
Chelsea je u utorak pobijedio Lille 2:0, što znači da je sastav trenera Thomasa Tuchela na dobrom putu da se plasira među osam najboljih klubova Evrope. Uspije li preskočiti sve stepenice, a to zasigurno neće biti lako, aktualni prvak mogao bi obraniti naslov prvaka i tako se približiti Real Madridu, koji je između 2016. i 2018. godine triput osvajao elitno takmičenje.
Naravno, londonski klub već bi dolaskom do konačnog raspleta ušao u historijske knjige Lige prvaka. Uz madridski klub, triput zaredom do finala uspijevali su doći samo Milan između 1993. i 1995. te Juventus između 1996. i 1998. godine. Gledamo li po igračima, najviše nastupa u finalima imaju Paolo Maldini i Cristiano Ronaldo, po šest.
No ono što se najviše pamti su, naravno, osvojeni naslovi prvaka. Na društvenim mrežama pojavila se grafika jedanaestorice igrača koji minimalno jednu prostoriju mogu ispuniti trofejima. Na njoj su golman Keylor Navas (3 titule), Marcelo i Dani Carvajal kao bekovi (4) te stoperi Raphael Varane i Gerard Pique (4).
Trojac u sredini čine Luka Modrić, Casemiro i Mateo Kovačić. Oni također imaju po četiri titule. U napadu su, očekivano, Lionel Messi i Ronaldo, koji imaju četiri odnosno pet titula, a na lijevome krilu smjestio se Gareth Bale, također s četiri. Očigledno, važno mjesto u statističkim rubrikama glede naslova zauzimaju hrvatski reprezentativci.
Dok ih je Modrić sve uzeo noseći dres Reala, Kovačić, njegov svojevrsni nasljednik u reprezentaciji, trima madridskim dodao je prošlosezonski Chelseajev. Rekordera Ronalda, koji je pehar Lige prvaka podizao s Realom i Manchester Unitedom, teško je opet zamisliti kao osvajača.
Portugalac je s mančesterskim klubom daleko od statusa favorita Lige prvaka. A ni godine mu ne idu u prilog. Među onima koji bi se mogli izjednačiti s njim na vrhu jesu baš Modrić i Kovačić. Hrvatski veznjaci ove su sezone i dalje u igri za naslov. Real ne stoji baš najbolje ni po formi, ali ni nakon minimalnog poraza od PSG-a. Prema tome, Modrić je u godinama u kojima se razmišlja o penziji.
Stoga ostajemo na Kovačiću, koji je, naveli smo, na pragu izbacivanja francuskog predstavnika. Za razliku od Modrića, Kovačić je s 27 u najboljim igračkim godinama. Otkako je u Chelseaju, a posebno od trenutka dolaska njemačkog stratega Tuchela, Kovačić igra svoj najbolji nogomet.
Kao generacijski talenat 2013, tada 19-godišnjak, napustio je Dinamo i potpisao s milanskim Interom. Njegov je potencijal bio očigledan, ali ga u Serie A nije u potpunosti prezentirao. Neovisno o tome, 2015. došla je i prihvaćena je ponuda Reala. S madridskim klubom je osvojio sve što se moglo, i to na impresivan način, ali bio je daleko od najvažnijeg kotačića slavnog španskog kluba.
Treći veliki kolektiv u njegovoj karijeri bio je Chelsea. Potpunom afirmacijom i hvalospjevima, kako domaćih tako i britanskih medija, konačno su ga prihvatili i navijači hrvatske reprezentacije koji su mu predbacivali manjak samopouzdanja.
Taj nedostatak danas gotovo ne postoji. A uz finansijsku podršku predsjednika Chelseaja Romana Abramoviča te odličnog trenera kakav Tuchel jest, itekako je zamislivo vidjeti Kovačića kako peti put slavi naslov u Ligi prvaka.
Index