Napadač njemačkog Stuttgarta i strijelac pogotka koji je Bosnu i Hercegovinu prvi put odveo na jedno veliko takmičenje Vedad Ibišević izjavio je za zvaničnu stranicu Svjetske fudbalske federacije (FIFA) da on i njegove reprezentativne kolege ne idu na Svjetsko prvenstvo u Brazilu zbog turizma i upoznavanja novih ljudi, već će sve učiniti da BiH bude ponosna na njih.
FIFA.com piše da je BiH nakon 18 godina od završetka rata spremna za svoj debi na najvećem fudbalskom takmičenju, a velike zasluge za to pripadaju upravo i Ibiševiću, koji je postigao osam golova u kvalifikacijama, uključujući i pogodak za pobjedu u Kaunasu nad Litvanijom, koji je trasirao put BiH na Svjetsko prvenstvo.
"Odlazak na ovo takmičenje znači mnogo za Bosnu i Hercegovinu i mene. Svjetsko prvenstvo se organizuje svake četvrte godine i mnogo je značajnije od evropskih prvenstava. Prethodna dva kvalifikacijska ciklusa smo zaustavljeni u baražu, što ovaj uspjeh čini još većim”, poručio je ponos bh. nacije.
Slike velikog slavlja u BiH nakon plasmana u Brazil obišle su cijeli svijet. Desetine hiljada navijača širom zemlje slavilo je na ulicama bh. gradova, skupa s igračima.
“Vratili smo se u domovinu odmah nakon meča. Priređen nam je sjajan doček, a atmosfera je bila zaista magična”, kazao je Ibišević, kojem je pogodak u Litvaniji najvažniji u karijeri.
Naš napadač smatra da su Francuska, Portual i Hrvatska u prednosti u baražu, dok bi najneizvjesnije trebalo biti u duelima Grčke i Rumunije. Takođe, istakao je da je domaćin Brazil favorit takmičenja, ali i da bi u grupnoj fazi volio izbjeći selekcije Njemačke, Španije i Argentine.
“Najbolji svjetski fudbaleri će biti tamo i jedva čekam da im se suprostavimo”, rekao je plavooki bombarder, koji je rođen u Vlasenici.
Lionel Messi je najbolji fudbaler na svijetu trenutno, smatra Ibišević, ali i ističe da je i Bayernov Franck Ribery ozbiljna konkurencija malenom Argentincu.