
Vico Zeljković preuzeo je dužnost predsjednika Nogometnog/Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine (NS/FS BiH) 16. marta 2021. godine. Ne čelu je entitetskog Fudbalskog saveza Republike Srpske, radio je kao direktor FK Borac, a široj javnosti poznat je i kao sestrić Milorada Dodika, predsjednika RS i bivšeg člana Predsjedništva BiH.
Po dolasku u savez Zeljković je najavio ambiciozne planove – od infrastrukturnih projekata do plasmana reprezentacije na veliko takmičenje te jačanje domaćeg prvenstva.
Ulaganja u infrastrukturu i modernizacija takmičenja
Jedan od najznačajnijih pozitivnih iskoraka pod Zeljkovićevim vodstvom jeste ulaganje u infrastrukturu. Pokrenut je projekt rekonstrukcije terena na stadionima Premijer lige BiH, kojim se na ukupno 12 stadiona postavlja moderna hibridna trava. Do kraja 2022. završena je prva faza, a izgradnja se nastavlja i u 2023/2024. godini. Klubovi i lokalne zajednice su sufinansirali dio troškova, a projekt je sufinansiran i sredstvima UEFA-e. Naravno, ni taj porces nije išao bez zamjerki. Klubovi su imali mnogo problema sa izgradnjom terena i izbivanjem sa domaćih terena, neki od terena gradili su se i više od sedam mjeseci mada je za taj posao dovoljan period od 60 dana. Takođe, odabir kompanije koja je izvodila radove izazvao je mnogo reakcija, mnogi stručnjaci smatrali su da nije kvalifikovana za izvođenje radova što se grubim kršenjem rokova i kvalitetom pojedinih travnjaka i pokazalo.
Paralelno, Savez je pokrenuo uvođenje VAR tehnologije u Premijer ligu BiH. Također, unaprijeđena je medijska pokrivenost lige – danas su sve utakmice Premijer lige dostupne putem TV prenosa ili video streamova, što ranije nije bio slučaj. VAR ipak nije donio toliko željeno poboljšanje u kvalitetu suđenja a i ovo prvenstvo obilježile su grube greške i nejasne odluke “ljudi u crnom” na bh. terenima.
Argument za poboljšanje kvaliteta domaćeg prvenstva su veliki uspjesi bh. klubova Zrinjski i Borac u Konferencijskoj ligi. I zaista, u eri Zeljkovića, šampioni naše zemlje napravili su ozbiljne evropske iskorake, naročito Borac, koji je uspio doći i do osmine finala tog takmičenja. No, pored iskoraka u evropskim takmičenjima u našoj je elitnoj fudbalskoj ligi ostalo još mnogo problema. Klubovi i navijači najčešće se žale na izuzetno loše suđenje koje često ide u korist kluba kojeg je nekada predvodio upravo predsjednik saveza. Fudbalski stručnjaci ukazuju na to da je ukidanje odluke o broju stranaca u klubovima uskratio priliku domaćim igračima da se razvijaju. Često se desi da u početnim sastavima najjačih klubova igraju dva ili tri državljanina Bosne i Hercegovine.
Česte promjene selektora i rezultati A reprezentacije
Nasuprot infrastrukturnim uspjesima (pored svih problema novi tereni dali su novu dimenziju igri), sportski rezultati A reprezentacije BiH ostali su ispod očekivanja. U nepune tri godine promijenjena su četiri selektora: Ivaylo Petev, Faruk Hadžibegić, Meho Kodro i Savo Milošević. Najkontroverznija bila je smjena Peteva neposredno nakon osvajanja grupe u UEFA Ligi nacija i plasmana u A diviziju.
U kvalifikacijama za SP 2022. i Euro 2024. reprezentacija je ostvarila razočaravajuće rezultate, uključujući poraz od Luksemburga kod kuće i propušten plasman kroz baraž zarađen u Ligi nacija. Navijači su otvoreno iskazivali nezadovoljstvo, a povici “Vico, odlazi” i “Savez napolje” uobičajeni na stadionima. Zeljković je sam priznao da česte smjene selektora nisu donijele rezultat i najavio da će novi selektor Sergej Barbarez imati više vremena i povjerenja.
Omladinske selekcije bez značajnih rezultata Mlada reprezentacija (U-21) nije uspjela izboriti plasman na Euro, kao ni U-19 i U-17 timovi. Nastavljen je trend izostanka plasmana na velika takmičenja. Pojavile su se i optužbe o nepotizmu i lošoj selekciji u radu omladinskih selekcija, što Savez nikada nije komentarisao. Bez ozbiljnih pomaka u omladinskom sistemu, A tim će i dalje imati problema sa kontinuitetom i kvalitetom.
Kontroverze: suđenje i favorizovanje FK Borac
Više premijerligaša, uključujući Sarajevo i Velež, otvoreno su kritikovali suđenje i navodnu pristrasnost u korist FK Borac, čiji je predsjednik Zeljković bio prije dolaska u NS BiH. Najveća afera desila se na meču FK Sarajevo – Borac kada su domaći napustili teren. Savez je tada rigorozno kaznio Sarajevo, dok su mnogi osporavali regularnost same utakmice.
Uvođenje VAR tehnologije i kompletno snimanje utakmica predstavljaju pokušaj da se smanje greške i otklone sumnje, ali percepcija javnosti o regularnosti takmičenja i dalje nije u potpunosti pozitivna.
Međunarodna blamaža: utakmica s Rusijom
Odluka Saveza da se igra prijateljska utakmica s Rusijom 2022. godine izazvala je osude javnosti, reprezentativaca i navijačkih grupa. Meč je otkazan pod pritiskom javnosti, a taj potez ostavio je negativan trag na međunarodni imidž Saveza.
Mandat Vice Zeljkovića donio je značajne infrastrukturne pomake i modernizaciju sistema, ali je obilježen lošim sportskim rezultatima, čestim selektorskim smjenama, kontroverzama oko suđenja i negativnom percepcijom dijela javnosti. Ako Zeljković želi ostaviti dublji trag, neophodno je da Savez napokon ostvari ono što najviše interesuje navijače – plasman na veliko takmičenje i vraćanje povjerenja u reprezentaciju.
Zeljković je tokom svog prvog mandata pretrpio bezbroj kritika, mora se priznati na neke je reagovao na prihvatljiva način. Naročito imenovanjem Sergeja Barbarez i Emira Spahića na čelo A tima. Ipak kada se zagrebe ispod površine fudbal u BiH je i dalje na evropskom dnu pokriven muljem interesa, nestručnosti i pohlepe.
Da li će biti bolje ostaje da vidimo. Do tada, ostaje ono klasično bosansko novi mandat, nova nafaka.