20. 11. 2025 - 11:31
Savez kaznio potencijalne rivale Zmajeva u baražu, zvijezdi...
907
Shares
Savez kaznio potencijalne rivale Zmajeva u baražu, zvijezdi West Hama oduzeta kapitenska traka

Savez kaznio potencijalne rivale Zmajeva u baražu, zvijezdi West Hama oduzeta kapitenska traka

20. 11. 2025 - 11:31
0
Shares

Kroz mnogo turbulencija prošao je Fudbalski savez Češke na kraju kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, a ciklus je završen neslavno.

Češki fudbalski savez oglasio se zvaničnim saopštenjem nakon žestokih reakcija javnosti zbog ponašanja pojedinih reprezentativaca poslije utakmice protiv Gibraltara u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2026. godine.

Igrači odbili zahvaliti navijačima
Prema navodima lokalnih medija, reprezentativci Češke su nakon utakmice odbili uobičajenu gestu – odlazak pred tribinu i govor zahvalnosti navijačima.
U saopštenju Saveza se navodi da je reakcija igrača bila “neprimjerena za trenutak”, te se ističe kako navijači imaju puno pravo da izraze nezadovoljstvo igrama nacionalnog tima.

“Izvršni odbor je razočaran ponašanjem igrača nakon utakmice protiv Gibraltara i izvinjava se navijačima zbog toga”, poručeno je iz Saveza.

“Nijedan igrač nije iznad zemlje koju predstavlja”
Češki fudbalski savez je naglasio kako su navijači ti koji ulažu vrijeme, novac i energiju da bi podržali reprezentaciju, te da zaslužuju poštovanje bez obzira na rezultat ili formu ekipe.

“Nijedan igrač ne stoji iznad zemlje koju ima čast da predstavlja”, stoji u saopštenju.

Kazne za Součeka i ostatak ekipe
Kao odgovor na incident, Izvršni odbor je donio konkretne disciplinske mjere:

Tomaš Souček u sljedećoj utakmici neće nositi kapitensku traku
igračima neće biti isplaćeni bonusi za meč protiv Gibraltara
Novac koji je bio predviđen za premije bit će preusmjeren u humanitarne svrhe.

Češka u baražu, Hrvati direktno na Mundijal
Češka reprezentacija je, uprkos tenzijama i kritikama, izborila plasman u baraž za Svjetsko prvenstvo, iz grupe u kojoj je Hrvatska osvojila prvo mjesto i direktno osigurala odlazak na Mundijal.

Tako će Česi biti jedan od potencijalnih rivala Zmajeva u žrijebu koji će biti obavljen danas.

Učitaj još novosti