13. 12. 2022 - 15:53
Mbappe, Tchouameni i afrički korijeni Francuza: Za 13 igrača...
907
Shares
Mbappe, Tchouameni i afrički korijeni Francuza: Za 13 igrača duel s Marokom bit će

Mbappe, Tchouameni i afrički korijeni Francuza: Za 13 igrača duel s Marokom bit će "derbi"

13. 12. 2022 - 15:53
0
Shares

Trinaest francuskih reprezentativaca koji će sutra igrati polufinale Svjetskog prvenstva u Kataru protiv selekcije Maroka ima duboke afričke korijene.

Gotovo svi oni u sastavu selektora Didiera Deschampsa rođeni su i odrasli u Francuskoj te su ponosni na svoje porijeklo. Mnogi su zadržali navike u pogledu hrane, muzike i drugih stvari, ali su Francuzi i osjećaju se Francuzima. Pjevat će himnu, Marseljezu.
Multietnička baza francuske reprezentacije više nije vijest te se smatra prirodnom. Sami Deschampovi igrači tvrde da su Francuzi, a već na prošlim svjetskim prvenstvima odbacili su etiketu afričke Francuske. Argument se može i obrnuti. Naime, nekoliko marokanskih nogometaša rođeno je van Maroka. Golman Bounou u Kanadi u Montrealu. Cheddira u Italiji u Loretu. Neki u Nizozemskoj i tako dalje.

Zanimljivo je, međutim, da se Maroko, prva afrička reprezentacija koja je stigla do polufinala Svjetskog prvenstva, susreće s Francuskom koja ima dosta igrača afričkog porijekla.

"Ovo polufinale na Svjetskom prvenstvu nalikuje finalu Afričkog kupa nacija", rekao je nigerijski nezaboravni dribler Jay-Jay Okocha koji je igrao na tri Mundijala.

U Kataru 2022., izuzmemo li Maroko, Afrika je već imala uspjeha. U prvoj fazi Tunis je pobijedio Francusku, a Kamerun Brazil. Iznevjerili su Senegal i Gana.

Multietnička francuska reprezentacija ima dugu historiju. Raoul Diagne je bio prvi tamnoputi igrač koji je igrao za Francusku 1930-ih. Došao je iz Francuske Gvineje, jedne od francuskih prekomorskih teritorija koja još uvijek postoji. Na teritorijama razasutim preko okeana, četiri Deschamsova igrača u Kataru imaju više ili manje daleke korijene. To su Varane, Areola, Coman i Marcus Thuram, inače sin svjetskog prvaka iz 1998. godine Liliana.

Procjenjuje se da četiri miliona francusko-afričkih državljana živi u Francuskoj, uključujući i prekomorska područja, ali možda je ta brojka niska. Prema nekim analitičarima, 40 posto francuskog stanovništva u posljednje tri generacije imalo bi jednu ili više komponenti povezanih s Afrikom. Fenomen se može objasniti iseljavanjem iz bivših francuskih kolonija u Africi. Tokom stoljeća, Francuska je vladala bezgraničnim carstvom, između Azije, Afrike i Amerike.

Popis afričkih zemalja u kojima se govori francuski je vrlo dugačak: Kamerun, Obala Slonovače, Mali, Alžir, Tunis i sam Maroko. Oko 150 miliona Afrikanaca govori ili razumije ili čita francuski. Jezična veza ostaje jaka unatoč činjenici da kolonije više ne postoje. U dvadesetom stoljeću Maroko je dugo bio francuski protektorat, a autonomnom državom postao je tek 1956. U Alžiru je rat za nezavisnost od Francuza trajao do 1954. do 1962. i stradalo je gotovo 30.000 ljudi. U moderno vrijeme pitanje se prebacilo na polje privrede pa je Maroko danas afrička država u koju Francuska preusmjerava najveći broj investicija.

Kylian Mbappe ima oca iz Kameruna i majku iz Alžira.

"Ponosan sam na svoje afričko porijeklo. Jedan od mojih uzora bio je George Weah (bivši napadač Milana, sada predsjednik Liberije)", rekao je prije mnogo godina.

Mbappe je mogao igrati za Kamerun ili Alžir, ali bez razmišljanja je odabrao Francusku, zemlju u kojoj oduvijek živi i čijim se dijelom osjeća do srži. Predsjednik Francuske Emmanuel Macron čak ga je uključio u više inicijativa.

Druga tema su poteškoće Afrike, na svim nivoima. Prije nekoliko mjeseci Francuz i bivši trener Arsenala Arsene Wenger, inače član FIFA-ine tehničke komisije, govorio je o Mbappeu.

"Trenirao je u Evropi. Da je rođen u Kamerunu, ne bi postao prvak kakav je danas", rekao je.

Pretpostavlja da se da je Wenger mislio na to da je Afrika ogroman rezervoar talenta, djelomično protraćen iz najrazličitijih razloga, nedostatka struktura i drugih stvari. Događa se i da afričke zemlje pokušavaju povratiti tolika nogometna bogatstva. Kamerun je, na primjer, pokušao uvjeriti Aureliena Tchouamenija, novog Kantea u veznom redu. Dogodilo se to početkom 2021. kada je Tchouameni još igrao za Monaco.

"Stalo mi je do Francuske", objasnio je u intervjuu i zatvorio vrata Kameruncima.

Ovo ljeto, prije prelaska u Real, boravio je u Kamerunu u posjeti rodbini u rodnom mjestu njegove porodice.

 

Klix.ba

Učitaj još novosti