26. 02. 2014 - 15:50
Belgija je strašna, ali Kipar je mnogo slabiji od nas
907
Shares
Belgija je strašna, ali Kipar je mnogo slabiji od nas

Bivši bh. reprezentativac tvrdi:

Belgija je strašna, ali Kipar je mnogo slabiji od nas

M. H.
26. 02. 2014 - 15:50
0
Shares
Prije desetak godina bio je uz Hasana Salihamidžića i Sergeja Barbareza u najtežim godinama bh. fudbala, kada smo svaki ciklus završavali u suzama, a navijači upirali prst u tadašnje vlastodršce NSBiH zbog kojih nam se nesreća nije skidala s vrata. Međutim, nakon 2006. Ninoslavu Milenkoviću zametnuo se trag. Ovaj rođeni Subotičanin, koji je dres "Zmajeva" topio znojem više od mnogih drugih koji su prodefilirali kroz nju, što zbog svojih, što zbog tuđih interesa, za BiH je pristao igrati onda kada su od nje igrači samo bježali. Nije se libio braniti boje BiH niti u vatrenim duelima protiv svoje domovine, ali danas uspjehe selekcije čiji je ne tako davno bio član prati u miru iz Grčke, gdje igra za drugoligaša Panseraikos. Iako ne krije razočarenje što odavno nije dio bh. fudbalske priče, uspjesi "Zmajeva" ga raduju, jer je, kaže, ostao veliki navijač BiH. Dobar putokaz - Promjene koje su se izdešavale posljednjih godina bile su temelj uspjeha koji se dugo čekao. Otišli smo na SP, ali to ne smije biti nešto što nas treba zadovoljiti. Treba sada pokazati da nismo bez razloga otišli na Mundijal. Treba dostojno prezentirati zemlju, fudbal i narod BiH. Imamo dobar putokaz, ali treba nastaviti tim putem. Ova reprezentacija može bolje, jer još ima sitnica koje vuku korijene iz prošlosti i koje treba otkloniti da bismo bili na vrhunskom nivou - kaže Milenković za "Dnevni avaz". Nino je jedini naš fudbaler koji je igrao i u Belgiji i na Kipru i stoga je zanimljiv sagovornik kada je riječ o kvalifikacijama za Euro 2016., jer smo, kao što je poznato, u grupi s ove dvije selekcije. U Belgiji je Milenković svojevremeno igrao za Lirs, Sint Truiden i Žerminal, a na Kipru za Enosis. - Grupom sam prezadovoljan. Kao da smo je sami birali. Favoriti smo mi i Belgija, ali treba biti oprezan. Mi znamo brzo poletjeti, a onda još niže pasti - tvrdi Milenković i nastavlja: Svjesna žrtva - Belgija je izuzetno jaka ekipa, koja se mora respektovati.  Prošli put kada smo igrali s njima i kada ih je Edin Džeko pokopao, bili su u tranziciji. Oni su svjesno žrtvovali rezultate kako bi podmladili tim. Taj proces je, uprkos velikim kritikama, započeo njihov tadašnji selektor i bivši trener Mirsada Bešlije iz Genka, koji je sklonio sve starije igrače. Rezultat vidimo. Prema meni, jedna su od najboljih reprezentacija u Evropi. Mlada, a u isto vrijeme ozbiljna ekipa - tvrdi Milenković. Kipranima je, pak, tvrdi on, suvišno poklanjati previše pažnje. - Za detaljnije analize i njihovo praćenje nema potrebe. Oni jesu povremeno bilježili uspjehe, najviše na klupskom planu, ali zaslugom stranaca. Trenutno imaju 2-3 fudbalera koji malo odskaču, ali daleko su od nivoa na kojem su naši. Svakom protivniku treba odati poštovanje, ali smatram da kiparska reprezentacija igra bez pretjeranog smisla i kvalitetnog sistema. Njena možda najveća prednost su fanatični navijači, ali pošto smo to već prošli s Grcima, ne trebaju nam biti problem. Od Kiprana je puno veći problem Vels, ali ako ekipa bude ozbiljna kao do sada, neće biti problema da prođemo na Euro. Ako ne, to bi bio ogroman neuspjeh i veliki korak unatrag - tvrdi Milenković. Drugačije navike Poredeći ovu generaciju sa svojom, Milenković je istakao da je ekipa doživjela mnoge promjene. - Igrali smo i mi srcem, a imali smo i kvalitet. Međutim, ova sadašnja ekipa ima smirenost koju mi nismo, a i ima organizaciju. Naučili smo igrati na rezultat. Kada treba, igra se strpljivo. Jednostavno, ekipa ima drugačije navike - tvrdi Milenković. O Brazilu: Ako bude izlet, obrukat ćemo se  Govoreći o Brazilu, Milenković tvrdi da bi prolazak "Zmajeva" u drugi krug bio neprocjenjiv uspjeh. - Bitno je da ne zaboravljamo naš mentalitet i da plasman na SP ne gledamo kao na teži dio posla i ispunjenje cilja, u smislu - ostalo ćemo lako. Mi smo ekipa s najmanje iskustva na SP-u, realno, ne znamo šta da od njega očekujemo. S te strane bit će teško. Argentina je favorit grupe, a možda i prvenstva. Prijateljska utakmica koju smo nedavno igrali s njima bila je neozbiljna. Koliko vidim, više se shvatila kao izlet, a ako takvi budemo i u Brazilu, onda ćemo se obrukati i vratiti brže nego što smo otišli. Mislim da, ako već budemo morali izgubiti od Argentine, kožu treba prodati što skuplje, jer će to imati jak psihološki utjecaj na daljnje takmičenje i odjek kod Nigerije i Irana. A kada je riječ o njima, mislim da smo, kada smo na nivou, kvalitetniji, mada će to biti utakmice koje će se rješavati na mišiće. Moje je mišljenje da bi osvajanje drugog mjesta bilo ogroman uspjeh, a onda, u 90 minuta sve je moguće - kaže Milenković. Reprezentacija rak-rana Milenković je za BiH odigrao 15 utakmica, ali nakon 2006. i poznatog pisma i bunta protiv vodstva NSBiH, čiji je bio supotpisnik, više nijednu. Pozvan je pred baraž za SP 2010. protiv Portugala, ali, uprkos obećanju Ćire Blaževića, nije igrao. Iako ga je to razočaralo, i danas je u kontaktu s mnogim našim igračima te i dalje navija za BiH. - Meni je reprezentacija rak-rana. Pratim sve utakmice i navijam iz srca, ali se trudim što manje komentarisati jer se iznerviram. Mislim da sam reprezentaciji BiH mogao dati još mnogo da mi je to dozvoljeno. No, svaki bunt mora imati žrtve, a čini se da sam ovdje ja ispao najveća i to mi je teško palo. Trebao sam šutjeti, skupiti 60 nastupa za reprezentaciju i bolje proći u životu i karijeri, ali nisam to mogao, već sam digao glas za promjene u Savezu. Kada danas vidim kakvi se igrači pozivaju, udario bih glavom u zid, ali mi makar ostaje ponos da sam jedan od onih koji su potaknuli promjene i učinili nešto pozitivno za BiH - kaže Milenković.
Učitaj još novosti