![Khabib oduševio arenu: Ljudi, vi podržavate našu braću u Palestini, volimo vas!](/storage/2025/01/26/thumbs/67962839-ab98-48e0-bffe-4f7c9d5af17e-habib-nurmagomedov-319478-341x280.jpeg)
Predsjednik UFC-a Dana White je u augustu prošle godine istakao kako će ova organizacija ponovo dopustiti borcima da ulaze u kavez sa zastavama svojih domovina.
UFC je tu zabranu uveo sredinom 2022. godine zbog rata između Rusije i Ukrajine, a sve kako bi spriječili potencijalne incidente. Ta odluka je bila na snazi do prošle godine kada je ukinuta zabrana, no dopuštenje neće važiti baš za sve borce.
UFC-ov borac bantam kategorije Farid Basharat tvrdi kako ne vjeruje da će mu organizacija dopustiti ulazak u kavez sa zastavom Afganistana, države odakle borac inače dolazi.
SAD i Afganistan su 20 godina bili u ratu, a sve je počelo 11. septembra 2001. godine i terorističkog napada na WTC nakon čega je SAD napala Afganistan i Osamu bin Ladena.
Tek 2021. godine SAD su povukle trupe s područja Afganistana, a Basharat tvrdi da je njegov brat Javid već osjetio kako zabrana unošenja zastava i dalje vrijedi za borce iz Afganistana.
"Volio bih ući u kavez sa zastavom, ali mislim da UFC ne dopušta zastavu Afganistana. Javid je pokušao u Abu Dhabiju, ali rekli su nam 'ne'. UFC ne priznaje trenutnu zastavu Afganistana, a ona prijašnja više se ne smatra službenom zastavom. Dakle, ne preostaje nam zastava s kojom bismo mogli kročiti ka kavezu, objasnio je Basharat za MMA Fighting te dodao:
"Ja sam uvijek zamišljao kako nosim afganistansku zastavu i predstavljam svoje ljude. Uvijek ću ih i predstavljati, ali zastava je lijep vizualni simbol. Sa zastavom ili bez zastave, uvijek ću predstavljati Afganistance, ali bilo bi lijepo da mogu pokazati i zastavu. Ono što se događa u našoj državi posljednjih 40 ili 50 godina nije tajna. Nismo bili najsretnija država po pitanju mira i stabilnosti. Ljudi vide rat na TV-u, ali ne shvaćaju da iz tih ratova proizlazi populacija i djeca odrasla u ratu. Rat nezamislivo utječe na ljude. Moj brat i ja primjer smo toga. Godinama smo živjeli u kampu za izbjeglice. Ne mogu vam niti opisati koliko je sve to teško, čak i kad izbjegnete u drugu državu, bol i poteškoće ne prestaju".
(Klix.ba)