Za njega samog, međutim, ovo je potpuno novo iskustvo. Barceloni se pridružio kao 13-godišnjak. Sada su mu 34 godine, on i njegova mlada obitelj prilagođavaju se novom životu u gradu koji je posljednji put posjetio u prosincu 2019. godine, kada je preuzimao svoju rekordnu, šestu Zlatnu loptu, piše BBC.
Od trenutka kada je u kolovozu sletio u Francusku, svi u PSG-u uložili su veliki napor da se osjeća dobrodošlo. Grupni sastanak organiziran je u kući Andera Herrere, koji je suigrače okupio na roštilju povodom svog rođendana, a Messi je osjetio potporu u svlačionici od prvog dana kada je stigao. Čak mu je i bivši branič Real Madrida Sergio Ramos, s kojim se Messi često sukobljavao u Španjolskoj, brzo poželio dobrodošlicu, a prije potpisivanja ugovora već je razgovarao o svom dolasku u Pariz s Angelom di Marijom, Neymarom i Leandrom Paredesom.
Svi su se jako brinuli da se od početka osjeća kao kod kuće
Neymar je čak otišao toliko daleko da mu je ponudio svoju majicu s brojem 10, što je Messi odbio i umjesto toga odabrao broj 30 koji je nosio kao tinejdžer kada je debitirao za prvu momčad Barcelone. Također ga je ugodno iznenadila toplina prijema Kyliana Mbappea, koji, usput, savršeno govori španjolski, kao i onog veselog šaljivca Marca Verrattija.
Dobar odnos koji je Messi oduvijek gajio s trenerom PSG-a, svojim sunarodnjakom Mauriciom Pochettinom, bio je još jedan razlog zbog kojeg je selidba bila privlačna. Oni se razumiju, govore istim jezikom, i doslovno i u prenesenom smislu, a razgovarali su telefonom neposredno nakon što je objavljeno da Messi napušta Barcelonu. Njihov odnos seže daleko u prošlost.
Na njegovom prvom treningu u PSG-u, Messiju je Sebastiano Pochettino, trenerov sin, pokazivao neke sprave u teretani. Messi je izgledao zbunjeno, prvo, zato što ga je zabavljalo to što je mali klinac kojeg je posljednji put vidio kako trči po stanu u Barceloni sada postao momak koji ga savjetuje oko režima treninga. Drugo, nije bio siguran što treba učiniti s tom opremom. Da, vidio je te sprave u Barceloni, ali nikad ga nisu zatražili da ih koristi.
Na terenu mu je sve slično kao i prije, ali Mbappeu je teže
To je još jedan primjer promjene za Messija, ali stvari na terenu bile su mu poznatije. Od njegove prve utakmice, pobjede 2:0 u Reimsu 29. kolovoza, PSG je igrao poput momčadi izgrađene oko njega. U napadu prvo traže njegove dijagonale s desnog krila, radeći zajedno malim dodavanjima prije te posljednje injekcije prema naprijed. A Neymar je bio i više nego sretan što se ponovno pretvorio u krilo, igrajući na lijevoj strani kao što je to činio s Messijem u Barceloni, umjesto da bude u središtu svega, kao što je do sada bio u PSG-u.
Međutim, protiv Manchester Cityja u Ligi prvaka prošli tjedan bilo je drugačije. PSG je brzo shvatio da neće dominirati posjedom pa se povukao i tražio kontranapade. Pariški nogometaši činili su to vrlo učinkovito, ali igrajući na taj način od Messija se dobiva manje. Od PSG-a se očekuje da bude momčad koja kontrolira posjed u većini utakmica. No to može predstavljati još jedan problem: takav stil više koristi Messiju i Neymaru nego Mbappeu, jer francuskom reprezentativcu treba prostora za trčanje. To je dinamika koju bi Pochettinu moglo biti teško uravnotežiti.
Sva trojica napadača također moraju više raditi u obrani. Bilo je primjera u prvih nekoliko utakmica koji pokazuju tendenciju da se momčad dijeli na dva dijela, pri čemu su tri zvijezde sprijeda izgubile kontakt s ostatkom ekipe. To je svakako bio problem u porazu 2:0 u gostima kod Rennesa, što je bio prvi prvoligaški neuspjeh ove sezone, i to bez udarca na gol. Prije toga su Parižani pobijedili u svih osam utakmica u Ligue 1, pokušavajući vratiti naslov koji je prošle sezone osvojio Lille.
Protiv Cityja je pokazao što je spreman učiniti za momčad, a neki su se zgražali
Nekoliko tjedana ranije mnogo se pisalo o Messijevoj zamjeni u domaćem debiju, pobjedi 2:1 protiv Lyona 20. rujna. No, priče o tome kako je bio "zapanjen" i "zbunjen" zamjenom bile su pretjerane. Iako je zasigurno istina da Messi želi igrati svaku minutu svake utakmice, Pochettino ga je odlučio zamijeniti jer je znao da je osjetio neku nelagodu u koljenu. Trener je sumnjao da nešto nije u redu, a njegov instinkt se pokazao točnim jer je Messi propustio sljedećih nekoliko dana treninga.
Messijeva predanost momčadi nikad nije bila upitna. A dokaz za to pojavio se u utakmici protiv Manchester Cityja. Nakon što je postigao zapanjujući pogodak u 74. minuti za konačnih 2:0, preuzeo je ulogu igrača koji leži ispod živog zida prilikom izvođenja slobodnog udarca. Kad ga je kapetan Marquinhos zamolio da to učini (obično to preuzima Verratti koji je tada već bio zamijenjen), nije razmišljao dvaput. Bio je to još jedan primjer kako vanjski svijet pogrešno tumači Messijevo raspoloženje. Dok su se bivši vrhunski nogometaši odlučili uvrijediti u njegovo ime i dramatizirati zbog poniženja velikog igrača, Messi je to smatrao samo nečim što je morao učiniti zbog momčadi.
U Parizu nema privatnost kakvu je imao u Barceloni
Osim tog poraza od Rennesa, jedini dosadašnji Messijevi problemi dogodili su se izvan terena. Argentinac nije bio oduševljen što su detalji njegova ugovora i plaće završili na naslovnici francuskih dnevnih novina L'Equipe. U Španjolskoj su trebale godine da procuri njegova plaća, u Francuskoj je trebalo manje od dva mjeseca, iako se tvrdi da su informacije iz članka bile netočne. Na to se nadovezala i iritantna sapunica oko potrage obitelji Messi za nekretninom u Parizu. Lokalni mediji često su objavljivali razgovore s agentima za nekretnine i stručnjacima za nekretnine koji promišljaju kakvu vrstu kuće žele i trebaju kupiti. U Španjolskoj se uvijek radilo samo o nogometu, a iako se uvijek znalo gdje živi, privatnost njegove obitelji se poštivala.
U Francuskoj kao da to postaje druga priča i Messi nije zadovoljan manjkom privatnosti, ne samo zato što to predstavlja potencijalnu sigurnosnu prijetnju. Život s obitelji u hotelu, iako izuzetno luksuznom i prostranom, daleko je od idealnog, iako se mora reći da i Pochettino stanuje u hotelu.
Glavni je cilj obitelji smjestiti se što je prije moguće, iako je to lakše reći nego učiniti jer u Parizu nema mnogo nekretnina koje mogu ponuditi vrt i prostor na otvorenom u kojem su uživali u svom domu u Castelldefelsu na periferiji Barcelone. Trenutačno povremeno prošeću parkovima u blizini hotela, uvijek praćeni osiguranjem. No potraga za domom uskoro je gotova, a o tome da sve bude na svom mjestu brine Messijeva supruga Antonela.
Antonela je njegova stijena
Nemoguće je dovoljno naglasiti njezinu ulogu, ne samo kao partnerice i majke njihove djece već i kao najbolje prijateljice, povjerljive osobe, te u ovakvoj situaciji, temeljne komponente u osiguravanju što je moguće nesmetanijeg života. Messi je prvi put upoznao Antonelu Roccuzzo, također iz Rosarija, kad je imao samo pet godina. Ona je rođakinja njegovog najboljeg prijatelja iz djetinjstva Lucasa Scaglie, koji je također nogometaš.
Nerazdvojni su od 2008. godine, kada su započeli vezu. Messi je odmah rekao da je najteže u donošenju odluke o selidbi u Pariz bilo prvo reći svojoj ženi, a zatim i djeci o preseljenju. No u Antoneli on ima svoju stijenu, snažan stup koji održava obitelj jakom i stabilnom. Bilo je nezamislivo razmišljati o tom potezu bez potpune podrške srodne duše i njihove djece koju obožava.
Možda svjesni ideje da "plod nikada ne pada daleko od stabla", Messijevo dvoje starije djece trenira dva puta tjedno u mlađim uzrastima PSG-a, a Antonella je to preuzela na sebe. Također vodi djecu u školu i iz škole te se posvećuje svojim osobnim projektima: sponzorstvima, partnerstvima i poslovima za sebe, kao i aktivnostima na društvenim mrežama.
Kad god obitelj pogleda kroz prozor hotela, velike su šanse da će vidjeti brojne navijače koji se ondje još uvijek okupljaju, iako se početni val euforije smirio barem do te mjere da su ograde postavljene kako bi zadržale masu na distanci, sada uklonjene. No, osim toga, messimanija u Parizu ne pokazuje znakove opadanja. Na dan utakmice protiv Manchester Cityja u klupskoj trgovini nije se mogao kupiti PSG-ov gostujući ili domaći dres s Messijevim imenom. Sve je bilo rasprodano.