Sportisti koji 15. februara iduće godine na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju budu pobjednici u svojim disciplinama dobijat će specijalne zlatne medalje.
Kako bi obilježili godišnjicu udara meteora na zemlju u Čeljabinsku, u južnom dijelu zemlje (15. februara 2013.) sedam osvajača zlatnih medalja dobit će zlatne medalje u kojima će biti i komadi svemirskog kamenja koje je palo na zemlju.
Meteorski udar koji je rezultirao oštećenja na mnogim zgradama i uzrokovao ozljede stotina ljudi, bio je najveći u posljednjih stotinu godina.
Aleksej Betekhtin, ministar kulture za regiju Čeljabinsk je izjavio:
- Mi ćemo predati naše medalje svim sportistima koji osvoje zlato tog dana, jer oba događaja, i meteorski udar i Olimpijske igre su globalni događaji.
Sedam medalja tog će dana biti podijeljeno pobjednicima u speedskatingu, skijaškim skokovima i skeletonu. Sve u muškoj konkurenciji.