
Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine izgubila je u 5. kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo protiv favorizovanog Islanda rezultatom 25:34 (14:18).
"Zmajevi" su najavljivali senzaciju koja bi ih ostavila u igri za plasman na Evropsko prvenstvo, ali Islanđani su pokazali zbog čega su jedna od najjačih selekcija svijeta. Činjenica je da je BiH plasman na Euro prokockala u dvomeču s Gruzijom.
Koštao nas je loš početak utakmice. Na prvi gol smo čekali do 8. minute kada je Mislav Grgić pogodio za 1:4. Islanđani su u prvom dijelu imali i po šest golova prednosti.
Naš tim je uspio prepoloviti taj zaostatak, činilo se da smo mogli prići i na -2, ali onda nakon dvije kardinalne greške primamo gol za 14:18.
Island je u nastavku imao +10 (27:17), a onda je uslijedila fantastična serija 4-0 BiH na krilima odličnog Elmasa Avdića.
Došli smo na 27:21, imali i napad koji smo propustili realizovati i to je bilo sve od "Zmajeva" večeras.
Kod Islanđana je briljirao Bjarki Mar Elison (Elisson) s 11 golova iz 13 pokušaja, a šest je dodao Omar Ingi Magnuson (Magnusson).
Kod našeg tima najraspoloženiji su bili Elmas Avdić sa sedam pogodaka i Domagoj Alilović s jednim manje. Mislav Grgić i Nedim Hadžić su pogađali po tri puta, a Ibrahim Haseljić i Luka Perić su dodali po dva pogotka. Admir Ahmetašević je imao pet odbrana, dok je Bekir Čordalija upisao intervenciju manje.
Iako je BiH izgubila protiv Islanda, selektor Damir Doborac i reprezentacija su dobili nešto iz ovog duela – Elmasa Avdića, 19-godišnjeg rukometaša Krivaje koji je pokazao da je budućnost naše selekcije.
Narednu utakmicu naš tim igra u nedjelju kada će gostovati selekciji Grčke (18:00).
Uprkos porazu, BiH može na Evropsko prvenstvo, ali za to je potrebno pravo malo čudo.
Naime, za to nam treba trijumf Grčke sutra protiv Gruzije, a da BiH pobijedi Grke u nedjelju. Osim toga, Island treba savladati Gruziju. Tada bi se napravila mini-tabela između BiH, Grčke i Gruzije, nakon čega bi se gledala gol-razlika.