06. 02. 2024 - 18:01
HUREM: Uspijevamo napraviti ono što ni mnogo veći klubovi ne mogu
907
Shares
HUREM: Uspijevamo napraviti ono što ni mnogo veći klubovi ne mogu

HUREM: Uspijevamo napraviti ono što ni mnogo veći klubovi ne mogu

06. 02. 2024 - 18:01
0
Shares

SFK 2000 Sarajevo nalazi se na pripremama u Ljubuškom, stalnoj bazi prvakinja BiH tokom zimske pauze. Višestruke prvakinje Bosne i Hercegovine kompletirale su transfer Marije Ane Milinković u Inter, što je dodatni pomak ovog kluba, koji je za ovaj transfer prihodovao određenu sumu novca

Pripreme u Hercegovini smo iskoristili za razgovor sa Samirom Hurem, tvorcem ovog fudbalskog čuda i selektorkom našeg državnog tima.

- Na početku smo jedne nove polusezone, iako smo rezultatski i bodovno ostvarili svoj cilj za polusezonu. Imamo tu prednost i sigurno nisam htjela nekako da se opustimo i izađemo iz nekog svog programa koji radimo i zbog jesmo najbolji. Opet smo tu da odradimo dobre pripreme. U timu se nalaze dvije-tri nove igračice. Kada su promjene u timu, onda je potrebno određeno vrijeme i, ako hoćemo da igračice budu bolje, zbog toga se mi danas nalazimo ovdje, gdje gradimo temelje, ne samo na terenu, već se one uklapaju i u sistem discipline van terena, ponašanja. S obzirom na to da nam je u hotelu Bigeste i Ljubuškom uvijek bilo dobro, da imamo dobre uslove, da nam ja na terenu odlično, ne postoji niti jedna destinacija trenutno za koju bi se ja odlučila prije nego ovdje.
Ono što je interesantno je da je ekipa pretrpila dosta promjena. Ekipa je znatno podmlađena, pa da li vam ovi odlasci remete vaše ambicije?

- Kada je SFK bio najbolji u Ligi prvaka, to je onda kada nas je dijelila minuta od osmine finala 2017. godine, ali smo tada imali jedan tim četiri godine, koji je igrao zajedno i trenirao zajedno, pa se zbog toga na kraju sve i krunisalo. Međutim, sada nam je mnogo teže zbog toga što SFK je postao takav brend koji je vidljiv u Evropi, kojeg prate veliki klubovi, dosta nam se agenata javlja, pa su nas tako svi naši rezultati stavili na evropsku scenu. Tako svaki odlazak naše igračice remeti taj ciklus. Mi nismo pravili klub i rezultate dovođenjem drugih igračica, kako bi nam one pravile rezultate, već smo mi klub koji je stvarao rezultat radom. Možda smo sada na nekoj prekretnici, gdje imamo mladi tim i 15 igračica, koje nam dolaze iz U15 i U17 tima, koje će nam popunjavati te ‘praznine‘. Pokušat ćemo da ih držimo u tom četverogodišnjem ciklusu. Sve ovo do sada što se desilo, uključujući i prošle godine, kao i što se dešava ove godine, veliki je hendikep za nas, jer se to već odrazilo prošle godine u Ligi prvaka. Mi moramo biti jako pametni sada i ne možemo zaustaviti taj talas odlazaka, jer je to potvrda našeg rada i našeg kluba, ali sigurno da želimo nekako kroz tu mladost da nadoknadimo tu kvalitetu, odnosno kvalitetnim pojačanjima, kako bi mogli u Ligi prvaka biti konkurentni.

Pitanje odlazaka ne možete zaustaviti, a možete li to kompenzirati tim dolascima. Koliko je tih novih mladih koji uopšte to mogu kompenzirati i u budućnosti se nadati takvim transferima?
- Kada su došle i ove koje su otišle, i one nisu bile dovoljno kvalitetne. Kada kažem mlade talentovane igračice, nije dovoljan samo taj talenat, kada želite ostvariti svoj cilj, kao mlada igračica, kao što je uradila Maja, Glorija i Marija. One su svojim dolaskom pokazale svoje ambicije. Mi kada dovodimo talentovane igračice, sve one imaju kvalitet i taj talenat, a mi njih moramo naučiti da one moraju imati svoje ambicije, cilj. Pokušavamo kroz sav taj rad u klubu, kroz praćenje i timski rad, da ih oblikujemo u te male profesionalce. Teško je finansijski nadoknaditi sve što mi uložimo ako nam je neko tu tri-četiri godine, ali evo ti transferi danas potvrđuju da se to mijenja. Možda to prije godinu-dvije nije bilo moguće, ali evo sada možemo pričati o tim stvarima, gdje kompenziramo  i finansijski, gdje možemo sada da ulažemo u tih osam mladih igračica.

Glorija, Maja, Marija su već otišle prije, odnosno u godini iza nas i sve je na kraju krunisano ovim transferom. Generalno, ako pogledamo stanje u bh. fudbalu, onda se time ne može pohvaliti ni puno ozbiljniji muški klubovi, koji imaju tradiciju i sve to. Kako vi gledate na to?

- Maloprije sam spomenula da je SFK brend u Evropi. Mi smo, kako za UEFA-u, tako i za ženski fudbal u Evropi, jaki kao što je prvak Belgije, Poljske, Austrije i sve nas tako gledaju, jer se naši rezultati nalaze tu. Međutim, kada pogledamo taj ženski fudbal u BiH i tu ligu, tu je najveći problem. Mi nemamo kvalitetno takmičenje, na čemu mi zaista puno radimo, na neke turnire, odigravanje sa boljim timovima i slično. Na kraju, mi ne odstupamo od cilja, a u muškom fudbalu možda svi žele da se desi nešto preko noći, možda su te ambicije previsoke, a naše ambicije nikada nisu previsoke, već su samo realne i planirane. Mi smo znali prije tri godine da će ove tri igračice postati igračice za koje će klubovi biti zainteresovani. SFK više nije klub iz BiH, SFK je evropski klub, gdje se agenti i klubovi nekako obraćaju sa velikim respektom i gdje traže neku saradnju. Dakle, mi smo se popeli na tu evropsku scenu, mi se moramo tu održati i mi se moramo tako ponašati. Nama je bitno da organizaciono, finansijski, kvalitetom i brojem igračica da tu opstanemo, tako da mi imamo jedan strateški plan i viziju, za raliku od drugih klubova. U sportu ništa nije slučajno, jer mora biti neka računica, krug i rad. Kada stavite dijete od 16 godina u seniorski tim, vi to ciljano radite. Nijedno to dijete prije četiri godine, ni Maja, ni Glorija, ni Marija, nisu same nama pravile rezultat. One su se razvijale uz kompletan tim i to je bila njihova prednost. Sa nama su trenutno na pripremama tri igračice iz U17 ekipe i one popunjavaju tu prazninu i to je nešto što možda fali fudbalskim klubovima, odnosno taj sistem.

Pitao sam prije godinu dana, a evo pitat ću to opet. Generalno, koliko bi vam kao klubu značila regionalna liga?

- Nama je to izlaz. Mi smo prvi klub koji je nositelj projekta za razvoj tog regionalnog takmičenja. U saradnji sa najboljim klubovima, kako iz Srbije, tako i iz Hrvatske, mi smo pokrenuli jednu inicijativu prema UEFA-i, kroz neki projekat da se ta regionalna liga počne, ne kroz turnire, već da se napravi neko takmičenje u ženskom fudbalu. I mi, i svi prvaci iz regije, imaju problem domaćeg takmičenja. Ženski fudbal nema problema na stadionima, navijačima, jer na naše utakmice dolazi fina publika, porodice i, samim tim, to je projekat koji može da zaživi. Jako puno radimo na tome, odnosno tri godine i ovo nam je već treća godina. Jako je teško finansirati dolazak najboljih klubova u BiH, ali mi već dvije godine to radimo i održimo to takmičenje. Vjerujem da će se za dvije godine i taj nekakav projekat ostvariti, odnosno realizovati. 

(oslobođenje.ba)

Učitaj još novosti