Almir Gredić u vrijeme igranja na Grbavici bio je jedan od najboljih igrača plavog tima. Amar Osim, koji ga je trenirao, igru Želje je
svojevremeno bazirao na kvalitetima ovog igrača, a on mu se nerijetko znao odužiti ključnim golovima.
Nakon završetka igračke karijere, tokom koje je završavao studije, Gredić, kojem je svih ovih godina mentor guverner Centralne banke Kemal Kozarić, dobio je posao u banci, ali i mjesto u Predsjedništvu tima sa Grbavice.
Željo se ne može lako kupiti
Nedugo poslije, nakon povlačenja Sabahudina Žuje sa mjesta predsjednika plavih, njegovu funkciju preuzeo je upravo Gredić, čiju karijeru pratimo od prvog dolaska na Grbavicu, pa sve do danas.
Sadašnjeg predsjednika Želje znamo i dok je nosio dres Želje, ali i Olimpica, te ponovo plavog tima, u kojem je i završio karijeru, a danas je pred njim jedan od najtežih zadataka - stabilizovati klub za koji kaže da mu je dao sve u životu.
"Deset godina sam bio u Želji kao igrač, na kraju i kapiten. Željo me odškolovao, othranio, a u Želji sam stekao ime i prezime i red bi bio da pokušam nešto da mu vratim", kazao je Gredić, koji je na Skupštini održanoj protekle sedmice upoznao sve članove kluba sa problemima u kojima se Željezničar nalazi.
Gredić je nabrojao sve prihode, sve rashode, sva dugovanja i sve tužbe koje Željo ima, konstatujući pak kako bi se u slučaju otpisa kamata na ime poreskog duga, Željo u narednih godinu i pol mogao u potpunosti stabilizovati.
"Prema igračima na ime premija i plaća, te prema trenerima, radnicima i na osnovu tužbi iz proteklih godina, imamo dug oko 1.200.000. Uz taj dug postoji i dug prema Poreskoj upravi od 1.100.000 glavnice, te 1.200.000 KM kamata. U slučaju otpisa kamata, glavnicu bismo vraćali u mjesečnim iznosima od 6.000 KM na period od 15 godina, što znači da bismo u narednih godinu, godinu i pol bili u potpunosti stabilni", naglasio je Gredić, istaknuvši kako nijedan klub u BiH nema ono što posjeduje Željo - stadion.
"Naša vrijednost je oko 15 miliona KM i jedini smo klub sa tim kapitalom. Vrijedimo mnogo više i nas ne mogu kupiti za male pare."
Gredić je najavio i rekonstrukciju stadiona Grbavica, koju će uraditi UEFA, zajedno sa Općinom Novo Sarajevo, a odnosi se na sanaciju terena, te izgradnju zapadne tribine, svlačionica, kao i novinarskih loža, koje su do sada postojale samo na papiru, ali nikako u praksi i sa te strane Grbavica je jedan od najlošijih stadiona u našoj zemlji.
Izgubljene presude
Gredić je također naglasio kako je Željo izgubio veliki broj tužbi, jer se niko od advokata nije želio pojaviti na ročištima, što će u budućnosti ispraviti, a nije zaboravio ni čestitati igračima i stručnom štabu na osvojenoj tituli prvaka u 2013, te na jesenjoj tituli na kraju protekle godine.
Inače, navijači plavog tima imali su priliku Grediću postavljati pitanja putem službene stranice fkzeljeznicar.ba, a Gredić se potrudio da svima odgovori.
Tako smo iz njegovih odgovora saznali da je zadovoljan radom Izvršnog odbora u 2013, ali i finansijske probleme tima sa Grbavice.
"U 2012. imali smo budžet od tri miliona KM. Od ta tri miliona, 1.200.000 KM bili su prihodi od Edina Džeke, tako da je naš realni budžet bio 1.800.000 KM. U 2013. godini smo budžet zaokružili na 2.100.000 KM, i to bez obeštećenja i bez ikakvih drugih vanrednih prihoda. Hoću da kažem da se, ako se izbaci prihod od Džeke, kao vanredni prihod, realni budžet povećao u odnosu na prethodni sa 1.800.000 KM na 2.100.000, odnosno za preko 16 posto. Mi za narednu godinu planiramo povećati budžet za još desetak posto. Govorim o realnim stvarima, a isključujući obeštećenja, jer to nikad ne treba ulaziti u realnu cifru budžeta", kazao je Gredić, koji je najavio finansijsku konsolidaciju kluba.
Dugovanja
"Na posljednji dan 2012. u klupskoj kasi zatečeno je nula KM, uz nagomilane obaveze. Novac od Džeke i UEFA bio je potrošen, a Željo je u tom trenutku fudbalerima dugovao dvije plate (za novembar i decembar), trenerima četiri i po plate (posljednju su primili za august), a zaposlenicima smo dugovali osam plata (posljednja je isplaćena za april). Za godinu rada ovog Izvršnog odbora, igračima je isplaćeno 13 plata i na odmor su otišli sa primljenom novembarskom. Sada, kada dođu u januaru, dobit će i decembarsku platu. Trenerima je isplaćeno 14 plata za 12 mjeseci i njima se trenutno duguju još ukupno dvije i po plate. Radnoj zajednici je isplaćeno 15 plata za tih 12 mjeseci. Međutim, uz sve to bili smo dužni i mnogim dobavljačima. Nijedna faktura od aprila 2012. do našeg dolaska nije bila plaćena. Morali smo sklopiti sporazume sa Elektroprivredom, Vodovodom, zaštitarskim agencijama, Centrotransom i drugima. Kada se sve sagleda, mi smo u 2013. izmirili i obaveze iz 2012. u iznosu od 701.000 KM, a da nismo napravili nove dugove. Plaćeni su svi računi, zaključno sa novembrom. Za taj period je i državi uplaćeno 11 mjeseci poreza i doprinosa za uposlenike, a čisto da možete uporediti, prošle godine je za igrački kadar bilo potrebno 65.000 KM mjesečno, dok sada treba 50.000 KM. Za trenere je trebalo 17.000 KM, sada je to 13.000 KM. Za stanarinu 12.000-13.000, a sada je to 4.000-5.000", objasnio je Gredić, dodavši kako će ciljevi Želje u budućnosti biti oslanjanje na omladinski pogon.
"Naša trenutna pozicija na tabeli samo pokazuje koliko je FK Željezničar jak i koliko imamo kvalitetan omladinski pogon, kao i koliko imamo dobrih igrača kojima samo treba pružiti šansu."
Generalni sponzor
Klub kao Željo trebao bi da može živjeti od ulaznica, s obzirom na veliku armiju navijača, ali i od sponzora, marketinga, te rentanja poslovnih prostora. Međutim, činjenica je da domaće utakmice plavih, s obzirom na rezultate u posljednjim godinama, nisu pretjerano posjećene, a generalni sponzor je već godinama misaona imenica.
"U 2012. smo od ulaznica imali prihode u iznosu od cca 255.000 KM, u 2013. je to bilo oko 400.000 KM. Prihodi od članarina su u 2012. bili 40.000 KM, a u 2013. godini 61.000 KM. Marketing i TV prava su u 2013. donijeli 366.000 KM, a u godini prije 250.000 KM. Od UEFA smo dobili 645.000 KM u 2012, a sada 755.000 KM. Kada saberemo prihode u 2012, dobijemo iznos od 1.800.000 KM, a u 2013. je to 2.100.000 KM. Generalni sponzor? Trenutno imamo nekoliko većih sponzora - BSO, Cengiz, UniCredit..., s ugovorima čija se vrijednost kreće oko 50.000 KM na godišnjem nivou. Pored njih imamo još dvadesetak "manjih” sponzora i njihovi ugovori se kreću između 3.000 i 12.000 KM. I to je to. Mišljenje nas u Izvršnom odboru je da, ako bi neko bio generalni sponzor, u klub treba uložiti oko 200.000 KM. Mi pravog generalnog sponzora nemamo još od Bosnalijeka. To je naš prvi i, nažalost, posljednji generalni sponzor u pravom smislu tih riječi", naglasio je Gredić.
Inače, Željo, prema navodima ljudi iz kluba, ima oko 1.200.000 KM potraživanja, na ime obeštećenja za Adilovića, Šehića, te naknada za treniranje od Cocalića i Zukanovića.
"Sredstva od Adilovića još nisu u cijelosti došla do nas. Razlog je isti kao i kod slučaja Šehić. Trebaju biti uplaćene još dvije rate i to je nekih 50.000 eura. Što se tiče Šehića - sud je u septembru presudio u našu korist, nakon čega su iz Mersina tražili objašnjenje presude. Objašnjenje im je dostavljeno 2. decembra i imali su pravo na žalbu od 3. decembra do 3. januara. Žalbom mogu, eventualno, samo prolongirati isplatu za sedam-osam mjeseci. Kamate im idu, s tim da je sud odlučio da kamata ne bude 12, nego 3-5 posto."
Izgradnja pomoćnog terena
Gredić je otkrio i to kako bi, u slučaju vanrednih prihoda, poput novca od Šehića ili eventualnog transfera Edina Džeke iz Manchester Citya, kojem se svi u Želji nadaju barem na ljeto, novac usmjerio u rješavanje problema unutar kluba.
"Najprije bih penzionisao radnike koji imaju pravo na mirovinu. To je nekih 25.000 KM po radniku, a ukupno nekih 180.000 KM, koliko nam je potrebno da penzionišemo sedam ljudi. Te pare će se vratiti za godinu-dvije tako što više neće postojati obaveze za njihove plate i doprinose. Uložio bih novac za izgradnju pomoćnog terena, a u planu je i postavljanje reflektora za omladinski pogon, jer se dešava da pioniri, kadeti ili juniori nekad i čitavu sedmicu nemaju zajednički trening, a za vikend igraju utakmicu. Također, ostavio bih i određen iznos za jedno veliko pojačanje, jer moje mišljenje je da ne treba dovoditi igrače koji ne mogu pomoći klubu, već samo istinska pojačanja. Ako će doći i sjediti na klupi ili ako neće pomoći ekipi, bolje je da umjesto njega tu bude neki naš junior. Uostalom, Željo je uvijek najbolje igrao kada su okosnicu ekipe činila njegova djeca. To je bio slučaj prije rata, pa generacija 1997/98, kao i generacija u kojoj sam ja igrao. Treba dovesti kvalitetnog igrača, ali ne po svaku cijenu. I ko je danas kvalitetan igrač? Mi imamo u veznom redu Tomića, Jamaka, Svraku, Hasanovića, Zolotića i druge, a takve igrače nemate na tržištu. Nema ih u Premijer ligi, zato i jesmo na prvom mjestu. Mislim da nema razloga da tek tako plaćamo velike novce za nekog igrača koji nije znatno bolji", riječi su Gredića.
Škaljić raskinuo ugovor, Memija potpisao
Defanzivac Želje Asim Škaljić sporazumno je raskinuo ugovor sa plavima, dok je junior Kerim Memija potpisao petogodišnji ugovor.
Škaljić je u Želju stigao na početku sezone, a u plavom dresu odigrao je devet utakmica. Na samom početku sezone slomio je ruku, a u drugom dijelu imao je problema sa povredom lože, te se nije uspio nametnuti stručnom štabu. Karijeru će nastaviti vjerovatno u Veležu.
A da se Željo zaista okreće promoviranju omladinaca, dokazuje i činjenica da su tokom zimske pauze ugovore potpisali najtalentovaniji kadeti i juniori. Jedan od njih je i Kerim Memija, koji je rođen 1996, čime je FK Željezničar nastavio sa svojom politikom promovisanja mladih fudbalera iz vlastitog pogona.