Bosna i Hercegovina biće domaćin seniorskog Svjetskog prvenstva u sjedećoj odbojci za muškarce i žene u periodu od 4. do 12. novembra ove godine.
Najveći događaj u svijetu paraodbojke ujedno je i prvo veliko seniorsko takmičenje u našoj državi, a grad Sarajevo domaćin turnira na kojem se očekuje učešće 16 muških i 13 ženskih timova.
Tim povodom razgovarali smo sa Ifetom Mahmutovićem, selektorom reprezentacije Bosne i Hercegovine, jedne od najuspješnijih ekipa svih vremena u ovom sportu. Mahmutović je selektorsku poziciju preuzeo prije godinu dana, a do sada je već ostvario dva velika uspjeha.
Kako ste zadovoljni radom u protekloj godini? Koliko je bilo izazovno sjesti na klupu najtrofejnije selekcije i šta su najveće promjene od Vašeg dolaska?
Ekipu koju su svi pomalo počeli otpisivati, da li zbog godina ili što je javnost navikla samo na zlato od ovih momaka, bilo je izazovno i teško preuzeti. Međutim vidio sam da je mojim igračima jako stalo da vrate zlatni sjaj što je rezultiralo napornim radom i trudom svih nas u protekloj godini. Dokaz da se to isplatilo je rezultat, zlato na Evropskom prvenstvu i zlato na Zlatnoj ligi održanoj u Sarajevu.
Da li je došlo do promjene igračkog kadra, koliko je moguće izmjeniti ekipu obzirom da su “veterani” navikli naciju na same uspjehe? Koliko zapravo mlađi naraštaji mogu doprinijeti rezultatima?
Reprezentacija je sastavljena od mladih i iskusnih igrača, a ono što me oduševljava kod mlađih je koliko vjeruju u sebe i zbog toga sam ubijeđen da će nastaviti put zlatne generacije. Stariji igrači doprinose svojim iskustvom i savjetima, pa za ovu ekipu s razlogom važi poznata krilatica – spoj mladosti i iskustva.
Sarajevo je bilo domaćin Zlatne lige za muškarce i Srebrene lige za žene u ovoj godini. Muška ekipa odbranila je titulu bez izgubljenog seta, dok je ženska ekipa ostvarila prvu i historijsku pobjedu.
Lijepo je vidjeti da naše mlade djevojka na svom prvom nastupu i historijskoj pobjedi daju nadu da i one krenu putem muške reprezentacije. Siguran sam u njihove buduće podvige, a koliko mogu dobaciti zavisi od više faktora, od podrške saveza i toga koliko će se raditi na razvoju ženske odbojke. Ukoliko to bude adekvatno, uspjeh je zagarantovan.
Vrijedi istaći da je naša reprezentacija tri puta bila Svjetski prvak i to: Kairo 2002. Roermond 2006. i Elblag 2014. godine. Možemo li kao domaćini do novog zlata? Tu je ekipa Irana, naš “vječiti” rival, ali sigurno je da i druge ekipe imaju ambicije ići do samog kraja. Kakva su vaša očekivanja?
Drugi, treći i ostali kažu da je važno učestvovati. Pobjednik to nikada ne kaže. Naši rezultati nam ne dozvoljavaju da kažemo da je važno učestvovati. Dodatni motiv biće nam igranje u našoj državi i dat ćemo sve od sebe da po ko zna koji put obradujemo naciju svojim uspjehom.
Bosna i Hercegovina uživa veliko povjerenje Svjetske Paravolley federacije obzirom da su dobili organizaciju ovakvog takmičenja. Koliko je zapravo značajna organizacija ovakvog takmičenja za razvoj para sporta, ali i sporta kao i promociju države u svijetu?
Dobiti organizaciju takmičenja kao što je Svjetsko prvenstvo u sjedećoj odbojci koje prevazilazi i Paraolimpijske Igre kada je u pitanju broj učesnika je zaista velika čast i odgovornost. Dovesti u našu zemlju stotine najboljih igrača i igračica u sjedećoj odbojci je ogroman uspjeh. Ovo je kruna generacije koja je počela 1999. godine sa zlatom u Sarajevu, a pružena nam je prilika da završimo sa zlatom 2022. godine, ponovo u Sarajevu. Uspjeh ovih momaka u promociji države je nemjerljiv, a organizacija ovakvog takmičenja stavlja u fokus Sarajevo kao grad sporta i sportskog zbivanja na svjetskom nivou.
Svjetsko prvenstvo u sjedećoj odbojci biće zvanično otvoreno 03.11.2022. godine, a sve utakmice igrati će se u Areni hotela Hills. Utakmice će biti moguće pratiti na BHRT-U i livestreamu. U toku trajanja prvenstva biće održan i 13. simpozij „Nove tehnologije u sportu“ koji će biti otvoren kada i prvenstvo, a trajat će do 05.11.2022. godine.
(Klix.ba)