17. 08. 2026 - 14:14
Infantino pred velikim problemom: Traži se zabrana njegove...
907
Shares
Infantino pred velikim problemom: Traži se zabrana njegove kandidature za predsjednika FIFA-e

Infantino pred velikim problemom: Traži se zabrana njegove kandidature za predsjednika FIFA-e

17. 08. 2026 - 14:14
0
Shares

Organizacija FairSquare zvanično je zatražila od FIFA-e da proglasi predsjednika Giannija Infantina nepodobnim za kandidaturu na narednim predsjedničkim izborima. Ova neprofitna organizacija tvrdi da bi omogućavanje Infantinu da se kandiduje za četvrti mandat predstavljalo direktno kršenje statuta FIFA-e koji uređuju ograničenje predsjedničkih mandata.

FairSquare traži zabranu Infantinove kandidature

FairSquare je podnio zvanično pismo FIFA-inom Komitetu za upravljanje, reviziju i usklađenost, tražeći da Infantino bude proglašen nepodobnim za kandidaturu na predsjedničkim izborima naredne godine. Ovaj 56-godišnjak je trenutno jedini kandidat koji je najavio namjeru da se kandiduje.

Ako bude ponovo izabran, Infantino bi dobio četvrti mandat, čime bi njegovo predsjedavanje bilo produženo do 2031. godine. Međutim, FairSquare insistira da on prema pravilima FIFA-e već obavlja svoj treći i posljednji mandat.

Pravna inicijativa osporava odluku o prvom mandatu

Infantino je preuzeo funkciju 2016. godine nakon odlaska Seppa Blattera usljed korupcijskih skandala. Vijeće FIFA-e je 2022. godine odlučilo da se njegove prve tri godine na funkciji ne računaju u ograničenje od tri mandata, jer je završavao prekinuti mandat Blattera. U pismu poslanom 13. augusta, FairSquare je zatražio od Komiteta za reviziju da preispita i poništi tu odluku.

„Pišemo kako bismo zatražili da gospodina Infantina proglasite nepodobnim za ponovnu kandidaturu za predsjednika FIFA-e, s obzirom na to da već obavlja svoj treći i posljednji mandat. Prethodna odluka Komiteta za upravljanje, reviziju i usklađenost da se njegov prvi mandat ne računa jasno krši tekst i svrhu odredbe statuta FIFA-e o ograničenju predsjedničkih mandata“, navodi se u pismu, a prenosi The Athletic.

U pismu se također podsjeća na odluku Vijeća FIFA-e iz 16. decembra 2022. godine, donesenu na sastanku u Dohi, prema kojoj se period od 2016. do 2019. godine ne računa kao mandat aktuelnog predsjednika FIFA-e.

Infantino pod sve većim povećalom

Infantinov mandat posljednjih mjeseci obilježila je serija kontroverzi visokog profila koje su udaljile neke od ključnih aktera. Od nejasnoća vezanih za FIFA-inu nagradu za mir koju je dobio Donald Trump, pa do plana o prodaji udjela u FIFA-inim takmičenjima privatnom kapitalu, 56-godišnji predsjednik sve se više suočava s izolacijom.

Organizacija FairSquare zabrinuta je da bi omogućavanje Infantinu da zaobiđe pravila o ograničenju mandata moglo stvoriti opasan presedan za buduće čelnike FIFA-e.

„Ni Statut FIFA-e niti Pravilnik FIFA-e o upravljanju ne predviđaju mogućnost da se predsjednički mandat ne računa zato što nije trajao maksimalne četiri godine“, navodi se u pismu.

„Statut izričito navodi da ‘nijedna osoba ne može obavljati funkciju predsjednika duže od tri mandata’, bez pravljenja razlike između tih mandata. Tekst pravila je jasan i ne predviđa izuzetak na osnovu toga da li je mandat bio potpun ili nepotpun, niti u pogledu vrste Kongresa – redovnog ili vanrednog – na kojem su izbori održani.“

„Imajući u vidu različite zloupotrebe ovlasti gospodina Infantina i činjenicu da ga Vijeće FIFA-e nije pozvalo na odgovornost, takav scenarij je moguć“, dodaje se.

Komitet za reviziju pred važnom odlukom o podobnosti

FairSquare je istakao da se rukovodstvo Komiteta za upravljanje, reviziju i usklađenost promijenilo od prvobitne odluke iz 2022. godine. Organizacija smatra da sadašnji članovi Komiteta za reviziju moraju nezavisno ponovo razmotriti cijeli slučaj.

Organizacija je zvanično zatražila od Komiteta da primijeni statut FIFA-e i proglasi Infantina nepodobnim za kandidaturu prije izbora naredne godine.

Sada su sve oči uprte u interne komitete FIFA-e i njihov odgovor na sve veći pravni i politički pritisak.

Učitaj još novosti