Na korak od historije bh. nogometa: Zrinjski protiv jakog...
907
Na korak od historije bh. nogometa: Zrinjski protiv jakog rivala u play-offu

0

HŠK Zrinjski saznao je rivala u play-offu za ulazak u grupnu fazu UEFA-ine Konferencijske lige, a Plemići će za historijski uspjeh bh. nogometa igrati protiv Slovana iz Bratislave koji je u dvomeču 3. pretkola Evropske lige ispao od slavnog Olympiakosa.

Rezultat prvog meča u Grčkoj glasio je 1:1, a činilo se da će Olympiakos bez previše drame proći u 4. pretkolo nakon što je Zinckernagel u 54. minuti pogodio za 1:0, što je bio rezultat koji se vukao sve do kraja utakmice.

Kada su svi očekivali kraj, Šaponjić u 94. minuti pogađa za 1:1 i odvodi ovaj dvomeč u produžetke. Camara u 101. minuti donosi novo vodstvo Grcima, no Green samo sedam minuta nakon toga, tačnije u 108. minuti pogađa za 2:2, nakon čega je bilo jasno da će putnik u play-off Evropske lige biti poznat nakon izvođenja penala.

Na kraju, sretniji i spretniji su bili igrači Olympiakosa koji su postigli četiri gola s bijele tačke (4:3), što znači da će protivnik Zrinjskog u play-offu UEFA-ine Konferencijske lige biti Slovan.

Nakon što su kao gosti remizirali s kazahstanskim Tobolom 1:1 i poslije pobjede u prvom meču 1:0, Mostarci su ostvarili historijski rezultat i prvi put su se domogli play-offa jednog evropskog takmičenja.

Zrinjski je do sada zaključno s jučerašnjim plasmanom u play-off Konferencijske lige već zaradio 1,41 miliona eura.

U slučaju prolaska u grupnu fazu Zrinjski bi automatski dobio 2,9 miliona eura te bi uz 400.000 eura za četiri nastupa u evropskim kvalifikacijama i nagradom od 260.000 eura za titulu Plemići u konačnici zaradili više od 3,3 miliona eura (više od 6,5 miliona KM).

Inače, pobjeda u grupnoj fazi Konferencijske lige donosi 500.000 eura, a remi 166.000 eura.

Prva utakmica play-offa Konferencijske lige igra se 18. augusta, a revanš sedam dana kasnije.