Agnes Keleti je preminula u četvrtak ujutro u Budimpešti, javila je mađarska državna novinska agencija. Bila je hospitalizovana u kritičnom stanju sa upalom pluća 25. decembra.
Osvojila je za Mađarsku ukupno 10 olimpijskih medalja u gimnastici, uključujući pet zlatnih, na Igrama u Helsinkiju 1952. i Igrama u Melburnu 1956. godine. Prebrodila je gubitak oca i nekoliko rođaka u holokaustu kako bi postala jedna od najuspješnijih jevrejskih olimpijskih sportista.
Voljela život
- Ovih 100 godina mi se činilo kao 60. Živim dobro. I volim život. Sjajno je što sam još uvijek zdrava - rekla je Keleti za AP uoči svog 100. rođendana.
Rođena je kao Agnes Klajn 1921. u Budimpešti. Karijeru joj je prekinuo Drugi svjetski rat i otkazivanje Olimpijskih igara 1940. i 1944. godine. Izbačena je iz gimnastičkog tima 1941. godine zbog svog jevrejskog porijekla. Preživjela je holokaust skrivajući se u mađarskom selu gdje je preuzela lažni identitet i radila kao sobarica.
Njena majka i sestra preživjele su rat uz pomoć poznatog švedskog diplomate Raoula Valenberga, ali njen otac i ostali rođaci poginuli su u Aušvicu.
Karijeru je nastavila nakon rata. Trebala je da se takmiči na Olimpijskim igrama u Londonu 1948. godine, ali je bila spriječena zbog povreda skočnog zgloba.
Trenirala do 1990-ih
Četiri godine kasnije, debitovala je na Olimpijskim igrama 1952. godine u Helsinkiju u 31. godini te osvojila zlatnu medalju, srebro i dvije bronze.
Godine 1956. postala je najuspješnija sportistkinja na Olimpijskim igrama u Melbourneu, osvojivši četiri zlatne i dvije srebrne medalje. S 35 godina postala je najstarija dobitnica zlatne medalje u historiji gimnastike.
U isto vrijeme Sovjetski Savez je napao Mađarsku nakon neuspješnog antisovjetskog ustanka te je Keleti je ostala u Australiji i zatražila politički azil. Emigrirala je u Izrael sljedeće godine i radila kao trenerica. Trenirala je izraelski olimpijski gimnastički tim do 1990-ih.