Klubovi nikada nisu potrošili više novca na pojačanja kao ovog povijesnog ljeta. Iza nas je suludi prijelazni rok, koji je visoko podignuo ljestvicu, a apsolutni pobjednik je PSG. Premierligaši su potrošili najviše, gotovo 1,5 milijardi eura, daleko više od ostalih liga petice, a slijede Talijani (814 milijuna eura), Francuzi (656), Nijemci (567) i Španci (533).
La Liga je na začelju tržišne liste jer aktuelni europski prvak Real nije bio aktivan kao što zna biti u prijelaznom roku, dok je Barcelona jedan od najvećih gubitnika ljetnog mercata, gledajući ulazne transfere.
Ligue 1 visoko kotira zahvaljujući PSG-u koji je potrošio 238 milijuna eura, a u tu cifru se ne računa transfer Kyliana Mbappee, koji je stigao iz Monaca na jednogodišnju posudbu kako bi se ispoštivao financijski fair-play, pa će ga Parižani sljedećeg ljeta platiti 180 milijuna eura. Tada će Mbappe i službeno postati drugi najplaćeniji nogometaš svih vremena, nakon Neymara na kojem je Barcelona zaradila 222 milijuna eura.
Ne računajući novac za Mbappea, najviše je u prijelaznom roku potrošio Manchester City (244 milijuna eura), a Pep Guardiola praktički je obnovio cijelu obranu (Walker, Danilo, Mendy) i pojačao ofenzivu (Bernardo Silva), jer želi osvojiti barem Premier ligu u svojoj drugoj sezoni na Otoku.
Tu je i "crveni" Manchester. Jose Mourinho je na Lukakua, Matića, Lindelofa i ostale potrošio golem novac, ukupno 164 milijuna eura. Portugalac te želi vratiti naslov prvaka na Old Trafford i dogurati što dalje u Ligi prvaka.
Tottenham je u Davinsonu Sanchezu dobio najskuplje pojačanje u klupskoj povijesti (40 milijuna eura), a Liverpool je odbio prodati Coutinha i pokazao da je gotovo s rasprodajom najboljih igrača, što je bio slučaj sa Suarezom 2014. godine (82,3 milijuna eura).
Od Talijana najaktivniji je bio probuđeni div Milan. S novim kineskim vlasnicima Rossoneri su na 11 novih igrača izdvojili 214 milijuna eura. Bonucci i Andre Silva najzvučnija su imena koja su stigla na San Siro, a točku na i stavio je Nikola Kalinić.
Bio je ovo jedan od najzanimljivijih prijelaznih rokova u povijesti, u kojem je potrošen rekordan novac, ako posljednjih dana nisu eksplodirale najavljene bombe. Osim Mbappea i njegovog odlaska u PSG, nisu realizirani transferi Philippea Coutinha iz Liverpoola u Barcelonu, Thomasa Lemara iz Monaca u Liverpool ili Arsenal, a Katalonci nisu uspjeli dovesti Marca Verrattija ni Angela Di Mariju. Na Camp Nou na kraju je stigao samo Ousmane Dembele iz Borussije Dortmund i to za 105 milijuna eura. Nijemci bi kroz bonuse mogli i dodatno zaraditi na ovom transferu.
Milan se također spremao za kapitalca u napadu, ali na kraju ni on nije uspio realizirati transfere Andree Belottija (Torino) ili Pierre-Emericka Aubameyanga (Borussia Dortmund).
Juventus je šokantni odlazak Bonuccija na San Siro pokrio Benediktom Höwedesom iz Schalkea, a Stara dama dobila je još bolje opcije u ofenzivi dolaskom Douglasa Coste iz Bayerna i Federica Bernardeschija iz Fiorentine, dok je vezni red popunio Blaise Matuidi iz PSG-a.
Inter je sačuvao Ivana Perišića (bio jako blizu Manchester Uniteda) i novim ugovorom ga želi blindirati za budućnost, jer je Hrvat jedan od najvažnijih igrača u momčad Luciana Spallettija, uz kapitena Maura Icardija, piše Index.hr.
Pobjednik prijelaznog roka je PSG. Klub iz Pariza je zadao tri udarca Barceloni (odbili su prodati Verrattija i Di Mariju, i oteli joj Neymara), a pobijedili su i Real u utrci za Mbappea, te pokazali moć koja se ne sviđa velikanima s Pireneja, koji su prethodnih godina radili što su htjeli.
Tome je, izgleda, došao kraj pojavom PSG-a, barem u finansijskom smislu.
I dok je francuski viceprvak najveći pobjednik, titulu najvećeg gubitnika dijele Chelsea i Barcelona. Iako su na Stamford Bridge stigli Morata, Rudiger, Bakayoko i Drinkwater, odlazak Matića u United teško je pao Antoniju Conteu, koji se neshvatljivo odrekao Marija Pašalića i poslao ga na posudbu u Spartak, iako ima svega četiri veznjaka, a čekaju ga četiri fronta.
Ross Barkley trebao je potpisati u posljednjem satu prijelaznog roka, ali se engleski veznjak predomislio i praktički pobjegao s liječničkih pregleda, što je dodatno razbjesnilo Contea.
Što reći o Barceloni? Katalonci su izgubili moć, na travnjaku i izvan njega. Ostali su bez pravog pojačanja u veznom redu, bez osvježene stoperske linije, a u napadu je Neymara zamijenio preplaćeni Dembele.
Pokušavala je Blaugrana s Coutinhom, Di Marijom ili pak Lemarom, ali na kraju nije uspjela ni improvizirati, već je bez dvojbe postala veliki gubitnik. Kako je poslovala cijelog ljeta, dobro je na kraju uspjela zadržati Lionela Messija, koji je mogao završiti u Manchester Cityju.
Travnjak će dati odgovor jesu li klubovi koji su najviše potrošili na pojačanja zapravo pobijedili. No, svakako su ogromnim ulaganjem osigurali pole position, dok ostali kreću iz drugih i trećih redova u novu, nikad uzbudljiviju sezonu.