
Najkontroveznija utakmica u historiji Lige prvaka je odigrana je u maju 2009. godine. Taj susret je na neki način promijenio historiju fudbala.
Na Stamford Bridge stadionu Chelsea je u revanš susretu polufinala bio domaćin Barceloni Pepa Guardiole koji je tada stvarao najbolji tim na svijetu te je u narednim mjesecima pokorio Evropu i svijet.
Plavi su imali vodstvo preko Michaela Essiena do samog finiša, odbrojavale su se minute do posljednjeg zvižduka i novog finala dok sjajan gol nije postigao Andres Iniesta za 1:1 te prolazak dalje zahvaljujući golu u gostima.
Susret su obilježile katastrofalne sudijske greške Toma Henning Ovreba i to uglavnom na štetu Chelseaja, a u korist Barcelone. Taj susret je zauvijek obilježio do tada odličnog norveškog arbitra.
Domaći su tokom utakmice tražili nekoliko penala, a 25 minuta prije kraja gosti su ostali s igračem manje nakon što je Eric Abidal srušio Nicolasa Anelku.
U 81. minuti Gerard Pique je igrao rukom u svom kaznenom prostoru, ali je Ovrebo odbio da dosudi penal što je već tada izazvalo ogromne frustracije kod Plavaca.
Nakon što je Iniesta u nadoknadi izjednačio Chelsea je imao još jedan korner i priliku da postigne gol. Michael Ballak je šutirao i pogodio u ruku Samuel Eto'oa, ali penal nije dosuđen.
Tada su uslijedile nezaboravne scene, ljutiti Ballack je na terenu ganjao Ovreba, a Didier Drogba je pred kamerama galamio da se radi o "je*enoj sramoti."
Drogba je završio sa kaznom od šest utakmica neigranja, Jose Bosingwa koju je Ovrebo nazvao lopovom je suspendovan na četiri utakmice, a Chelsea kaženjen sa 100.000 eura zbog nepropisnog ponašanja svojih igrača.
"Moram priznati da sam u sebi ključao. U svlačionici sam shvatio koliko je sve bilo kontroverzno. U razmaku od dva sata postao sam od prilično cijenjenog sudije postao najveća budala u međunarodnom fudbalu.
“Bili smo pod policijskom pratnjom dok ne stignemo do aviona i vratimo se kući. Prijetnje smrću su više dolazile od frustracija zbog neuspjeha Chelseaja u tom meču i mog suđenja, nego iz stvarne želje da se ubiju mene i moju porodicu", ispričao je Ovrebo prije nekoliko godina.
Sada već bivši norveški sudija je nakon ove utakmice počeo da nestaje sa scene. Prestao je da sudi mečeve Lige prvaka na neko vrijeme, zatim mu je dodjeljeno da sudi susret Bayern - Fiorentina kada su stigle nove greške na štetu italijanskog tima. Te mu je to i definitivno bio kraj suđenju na vrhunskom nivou.
Od suđenja se oprostio 2012. godine i to zbog povrede. Skoro desetak godina kasnije daleko je od fudbala i radi posao iz struke. Zaposlen je kao psiholog pošto je u 20-im godinama studirao psihologiju u državnom uredu za sport i društvene nauke.
Nedavno je radio i istraživanje kako su se sportisti nosili sa pandemijom koronavirusa, rezultati su pokazali da se neke sportiste borvie sa nedostatskom sna i depresijom, ali da niko od njih ne sumnja u svoje sportske sposobnosti.
"Kada sportisti uspiju održati dobru strukturu u svakodnevnom životu, to je pozitivno za njihovo mentalno zdravlje", poručio je ovaj 55-godišnjak.
Iako je promijenio zanimanje i život, činjenica ostaje da će Ovrebo zauvijek ostati upamćen po jednoj od najlošijih sudijskih predstava u historiji fudbala.