
Košarkaši Bosne igrat će ove sezone ABA ligu nakon 15 godina. U novom izdanju će igrati 18 ekipa, a novost je da će biti podijeljeni u dvije grupe.
Mornar iz Bara, koji već godinama kuburi s finansijama i legendarna Cibona, kod koje je već dugo katastrofalna situacija više neće biti dio regionalnog takmičenja.
Tako je Hrvatska, koja je nekada bila u samom vrhu u regionu, odmah iza Srbije sada ostala na samo dva predstavnika - Splitu i Zadru, s obzirom da je prije nekoliko godina i Cedevita odlučila da se prebaci u Ljubljanu.
Split od svog ulaska u ABA ligu se nalazi u donjem domu, dok Zadar sa dosta skromnim budžetom već sezonama bude negdje oko sredine tabele, nekada dovoljno za plejof, nekada ne.
Nije tajna da će Partizan i Crvena zvezda biti najveći favoriti za osvajanje ABA lige i u ovoj sezoni, a najveću priliku da im pomrsi račune imat će i Dubai, koji ulaskom u Euroligu pojačava ionako jak roster s kojim su prošle sezone pokazali da se mogu nositi s najvećim ekipama.
U tome će im sigurno veliki doprinos dati i naši Musa i Kamenjaš.
Ovo bi mogla i jedna od najjačih sezona po kvalitetu ekipa.
Bosna će igrati u grupi B, gdje će joj rivali biti: Crvena zvezda, Budućnost, Cedevita Olimpija, Spartak, Mega, Zadar, Ilirija i Beč.
U grupi A takmičit će se: Partizan, Dubai, Cluj, SC Derby, Igokea, FMP, Borac, Split i Krka.
Iako ekipe nisu komplentirane, dojam koji se stiče je da Bosna nije imala sreće sa žrijebom. Istina, dobili su samo jednog od tri Euroligaša, no grupi u kojoj je Bosna nalazi se čak pet ekipa koje su igrale plejof ABA lige, dok se u drugoj nalaze samo tri.
Budućnost i Cedevita imaju ozbiljne ekipe s kojima osim ABA lige, igraju i Eurocup. Spartak iz Subotice je prošle sezone ušao ambiciozno u ovo takmičenje s velikim ulaganjima i sigurno je da ni ove sezone neće ići ispod toga.
Podsjećanja radi, u prethodnoj sezoni su im igrali prekaljeni igrači poput Cerovine, Momirova, nekadašnjeg reprezentativca BiH Nemanje Gordića, Tejić, Dalibor Ilić, Danilo Nikolić.
Mega sa svojim mladim igračima, koji su produkt menadžera Miška Ražnatovića, kao i klub, svake godine je teška prepreka za sve.
Najveća nepoznanica je ekipa Beča, s obzirom da je nivo na kojem se tamo igrao na nivou nekog poluprofesionalnog, pa se ne zna s kakvim budžetom i pojačanjima će igrati ovo takmičenje.
Ilirija ni u prošloj sezoni nije imala veliki budžet za nivo ABA 2 lige, no to su nadoknadili kompaknošću, pa vjeruje se da bi to trebala biti ekipa uz Zadar i Beč s kojom bi se moglo ravnopravno nositi, no puna Zetra će sigurno biti izazov i za ostale ekipe.
Što se tiče novajlija, sigurno je da je ohrabrujuće da je tu izbjegnuta ekipa Kluža, s obzirom da oni već godinama se pokazuju kao respektabilan faktor u evropskim takmičenjima.
Naravno, rano je o svemu pričati, nije još poznato ni ko će osim Halilovića, Personsa, Atića, Jesara, Gutića, Delalića i Vesta igrati u Bosni, ostale ekipe izuzev Partizana i Zvezde još nemaju ni okosnicu sastava, no poznavajući prošlogodišnje prakse, dojam koji se stiče da je mogao doći i dosta bolji žrijeb.