Bosna i Hercegovina u petak protiv Kanade otvara nastup na Svjetskom prvenstvu, a poznato je i ko će dijeliti pravdu na ovom važnom susretu.
FIFA je povjerenje ukazala iskusnom argentinskom arbitru Facundu Tellu, sudiji koji iza sebe ima nastupe na najvećim svjetskim takmičenjima.
Argentinac Facundo Tello bit će glavni sudija utakmice između Bosne i Hercegovine i Kanade, kojom Zmajevi započinju svoj nastup na Mundijalu 2026.
Pomagat će mu sunarodnjaci Juan Pablo Belatti i Gabriel Chade, dok će ulogu četvrtog sudije obavljati Khalid Al Turais iz Saudijske Arabije.
U VAR sobi nalazit će se Hernan Mastrangelo iz Argentine, Antonio Garcia iz Urugvaja te Tatiana Guzman iz Nikaragve.
Tello važi za jednog od najiskusnijih južnoameričkih arbitara. Status glavnog sudije stekao je 2013. godine, a od 2019. nalazi se na FIFA-inoj listi međunarodnih sudija.
Tokom karijere dijelio je pravdu na brojnim velikim takmičenjima, uključujući tri utakmice Svjetskog prvenstva u Kataru te dva susreta na Evropskom prvenstvu 2024. godine.
Posebno je ostao upamćen po finalu argentinskog prvenstva između Boce Juniors i Racinga, kada je u izuzetno napetom meču pokazao čak deset crvenih kartona, što predstavlja jedan od najupečatljivijih sudijskih rekorda u modernom fudbalu.
Podsjetimo, utakmica Bosne i Hercegovine i Kanade igra se u petak od 21 sat po srednjoevropskom vremenu, uz direktan prijenos na Areni Sport.
sport.ba @sport.ba