je uslijedio i poraz od Bayerna u finalu kupa na penale i Borussia je još jednu sezonu zaključila bez trofeja, na koje je u Kloppovo vrijeme pomalo i naviknula. Prvi znaci krize, koja će se u sljedećih godinu dana pretvoriti u pravu kugu na Westfalenu, vidjeli su se tog ljeta kad je Borussijin direktor Hans-Joachim Watzke, unatoč obećanjima da to neće učiniti, Tuchelu prodao pola momčadi.

Kuba Blaszczykowski otišao je u Wolfsburg, Ilkay Gundogan prodan je Cityju, Hummels Bayernu, a Mkhitaryan je otišao u Manchester United. U međuvremenu je iz kluba otišao i Sven Mislintat, siva eminencija Kloppove Borussije. On je taj koji je u Cerezo Osaki otkrio Kagawu i doveo ga bez odštete, uvjerio klub da mora dati pet milijuna eura Lechu za Roberta Lewandowskog i onda se zakleo u Pierre-Emericka Aubameyanga, kojeg je Borussia platila Saint-Etienneu pišljivih 13 milijuna eura. Mislintat i Tuchel posvađali su se još u siječnju oko Atleticova igrača Oscara Torresa nakon čega mu je Tuchel zabranio da dolazi na treninge, a ovaj je otišao u Arsenal.

Bez njega je klub izgubio nos za mlade i relativno jeftine igrače, koji su bili okosnica Kloppove momčadi, i krenula su lutanja. Kad je iz Švedske došao 17-godišnji Aleksandar Isak, Tuchel je rekao da nikad nije čuo za tog igrača, mladi Emre Mor nije opravdao očekivanja i momčad se oslonila na povratnika Marija Götzea, sjajnog Ousmanea Dembelea te Andrea Schürrlea, koji je došao iz Wolfsburga.

Iako je poslije izgubljenog finala od Bayerna otvoreno kritizirao pojedine igrače i narušio odnose u svlačionici, Tuchel je sljedeće sezone uspio održati visok nivo nogometa, ali odavno nije imao kemiju u momčadi kakvu je izgradio Jürgen Klopp. Ekscentrični trener bio je miljenik navijača. Njegova silna energija osvojila je i neutralne promatrače, a sve to uspio je prenijeti i na svoje igrače koji su igrali jedan od najboljih nogometa koje smo gledali zadnjih deset godina.

No, unatoč sve lošijim odnosima na relaciji trener-uprava, za koju je smatrao da ga je izdala, Tuchel je igrao dobar nogomet. U prvenstvu je malo “šepalo”, ali su u Ligi prvaka bili brutalni. Skupinu s Realom, Sportingom i Legijom završio je na prvom mjestu s 21 zabijenim golom, što je bio i ostao rekord skupina Lige prvaka. S Realom je dvaput odigrao 2:2, a Legiji je u dvije utakmice zabio 14 golova. 

Zima je bila tek nagovještaj izrazito turbulentnog razdoblja. Tuchel će u siječnju ponovno kritizirati lošu selekciju momčadi, navijači će napasti pristalice Leipziga zbog čega će savez zatvoriti dio Borussijina stadiona za utakmicu s Wolfsburgom, Borussia će šokantno izgubiti od očajnog Darmstadta, Götzeu će otkriti čudni poremećaj u metabolizmu, a cijelo to vrijeme Pierre-Emerick Aubameyang kukat će kako želi otići.

A onda je u travnju došla i ta nesretna utakmica s Monacom, uoči koje je ispod Borussijina autobusa eksplodirala bomba i samo zahvaljujući ludoj sreći izbjegnuta je nezapamćena tragedija. Konačni krah odnosa s upravom stići će Tuchela nakon što je potpuno opravdano teško popljuvao Watzkea što nije lobirao u Uefi za odgodu utakmice i da mu je SMS-om javio da spremi momčad za sutra. Ovako je potresena momčad bila prisiljena igrati protiv Monaca već sljedećeg dana i potpuno razumljivo je izgubila 3:2, potom i u kneževini 3:1 te ispala iz Lige prvaka. Tuchel je direktoru rekao da njega i igrače tretira kao životinje, nakon čega ga je Watzke optužio da laže i cijela priča otišla je polako u onu stvar.

Nije bilo druge nego rastati se s Tuchelom, kojeg je uskoro zamijenio Peter Bosz. Nakon što je odveo Ajax do finala Europske lige, Nizozemac se činio kao odličan izbor. No, i on je sezonu započeo bez jednog od glavnih igrača. Ousmane Dembele otišao je u Barcelonu za 105 milijuna eura, a kao zamjena mu je stigao Andrej Jarmolenko. Momčad je na startu sezone izgradila prednost od četiri boda i djelovala uvjerljivo, prije nego što će dobiti samo jednu utakmicu u skupini Lige prvaka i upasti u niz od sedam utakmica bez pobjede u prvenstvu.

Bosza je zamijenio pragmatični Mainzov trener Peter Stöger koji je trebao unijeti malo mira na Signal Iduna Park. U tome je relativno i uspio jer je zaredao s boljim rezultatima. No Stöger je primarno defanzivni trener koji čupa pobjede protiv Kölna, HSV-a i Mainza i jedva spašava bodove protiv Wolfsburga, Augsburga i Freiburga i ima 21 bod manje od Bayerna za što, doduše, nije jedini krivac. No jest za to što Borussia igra - dosadno.

U međuvremenu je otišao i taj Aubameyang, čije neodgovorno ponašanje je strašno ljutilo suigrače, ali su ga trpili dok je trpao. Kad je i on posustao, svi su ga se željeli riješiti i došao je Michy Batshuayi, jedina svjetla točka ove momčadi. Europska liga bila je zadnja nada klubu da će nešto osvojiti i tako dogodine privući još ponekog igrača ili nekog ozbiljnijeg trenera. No, nakon što se provukao protiv Atalante, Stöger je sinoć očajnom igrom ispao od Salzburga i tako si trasirao put k otkazu na kraju sezone. Austrijancu preostaje da do kraja prvenstva nekako zadrži mjesta koja vode u Ligu prvaka. U protivnom je Borussia na jako dobrom putu da se vrati u prosječnost, u kojoj je godinama životarila.

Budućnost nije svijetla. Borussia nije klub iz najviše europske klase u kojemu bi baš svatko želio igrati. Tako je možda bilo dok je njom vladao Jürgen Klopp i svojim “heavy metal nogometom” žario i palio Europom. No ovakva Borussia potencijalnim pojačanjima ne nudi previše. Bayern je, barem za sad, televizija u boji za ostatak Bundeslige, a Borussia više nije ni sjena one momčadi.

Osim Batshuayija, koji je na posudbi i ostat će jedino ako Watzke Chelseaju plati barem 60 milijuna eura, te stalno ozlijeđenih Reusa, Götzea i Kagawe, u Borussijinoj momčadi više nema ni toliko kvalitete i nema tu neke prevelike razlike u odnosu na Schalke, Leipzig pa čak i Kovačev Eintracht. Ne uspije li se momčad ugurati u Ligu prvaka sljedeće sezone, sigurno će ostati bez još nekoliko igrača. Sve što valja u ligi kupit će Bayern, a Borussia više neće imati ni mogućnosti ni argumenata da dovede prava pojačanja koja iz dana u dan sve više koštaju.

Borussia nije klub koji godinama može jamčiti vrhunske rezultate i koji spada u europsku elitu. No imala je jako dobru bazu i temelj za dugogodišnji uspjeh čega se olako odrekla zahvaljujući očajnoj komunikaciji na relaciji trener-uprava i lošim potezima. Otišao je glavni skaut, odlaze glavni igrači, a nema ni pravog trenera. Budućnost jednog od najzabavnijih klubova ovog desetljeća sve je manje žuta, a sve više crna...

Učitaj još novosti