Ronnie O'Sullivan ponovo je ispisao historiju snookera ostvarivši najveći break u profesionalnoj konkurenciji – 153 poena na World Openu u Yushanu.
Sedmostruki svjetski prvak postavio je novi rekord već u prvom frejmu četvrtfinalnog meča protiv Velšanina Ryana Daya, čime je najavio ubjedljivu pobjedu od 5:0.
Pedestogodišnji O'Sullivan ostavio je Daya u snookeru na početku frejma, a nakon što Velšanin nije uspio izaći iz te situacije, O'Sullivan je dobio tzv. „free ball“.
Iskoristio je zelenu kuglu kao dodatnu crvenu, zatim ubacio crnu, a potom nanizao svih 15 crvenih uz 13 crnih i dvije ružičaste, da bi na kraju očistio i svih šest obojenih kugli za ukupnih 153 poena.
Time je srušio prethodni rekord za najveći profesionalni break, koji je iznosio 148, a postavio ga je Škot Jamie Burnett na kvalifikacijama za UK Championship 2004. godine.
„Želim se zahvaliti svima koji su mi slali poruke i čestitali na 153“, rekao je O'Sullivan u videu objavljenom na platformi X.
„Bio je to zaista poseban trenutak, presretan sam što sam to uspio. Hvala svima koji su me podržavali.“
Maksimalni break u snookeru iznosi 147 i postiže se kada igrač ubaci svih 15 crvenih uz 15 crnih, a zatim i svih šest obojenih kugli redom.
Ipak, najveći mogući break je 155, što se može ostvariti kada igrač dobije „free ball“, ubaci ga kao dodatnu crvenu, zatim crnu, pa nastavi niz sa svih 15 crvenih uz crne i na kraju obojene kugle.
„Mogao sam pokušati uzeti još jednu crnu, ali sam pomislio da niko nije napravio break veći od 147 na televiziji, pa sam želio biti prvi“, rekao je O'Sullivan.
„Već sam bio prvi u mnogo toga, pa sam htio dodati i ovo. Osjećam se blagoslovljeno što mogu ostvarivati ovakve stvari.“
O'Sullivan je govorio i o motivaciji u snookeru: „Nikada nisam napravio više od 147. Za mene je najvažnije uzbuđenje, taj osjećaj.
Ako postoji uzbuđenje i energija, mogu postići velike stvari. Treba mi osjećaj da na kraju postoji nagrada – tada se fokusiram i um postaje oštriji.“
Iako nikada nije zabilježen u profesionalnom meču, iz Svjetske snooker organizacije navode da je „više igrača ostvarilo break od 155 u trening mečevima“.
Reagujući na O'Sullivanov rezultat, bivši svjetski prvak Neil Robertson rekao je: „Najbolji ikad i najbolji koji će ikada biti. Nadam se da su navijači uživali u svemu što je pružio tokom četiri decenije.“
O'Sullivan će u polufinalu igrati protiv Kineza Wu Yizea, koji je sa 5:1 savladao Marka Allena iz Sjeverne Irske.
sport.ba @sport.ba