![Heroj s Evropskog prvenstva i čovjek koji je spasio život Eriksenu završio karijeru](/storage/2025/01/14/thumbs/67862dd3-bb70-4561-a5a1-420f9d5af17e-bdc4c565-c5ad-4c73-bbbc-106fb766f7a3-341x280.jpeg)
Prošle su 23 godine od tragičnog 7. maja 1993. godine kada je Dražen Petrović poginuo u stravičnoj saobraćajnoj nesreći na autocesti kod njemačkog Ingolstadta.
Legenda hrvatske košarke rođena je 22. oktobra davne 1964. i na današnji bi dan navršila tačno 52 godine.
Nažalost, čak i 23 godine nakon tragičnog kraja tada daleko najveće sportske zvijezde s naših prostora, mi se još uvijek pitamo na što je sve Dražen bio spreman i koliko je još medalja Hrvatska s njime mogla osvojiti...
Petrović je karijeru započeo u rodnom gradu, u tadašnjoj Šibenki za čiju je seniorsku ekipu prvi put zaigrao sa samo 15 godina.
Veliki entuzijazam, ostajanje dokasna na treninzima i sjajan učinak prizvao je i interes brojnih europskih klubova, ali Dražen je odlučio ići korak po korak i potpisati za zagrebačku Cibonu, u kojoj je igrao i njegov brat Aleksandar.
Sjajne izvedbe nisu izostale ni u Ciboni, koju je Dražen u dva navrata doveo na vrh Europe, što je uspjeh sada nezamisliv nekom od hrvatskih košarkaških klubova.
Tada je na red došao prvi iskorak u inostranstvo, Dražen je ekipu Cibone zamijenio onom španskog velikana Real Madrida, koju je također okitio brojnim trofejima, a u tom je periodu osvojio i Europsko prvenstvo u Zagrebu 1989. godine te Svjetsko prvenstvo u Argentini 1990. s reprezentacijom Jugoslavije.
Fenomenalne igre u španskoj prijestolnici nisu ostale nezamijećene među skautima najjače lige svijeta, NBA-a.
Dražen je tako 1990. godine, usprkos brojnim sporovima i poteškoćama s Realom koji ga isprva nije želio pustiti, postao članom Portland Trail Blazersa.
Nažalost, zbog politike u kojoj su Europljani dobivali malo prilika u tadašnjoj američkoj košarci, Dražen je u Blazersima uglavnom sjedio na klupi, ali stigavši u New Jersey Netse (sadašnji Brooklyn Netsi), prosto je eksplodirao.
Ne samo da je 1992. bio najbolji šuter ekipe, već je osvojio i nagradu za najboljeg Europljanina ikad u NBA ligi. Iste godine Dražen je doveo i novonastalu Hrvatsku reprezentaciju do uspjeha koji je i dan-danas najveći u historiji.
Naime, hrvatski su košarkaši predvođeni Draženom dogurali do finala Olimpijskih igara u Barceloni, gdje su poraženi u finalu protiv moćne reprezentacije SAD-a, tada poznate kao "Drema Team", što je ostao sinonim za ekipu koju su činili igrači poput Michaela Jordana, Larry Birda, Scottiea Pippena, Magica Johnsona i drugih.
Sve je bilo savršeno i samo su se čekale nove majstorije i uspjesi, Draženovi osobni, a i oni ekipa koje su imale čast da Dražen nastupa u njihovim redovima, ali tada se dogodila tragedija.
Stravična saobraćajna nesreća na autocesti pored njemačkog Ingolstadta koštala je Dražena života u 29. godini, a javnost je bila u potpunom šoku.
Početkom NBA sezone 1993./94. Netsi su umirovili dres s brojem 3 koji je Petrović nosio, što najviše govori o tome koliko je "košarkaški Mozart" značio njihovom klubu.