18. 07. 2026 - 22:51
FIFA otkrila više od sedam miliona uvredljivih poruka tokom...
907
Shares
FIFA otkrila više od sedam miliona uvredljivih poruka tokom Mundijala

FIFA otkrila više od sedam miliona uvredljivih poruka tokom Mundijala

18. 07. 2026 - 22:51
0
Shares

FIFA-ina Služba za zaštitu društvenih mreža (SMPS), koja štiti igrače, reprezentacije i zvaničnike od prijetnji i zloupotreba na internetu, otkrila je više od sedam miliona potencijalno štetnih ili uvredljivih objava tokom Svjetskog prvenstva, saopćila je u subotu ova svjetska fudbalska organizacija.

Iz FIFA-e su naveli da je broj otkrivenih spornih objava čak 14 puta veći nego na Svjetskom prvenstvu 2022. godine, kada je uklonjeno oko 470.000 takvih sadržaja.

Tim SMPS-a pregledao je više od 500.000 poruka koje je prethodno izdvojila umjetna inteligencija, a bile su usmjerene prema igračima, trenerima i zvaničnicima tokom aktuelnog prvenstva.

FIFA je također saopćila da je nadležnim institucijama, uključujući policijske i druge organe za provođenje zakona, prijavljeno više od 1.000 prijetnji.

Od početka Svjetskog prvenstva moderirano je više od 53 miliona objava i komentara na društvenim mrežama. Turnir će biti završen u nedjelju finalnom utakmicom između Argentine i Španije.

Ranije ovog mjeseca FIFA je objavila da rasne uvrede čine oko 11 posto svih uvredljivih poruka koje su do sada otkrivene tokom Svjetskog prvenstva

Učitaj još novosti