
Od dolaska novog vlasnika Todda Boehlyja, Chelsea ne prestaje mahnito trošiti novac na pojačanja. Još tokom prošlog ljeta na Stamford Bridge su, među ostalima, došli Raheem Sterling, Marc Cucurella, Wesley Fofana i Kalidou Koulibaly, a nisu u klubu škrtarili ni u januaru. Mihajlo Mudrik, Benoit Badiashile, Noni Madueke i David Datro Fofana pridružili su se Plavcima ovog mjeseca. Prema Transfermarktu, Chelseajeva je potrošnja ove sezone dosegla vrtoglavih 460,49 miliona eura, a ta bi brojka do kraja mjeseca mogla još i narasti.
Mnogima nije jasno kako su Plavci uz takve silne odštete uspjeli izbjeći pravila UEFA-inog finansijskog fair-playa, a odgovor, prema engleskim medijima, leži u tome da su u klubu uspjeli pronaći rupu u zakonu.
Chelsea je, naime, svojim prinovama dao neuobičajeno duge ugovore. Mudrik je tako dobio ugovor na čak 8,5 godina, što je najduži ugovor u historiji Premier lige. Badiashile ima ugovor na 7,5 godina, a Wesley Fofana je potpisao sedmogodišnji ugovor. Na taj je način Chelsea ‘‘rastegnuo‘‘ troškove za odštete na puno više godina kako bi ostao ispod praga UEFA-inih pravila o potrošnje.
To znači da će Chelsea, koji je pristao platiti Šahtaru inicijalnih 70 miliona eura odštete za Mudrika, prema UEFA-inoj računici plaćati manje od devet miliona eura ukrajinskom klubu po sezoni. I tako ostati u skladu s pravilima.
Međutim, prema navodima The Timesa, UEFA će uskoro postrožiti pravila upravo zbog Chelseaja. Plan krovne evropske fudbalske organizacije je ograničiti razdoblje u kojem klubovi mogu proširiti plaćanje odštete na najviše pet godina. Novo pravilo bi trebalo stupiti na snagu prije ljetnog prelaznog roka, a razlog je zabrinutost dijela klubova zbog Chelseajeve nedavne strategije.
FIFA-ini propisi već sada nalažu da ugovori igrača ne bi smjeli biti duži od pet godina osim ako zakoni određene zemlje ne kažu drugačije. A u Velikoj Britaniji nema ograničenja, što je Chelsea sada odlučio iskoristiti. No, čini se da mu ubuduće takva taktika više neće prolaziti.