07. 06. 2024 - 13:47
Počinje testiranje VAR tehnologije u BiH: Evo kada se igra...
907
Shares
Počinje testiranje VAR tehnologije u BiH: Evo kada se  igra probna utakmica

Počinje testiranje VAR tehnologije u BiH: Evo kada se igra probna utakmica

07. 06. 2024 - 13:47
0
Shares

Fudbaleri Naprijeda i Željezničara iz Banjaluke u petak igraju finale Kupa Grada, a na ovoj utakmici koja se igra od 18 časova u Banjaluci vidjećemo i prvu primjenu VAR tehnologije u bh. fudbalu.

Odlukom Fudbalskog saveza BIH od naredne sezone VAR tehnologija će se primjenjivati u Premijer ligi BIH, a u toku je edukacija arbitara nakon koje će dobiti VAR certifikate, čiji je dio i sutrašnja utakmica u Banjaluci."Imamo prvu grupu od 12 sudija koji su sudije i na terenu i u VAR sobi, gdje mogu da budu VAR sudije i VAR pomoćnici, a imamo i još osam sudija koji su pomoćnici, oni nakon obuke mogu da budu samo VAR pomoćnici. Imamo dvije grupe od 12+8 sudije i edukacija će biti nastavljena tokom narednih sedmica", rekao je Ognjen Valjić, VAR projekt menadžer u BIH i certifikovani VAR instruktor.

"Prva grupa je došla do završne faze i sutrašnja utakmica je posljednja faza za pojedine sudije, evo Dragan Petrović će suditi prvu utakmicu sa VAR-om. To je zvanično-nezvanična utakmica, ona je u svrhu edukacije i ne možemo reći da je to prva zvanična upotreba VAR-a.

Sama upotreba VAR sistema je u edukativne svrhe i sudija sutra kada, kako se nadamo, položi suđenje sa VAR-om, trebaće mu još jedna utakmica u VAR sobi i tada je završio sa obukom.

Nastavljamo sljedeće sedmice i sa ostalim sudijama u Trening centru FSBIH u Zenici. Pozvali smo dosta klubova da učestvuju i da se uključe u VAR projekat, da i oni odigraju utakmice s VAR-om, da se i oni uključe", dodao je Valjić.On je dodao da će nakon završetka edukacije i proceduralnih stvari ostaje i da FIFA potvrdi zvaničnu upotrebu VAR-a u Premijer ligi BIH.

"Dobili smo odobrenje FIFA da se igra ova prva utakmica u edukacione svrhe , što je potvrda da je dosadašnji rad uspješan i da je edukacija urađena na ispravan način“, rekao je Valjić.

Svih 24 sudija Premijer lige BIH proći će ovu obuku, među njima i najbolje bh. sudije koje sude međunarodna takmičenja, poput Irfana Peljte i Luke Bilbije koji su imali već priliku da sude utakmice sa upotrebom VAR tehnologije, ali ne i da budu VAR sudije, jer dosad nisu imali VAR certifikat.U Banjoj Luci se treutno održava edukacija VAR sudija i igraju se mini dueli omladinskih selekcija uz potrebnu video tehnologiju i asistenciju iz VAR sobe koja je postavljena na Gradskom stadionu.

U svakoj sobi tokom zvaničnih utakmica biće tri čovjeka: VAR tehničar, VAR sudija i pomoćnik VAR sudije, a kada je u pitanju dodatno osoblje postoji još samo jedan tehničar na terenu.

Tokom prenosa koriste se iste kamere kao i dosad u prenosima, s tim da šest kamera koje snimaju teren i koje se svo vrijeme prate u VAR sobi, ubuduće isključivo prate teren i dešavanja na njemu, dok se za kadrove sa ostalih dijelova stadiona (tribine, klupe i itd.) u svrhu TV prenosa koriste druge, dodatne kamere.

Učitaj još novosti