Roger Federer je ispao u četvrtfinalu, četiri Amerikanke su u polufinalu, a u finalu muškog turnira igrat će Kevin Anderson ili Pablo Carreno-Busta. Da vam je to netko rekao prije dva tjedna, pitali biste ga za zdravlje, no to je rasplet ovogodišnjeg US Opena, jednog od zanimljivijih Grand slamova u zadnjih nekoliko godina.
Možda ne toliko zbog igre, koliko zbog igrača koji su se našli u samoj završnici. Kao najsigurnija oklada čini se Rafael Nadal, no puno toga pitat će se i Juana Martina Del Potra (28), koji će večeras oko ponoći pokušati ući u finale turnira koji je osvojio 2009. godine. Klasični duel ubojica, emotivnog revolveraša Del Potra koji je "ubio" Federera i starog, dobrog Rafe, koji se ovakvih dvoboja nadobivao za dva života i vrlo rijetko je prekasno opalio.
Ubojice su Del Potro i Rafa
Del Potro je do Nadala pobijedio Laaksonena, Menendez-Macierasa, Bautistu Aguta, a onda u zadnja dva meča u pet setova izbacio Dominica Thiema i u četvrtfinalu Rogera Federera.
Del Potro je na US Open došao s omjerom 18-11 ove sezone, no zahvaljujući rijetko viđenoj snazi volje i golemom samopouzdanju, neustrašivi Argentinac je među četiri najbolja. Bio bi tu i puno češće da nije imao toliko problema s ozljedama u karijeri. Zbog toga je promijenio i bekend, pa sad puno više igra "slice", a gotovo cijeli turnir se borio s prehladom. No, zastrašujući forhend radi kao u najboljim danima i nema sumnje da će Nadal imati puno teži zadatak nego u dosadašnjih pet mečeva u kojima je izgubio samo dva seta.
"Fizički nisam u najboljem stanju, ali kad igraš polufinale Grand slama sve je moguće. Znam da ga mogu pobijediti ako odigram onako kako znam, a priliku da igraš protiv Rafe na omiljenom Grand slamu jednostavno nemaš svaki dan", rekao je popularni Delpo.
Veliki emotivac ima i golemu podršku navijača na svakom meču, koji su osobito protiv Thiema i Federera nalikovali na Davis Cup susrete. Del Potra se nikad ne smije otpisati, ali malo tko je vjerovao da se nakon toliko problema s ozljedama može vratiti ovako dobar na najveću scenu.
"S Rafom je strašno teško igrati. Kad misliš da si zabio winner, loptica ti se odnekud vrati u teren. Kad misliš da si dobio poen, on će ti uzvratiti s kamatama. Veliki problem mi je što je ljevak, pa će mi lakše napadati bekend koji mi je slabiji udarac. Nema mi druge nego napadati forhendom", rekao je Del Potro o kojem Nadal ima jako dobro mišljenje.
"Što reći... Kad je u zoni i kad igra svoj najbolji tenis, onda ga je gotovo nemoguće pobijediti. Nema tog igrača kojeg on ne može srediti. Ako ga pustiš da diktira igru s tim forhendom, mrtav si", rekao je Nadal koji vodi 8:5 u međusobnim susretima.
Anderson i Carreno-Busta su svima "ukrali" san na US Openu
Pobjednik će igrati protiv Kevina Andersona (31) ili Pabla Carreno-Buste (26), neočekivanih "lopova" koji su svima ostalima ukrali san na US Openu. I jedan i drugi su, na prvi pogled, zalutali u polufinale. Bilo je tu i puno sreće, budući da je donji dio ždrijeba nakon odustajanja Murraya te ispadanja Zvereva i Čilića nalikovao na turnir iz serije ATP 250. No, kažu da se bolje roditi bez sreće nego bez one stvari, a i Anderson i Carreno-Busta su zahvaljujući sjajnom tenisu iskoristili priliku karijere koja im se neočekivano ukazala.
Carreno-Busta, inače 19. tenisač svijeta, prvi je igrač u povijesti koji je na Grand slamu u prva četiri kola igrao protiv četiri kvalifikanta. Evan King, Cameron Norrie i Nicolas Mahut nisu imali baš nikakve šanse, a jedino je Denis Šapovalov bio blizu. Imao je brejk prednosti u prvom i trećem setu, ali je svejedno izgubio 7:6, 7:6, 7:6. Očekivalo se da bi Španjolcu kraj mogao servirati Diego Sebastian Schwartzmann, no Čilićev "krvnik" nije bio ni blizu da uzme set, a kamoli brejk.
Carreno-Busta nije pretjerano atraktivan igrač, ali impresivna je mirnoća i koncentracija s kojom igra. Da, jedini je od četiri polufinalista koji nije izgubio nijedan jedini set. Ništa ga ne može izbaciti iz takta, ne griješi puno i nema sumnje da će Anderson s njim ima ti jako puno problema.
Spomenuti dvometraš (2,03) iz Johannesburga, prvi je Južnoafrikanac u polufinalu Grand slama nakon Waynea Ferreire u Melboruneu 2003. godine. Anderson je solidno odigrao cijelu sjevernoameričku turneju ove sezone, a iznenađujuć je jedino bio poraz od Dolgopolova u 1. kolu Cincinnatija. No, na US Openu je briljirao, a posebno impresivan mu je servis, koji je izgubio u, pazite sad, tri od 87 servis gemova na turniru. Nagradu "Brejknuo sam Andersona" osvojio je Sam Querrey u četvrtfinalu i kolo prije Paolo Lorenzi, koji je trofej uzeo čak dvaput.
Tko god od dvojice uđe u finale, bit će im to najveći rezultat karijere. Carreno-Busta je i polufinalom osigurao 10. mjesto na ljestvici u ponedjeljak, a eventualno osvajanje gurnulo bi ga još više. Anderson će se sigurno vratiti među 20 najboljih, titula bi ga dovela na rub Top 10.
Keys i Stephens su nabijene puške koje čekaju da konačno raspale
I dok se u muškom turniru kad je izašao ždrijeb moglo reći "Federer ili Nadal", pa su šanse 50-50, prvi pogled na ženski turnir bio je pun nepoznanica. Na nestabilne Pliskovu i Halep nitko ne bi stavio ni kune na početku, nismo znali što očekivati od povratnice Šarapove, a kad je u 4. kolu izletila Garbine Muguruza, koja je do tada djelovala najuvjerljivije, bilo je jasno da je prognozirati pobjednicu ravno dobitku na lotu. Tako su kuglice u polufinale prvi put nakon 36 godina odvele četiri Amerikanke, od kojih su u finale ušle Sloane Stephens i Madison Keys, dvije nabijene puške s golemim motivom i željom za dokazivanjem.
Velike, čak i najbolje prijateljice van terena, Stephens i Keys su početak sezone dočekale su u bolnici. Stephens je ležala imobilizirana nakon operacije stopala, a Keys se mučila s prvom od dvije operacije šake.
"Baš smo komentirale da tad nismo mogle ni sanjati da će jedna od nas igrati finale Grand slama, a kamoli obje. Ni Sloane ni ja nismo nikada igrale finale i strašno mi je drago da ćemo podijeliti to iskustvo. Ne mogu zamisliti bolju osobu za to", rekla je Keys, 16. igračica svijeta, koja je jedini set na turniru izgubila od Svitoline.
Dijete bjelkinje i crnca, Keys je istovremeno primala simpatije dijela javnosti i osude afroameričkih organizacija, koje su joj zamjerale što se nikad nije opredijelila.
"Ja nisam ni crnkinja, ni bjelkinja. Ja sam Madison i molim vas da me tako zovete", rekla je jednom prilikom tamnoputa Keys i dodala da bi, ako se ikada bude snimao film o njezinu životu, željela da je glumi Julia Roberts.
Filmski ili ne, Keys je poderala konkurenciju u New Yorku, a posebno impresivno bilo je razbijanje sunarodnjakinje Coco Wandeweghe u polufinalu 6:1, 6:2. Sat vremena posla, 25 winnera i samo devet pogrešaka.
Biti mlada nada američkog tenisa istovremeno je velika čast, ali i veliki teret. Čim se nanizaju neke pobjede i par titula, odmah se povlače paralele sa sestrama Williams. A kad si još i tamnoputa, kao Sloane Stephens, usporedbe sa Serenom još su i teže. Upravo to je možda i zakočilo karijeru iznimno talentirane Stephens, osobito nakon što je u Melbourneu 2013. godine pobijedila upravo Serenu Williams.
Tada 19-godišnjakinja, instantno je prozvana novom nasljednicom velike sunarodnjakinje što je bio pritisak s kojim se jako teško nosila.
"To stvarno nije bilo zabavno. Ljudi bi mi govorili da se opustim i uživam, a ja bih im odgovarala da nisu normalni. Kakvu uživanje? Renking, stres, novac, usporedbe sa Serenom... Strašno puno stvari se oko mene počelo događati na koje nisam mogla utjecati", prisjeća se Stephens koja nije uspijevala nikako ispuniti očekivanja.
Teško se ozlijedila na Olimpijskim igrama prošle godine, što joj je dalo malo vremena da dođe k sebi.
"Nasreću, imala sam puno više vremena za sebe i stvari koje nemaju previše veze s tenisom. Odmarala sam, bila sam s djedom i bakom, koje obožavam i napunila sam baterije. Teško sam podnosila oporavak, ali oni su mi svi pomogli. To je bilo ključno", rekla je Stephens.
Nakon povratka, izgubila je prva dva meča u Wimbledonu i Washingtonu, no od onda je dobila 13 od 15 mečeva i to sve protiv Top 50 igračica. Prije četiri i pol tjedana bila je 934. tenisačica svijeta, ali s tri uzastopna polufinala u Torontu, Cincinnatiju i sad u New Yorku, skočit će za 900 mjesta.
U zadnja dva meča je preživjela dramu protiv Sevastove i sinoć protiv Venus Williams, koju je dobila 6:1, 0:6, 7:5, iako je gubila break u trećem setu.
Možda ovo nije bio US Open kakvog smo očekivali. Svi smo se nadali još jednom okršaju Nadala i Federera, možda čak i Čilićevom povratku u finale US Opena, nakon što mu se ždrijeb neočekivano otvorio. No, dobili smo potpuno neočekivani rasplet koji bi mogao "pokvariti" Nadal, ako ode do kraja.
U svakom drugom slučaju bit će materijala i za neki holivudski film.